TRACK & FIELD RESULTS

06/01/11                       Women's Track & Field Meet Results                        PAGE  1

     K.V.A. Conference Meet     AT  DELTON KELLOGG H.S.        05/25/11    OUTDOOR

 

                         K.V.A. Conference Meet - Women

 

                                     *** FINAL SCORING ***

   1. Schoolcraft                       174.50     6. Kalamazoo Christian                51.00
   2. Olivet                            160.50     7. Vermontville Maple Valley          43.00
   3. Parchment                          77.00     8. Galesburg-Augusta                  24.50
   4. Battle Creek Pennfield             66.00     9. Constantine                         0.00
   5. Delton Kellogg                     60.50    10. Kalamazoo Hackett Catholic Centra   0.00

 

                                         EVENT RESULTS

 

 1. SHOT PUT                  FINAL              1.  Katy Barkley           Olivet                                   33'08.00"
                                                 2.  Shelby Bower           Battle Creek Pennfield                   31'05.00"
                                                 3.  Emily Nelson           Olivet                                   28'10.00"
                                                 4.  Taylor Haverdink       Schoolcraft                              28'03.00"
                                                 5.  Hailey Dejong          Kalamazoo Christian                      27'04.00"
                                                 6.  Alaina Gruizenga       Parchment                                27'02.00"
                                                 7.  Abbi Reardon           Schoolcraft                              26'00.00"
                                                 8.  Allison Bosch          Kalamazoo Christian                      25'07.00"
                                                 9.  Lori Dykstra           Kalamazoo Christian                      25'04.75"
                                                10.  Lindsey Perkins        Vermontville Maple Valley                25'01.75"
                                                11.  Chelsea Vincent        Delton Kellogg                           25'01.50"
                                                12.  Ashley Strobel         Delton Kellogg                           24'10.50"
                                                13.  Zoanne Siple           Vermontville Maple Valley                24'06.50"
                                                14.  Taylor Hisler          Olivet                                   24'03.25"
                                                15.  Courtenay Dirks        Delton Kellogg                           24'01.00"
                                                16.  Anna Wulf              Vermontville Maple Valley                23'07.75"
                                                17.  Rebecca Carlton        Schoolcraft                              22'02.25"
                                                18.  Debra Westrick         Battle Creek Pennfield                   19'05.50"
                                                19.  Brigitt Watson         Battle Creek Pennfield                   17'09.75"

 

 2. DISCUS                    FINAL              1.  Ashley Strobel         Delton Kellogg                           91'01.00"
                                                 2.  Taylor Haverdink       Schoolcraft                              90'04.00"
                                                 3.  Allison Bosch          Kalamazoo Christian                      85'00.00"
                                                 4.  Bryanna Roberts        Vermontville Maple Valley                84'06.00"
                                                 5.  Dri Culbert            Delton Kellogg                           81'02.00"
                                                 6.  Avery Blackburn        Delton Kellogg                           81'02.00"
                                                 7.  Hailey Dejong          Kalamazoo Christian                      79'04.00"
                                                 8.  Lindsey Perkins        Vermontville Maple Valley                78'08.00"
                                                 9.  Alaina Gruizenga       Parchment                                78'06.00"
                                                10.  Rebecca Carlton        Schoolcraft                              74'02.00"
                                                11.  Zoanne Siple           Vermontville Maple Valley                71'00.00"
                                                12.  Taylor Hisler          Olivet                                   70'10.00"
                                                13.  Molly Paton            Olivet                                   70'03.00"
                                                14.  Debra Westrick         Battle Creek Pennfield                   67'03.00"
                                                15.  Emily Nelson           Olivet                                   62'06.00"
                                                16.  Shelby Bower           Battle Creek Pennfield                   59'08.00"
                                                17.  Brigitt Watson         Battle Creek Pennfield                   55'02.00"
                                                18.  Lori Dykstra           Kalamazoo Christian                      50'04.00"

 

 3. HIGH JUMP                 FINAL              1.  Kara Craig             Schoolcraft                               5'02.00"
                                                 2.  Rose Fetzer            Schoolcraft                               5'00.00"
                                                 3.T Hannah Ring            Galesburg-Augusta                         4'06.01"
                                                  .T Kelsey Walkowski       Olivet                                    4'06.01"
                                                 5.T Haley Lane             Olivet                                    4'06.00"
                                                  .T Amanda Mikolajczyk     Delton Kellogg                            4'06.00"
                                                 7.T Hannah Hilton          Vermontville Maple Valley                 4'04.00"
                                                  .T Emileigh Dewitt        Kalamazoo Christian                       4'04.00"
                                                  .T Alexis Jones           Battle Creek Pennfield                    4'04.00"
                                                10.  Cia Elder              Parchment                                 4'04.00"
                                                11.  Pantera Rider          Vermontville Maple Valley                 4'04.00"
                                                12.  Kelsey Gaskill         Olivet                                    4'02.00"
                                                13.  Lydia Devries          Kalamazoo Christian                       4'02.00"
                                                14.  Megan Shoemaker        Vermontville Maple Valley                 4'02.00"
                                                15.  Sami Schab             Galesburg-Augusta                         4'02.00"

 

 4. POLE VAULT                FINAL              1.  Jordan Devenney        Schoolcraft                              10'06.00"
                                                 2.  Lizzie Tecca           Parchment                                 9'06.00"
                                                 3.  Karlee Mater           Vermontville Maple Valley                 8'06.00"
                                                 4.  Justine Steger         Schoolcraft                               8'00.00"
                                                 5.T Kelsey Gaskill         Olivet                                    7'06.00"
                                                  .T Kathleen Greaver       Schoolcraft                               7'06.00"
                                                 7.  Ashley Beohmer         Olivet                                    7'06.00"
                                                 8.  Taylor Jungel          Olivet                                    7'00.00"
                                                 9.  Kaylie Clark           Vermontville Maple Valley                 6'06.00"

 

 5. LONG JUMP                 FINAL              1.  Erika Isham            Olivet                                   15'10.25"
                                                 2.  Haley Walkowski        Olivet                                   15'08.25"
                                                 3.  Elaina Meadows         Schoolcraft                              15'08.00"
                                                 4.  Maggie Fisk            Olivet                                   15'06.75"
                                                 5.  Taylor Rivera          Battle Creek Pennfield                   13'11.00"
                                                 6.  Usher Whitledge        Schoolcraft                              13'10.50"
                                                 7.  Hadley Joppie          Vermontville Maple Valley                13'06.00"
                                                 8.  Caitlin Boniface       Galesburg-Augusta                        13'01.25"
                                                 9.  Catherine Horilleno    Kalamazoo Hackett Catholic Central       12'07.50"
                                                10.  Hannah Wolthuis        Kalamazoo Christian                      12'07.25"
                                                11.  Becca Dykstra          Kalamazoo Christian                      12'06.75"
                                                12.  Justine Steger         Schoolcraft                              12'01.25"
                                                13.  Lynzie Trumble         Vermontville Maple Valley                11'07.50"
                                                14.  Allison Dykehouse      Parchment                                11'05.50"
                                                15.  Kalee Kershner         Galesburg-Augusta                        11'05.00"
                                                16.  Kandys Larsen          Vermontville Maple Valley                11'04.75"
                                                17.  Maxine Ross            Battle Creek Pennfield                   10'10.00"
                                                18.  Alaina Schippers       Delton Kellogg                           10'09.75"
                                                19.  Morgan O'dell          Delton Kellogg                           10'06.50"
                                                20.  Megan Doorlag          Parchment                                10'00.50"
                                                21.  Ashleigh Walker        Battle Creek Pennfield                    9'06.00"

 

 6. 3200 METER RELAY          FINAL              1.  Schoolcraft (A)                                                  10:47.40
                                                   (Katilee Bensley,Sarah Hartlieb,Mckenzie Troyer,Madeline Hartlieb)
                                                 2.  Vermontville Maple Valley (A)                                    10:50.70
                                                 3.  Kalamazoo Christian (A)                                          10:58.20
                                                 4.  Olivet (A)                                                       11:20.90
                                                 5.  Battle Creek Pennfield (A)                                       12:51.40
                                                 6.  Parchment (A)                                                    12:57.00

 

 7. 100M HURDLES             PRELIM  1           1.  Madison Brandt         Parchment                                    18.27
                                                 2.  Alexis Jones           Battle Creek Pennfield                       20.02
                                                 3.  Erin Tanis             Kalamazoo Christian                          24.98

                             PRELIM  2           1.  Mal Davis              Parchment                                    17.43
                                                 2.  Emma Cramer            Kalamazoo Christian                          18.40
                                                 3.  Kerri Hogarth          Schoolcraft                                  20.36
                                                 4.  Hunter Hollister       Olivet                                       20.61
                                                 5.  Kalee Kershner         Galesburg-Augusta                            21.56

                             PRELIM  3           1.  Elaina Meadows         Schoolcraft                                  17.40
                                                 2.  Andrea Polley          Delton Kellogg                               17.75
                                                 3.  Lydia Devries          Kalamazoo Christian                          17.76
                                                 4.  Lynzie Trumble         Vermontville Maple Valley                    21.71

                             PRELIM  4           1.  Jordan Devenney        Schoolcraft                                  17.58
                                                 2.  Renae Morton           Olivet                                       18.28
                                                 3.  Pantera Rider          Vermontville Maple Valley                    18.77

                              FINAL              1.  Elaina Meadows         Schoolcraft                                  16.90
                                                 2.  Mal Davis              Parchment                                    17.00
                                                 3.  Andrea Polley          Delton Kellogg                               17.50
                                                 4.  Renae Morton           Olivet                                       17.90
                                                 5.  Jordan Devenney        Schoolcraft                                  17.90
                                                 6.  Madison Brandt         Parchment                                    17.90
                                                 7.  Emma Cramer            Kalamazoo Christian                          18.30
                                                 8.  Alexis Jones           Battle Creek Pennfield                       20.40

 

 8. 100 METER DASH           PRELIM  1           1.  Emma Fishnick          Battle Creek Pennfield                       12.96
                                                 2.  Katie Hayward          Delton Kellogg                               13.02
                                                 3.  Angela Patton          Parchment                                    13.31
                                                 4.  Catherine Horilleno    Kalamazoo Hackett Catholic Central           13.90
                                                 5.  Cassie Welch           Schoolcraft                                  14.43
                                                 6.  Stephanie Bumford      Vermontville Maple Valley                    14.87

                             PRELIM  2           1.  Kelsey Fraley          Olivet                                       13.11
                                                 2.  Meazashia Goiser       Parchment                                    13.46
                                                 3.  Margaret Johnston      Schoolcraft                                  13.62
                                                 4.  Ashleigh Walker        Battle Creek Pennfield                       15.27
                                                 5.  Becca Dykstra          Kalamazoo Christian                          15.65

                             PRELIM  3           1.  Micaila Rice           Schoolcraft                                  13.14
                                                 2.  Julie Repke            Galesburg-Augusta                            13.37
                                                 3.  Maxine Ross            Battle Creek Pennfield                       13.74
                                                 4.  Nicole Thompson        Delton Kellogg                               14.24

                             PRELIM  4           1.  Haley Walkowski        Olivet                                       13.24
                                                 2.  Sarah Street           Kalamazoo Christian                          13.38
                                                 3.  Jessa Cheeseman        Vermontville Maple Valley                    13.91
                                                 4.  Caitlin Boniface       Galesburg-Augusta                            15.71
                                                 5.  Jessica Farrer         Kalamazoo Hackett Catholic Central           15.75

                              FINAL              1.  Haley Walkowski        Olivet                                       13.00
                                                 2.  Micaila Rice           Schoolcraft                                  13.10
                                                 3.  Meazashia Goiser       Parchment                                    13.10
                                                 4.  Emma Fishnick          Battle Creek Pennfield                       13.20
                                                 5.  Kelsey Fraley          Olivet                                       13.30
                                                 6.  Julie Repke            Galesburg-Augusta                            13.40
                                                 7.  Sarah Street           Kalamazoo Christian                          13.40
                                                 8.  Katie Hayward          Delton Kellogg                               14.00

 

 9. 800 METER RELAY           FINAL              1.  Schoolcraft (A)                                                   1:49.40
                                                   (Elaina Meadows,Cody Herr,Margaret Johnston,Micaila Rice)
                                                 2.  Olivet (A)                                                        1:50.80
                                                 3.  Parchment (A)                                                     1:51.30
                                                 4.  Galesburg-Augusta (A)                                             1:56.40
                                                 5.  Vermontville Maple Valley (A)                                     1:59.70
                                                 6.  Battle Creek Pennfield (A)                                        2:01.10
                                                 7.  Delton Kellogg (A)                                                2:06.20

 

10. 1600 METER RUN            FINAL              1.  Katy Barkley           Olivet                                     5:15.40
                                                 2.  Jessica Rushford       Vermontville Maple Valley                  5:33.00
                                                 3.  Laura Nordquist        Parchment                                  5:35.30
                                                 4.  Jolene Drum            Delton Kellogg                             5:35.70
                                                 5.  Madeline Hartlieb      Schoolcraft                                5:40.30
                                                 6.  Kate Mclain            Kalamazoo Christian                        6:00.80
                                                 7.  Corrine Macinnes       Olivet                                     6:03.90
                                                 8.  Erica Plotas           Battle Creek Pennfield                     6:04.70
                                                 9.  Hannah Hilton          Vermontville Maple Valley                  6:05.80
                                                10.  Jessica Polum          Schoolcraft                                6:22.00
                                                11.  Molly Hartman          Galesburg-Augusta                          6:44.10
                                                12.  Lynzie Trumble         Vermontville Maple Valley                  6:49.70
                                                13.  Paige Sikkenga         Kalamazoo Christian                        7:09.00
                                                14.  Madeline Lacy          Parchment                                  7:55.00

 

11. 400 METER RELAY           FINAL              1.  Schoolcraft (A)                                                     51.70
                                                   (Cody Herr,Elaina Meadows,Margaret Johnston,Micaila Rice)
                                                 2.  Parchment (A)                                                       52.20
                                                 3.  Olivet (A)                                                          53.00
                                                 4.  Vermontville Maple Valley (A)                                       55.40
                                                 5.  Battle Creek Pennfield (A)                                          56.20
                                                 6.  Delton Kellogg (A)                                                  56.60
                                                 7.  Kalamazoo Christian (A)                                             59.00

 

12. 400 METER DASH       FINAL HEAT  1           1.  Kelsey Sophia          Delton Kellogg                             1:10.40
                                                 2.  Luise Blaesi           Vermontville Maple Valley                  1:13.70

                         FINAL HEAT  2           1.  Ashley Beohmer         Olivet                                     1:06.50
                                                 2.  Sami Schab             Galesburg-Augusta                          1:06.90
                                                 3.  Kelsey Walkowski       Olivet                                     1:07.60
                                                 4.  Ivy Braden             Vermontville Maple Valley                  1:07.90
                                                 5.  Usher Whitledge        Schoolcraft                                1:08.00
                                                 6.  Jacklyn Martin         Vermontville Maple Valley                  1:08.00
                                                 7.  Erika Dekoekkoek       Kalamazoo Christian                        1:09.20
                                                 8.  Allison Dykehouse      Parchment                                  1:14.80

                         FINAL HEAT  3           1.  Emma Fishnick          Battle Creek Pennfield                     1:01.90
                                                 2.  Cody Herr              Schoolcraft                                1:02.80
                                                 3.  Erika Isham            Olivet                                     1:03.30
                                                 4.  Sarah Street           Kalamazoo Christian                        1:05.80
                                                 5.  Taylor Rivera          Battle Creek Pennfield                     1:06.20
                                                 6.  Cassie Welch           Schoolcraft                                1:07.00
                                                 7.  Ari Karapatian         Parchment                                  1:07.00

                              FINAL              1.  Emma Fishnick          Battle Creek Pennfield                     1:01.90
                                                 2.  Cody Herr              Schoolcraft                                1:02.80
                                                 3.  Erika Isham            Olivet                                     1:03.30
                                                 4.  Sarah Street           Kalamazoo Christian                        1:05.80
                                                 5.  Taylor Rivera          Battle Creek Pennfield                     1:06.20
                                                 6.  Ashley Beohmer         Olivet                                     1:06.50
                                                 7.  Sami Schab             Galesburg-Augusta                          1:06.90
                                                 8.  Cassie Welch           Schoolcraft                                1:07.00
                                                 9.  Ari Karapatian         Parchment                                  1:07.00
                                                10.  Kelsey Walkowski       Olivet                                     1:07.60
                                                11.  Ivy Braden             Vermontville Maple Valley                  1:07.90
                                                12.  Usher Whitledge        Schoolcraft                                1:08.00
                                                13.  Jacklyn Martin         Vermontville Maple Valley                  1:08.00
                                                14.  Erika Dekoekkoek       Kalamazoo Christian                        1:09.20
                                                15.  Kelsey Sophia          Delton Kellogg                             1:10.40
                                                16.  Luise Blaesi           Vermontville Maple Valley                  1:13.70
                                                17.  Allison Dykehouse      Parchment                                  1:14.80

 

13. 300M LOW HURD        FINAL HEAT  1           1.  Madison Brandt         Parchment                                    56.00
                                                 2.  Pantera Rider          Vermontville Maple Valley                    56.90
                                                 3.  Erin Tanis             Kalamazoo Christian                          57.90
                                                 4.  Kerri Hogarth          Schoolcraft                                  59.20
                                                 5.  Lydia Devries          Kalamazoo Christian                        1:00.30
                                                 6.  Hunter Hollister       Olivet                                     1:00.50
                                                 7.  Kalee Kershner         Galesburg-Augusta                          1:03.20
                                                 8.  Lynzie Trumble         Vermontville Maple Valley                  1:04.30

                         FINAL HEAT  2           1.  Andrea Polley          Delton Kellogg                               49.90
                                                 2.  Mal Davis              Parchment                                    50.20
                                                 3.  Renae Morton           Olivet                                       52.00
                                                 4.  Jordan Devenney        Schoolcraft                                  53.00
                                                 5.  Emma Cramer            Kalamazoo Christian                          53.40
                                                 6.  Brooke Byers           Battle Creek Pennfield                       53.90

                              FINAL              1.  Andrea Polley          Delton Kellogg                               49.90
                                                 2.  Mal Davis              Parchment                                    50.20
                                                 3.  Renae Morton           Olivet                                       52.00
                                                 4.  Jordan Devenney        Schoolcraft                                  53.00
                                                 5.  Emma Cramer            Kalamazoo Christian                          53.40
                                                 6.  Brooke Byers           Battle Creek Pennfield                       53.90
                                                 7.  Madison Brandt         Parchment                                    56.00
                                                 8.  Pantera Rider          Vermontville Maple Valley                    56.90
                                                 9.  Erin Tanis             Kalamazoo Christian                          57.90
                                                10.  Kerri Hogarth          Schoolcraft                                  59.20
                                                11.  Lydia Devries          Kalamazoo Christian                        1:00.30
                                                12.  Hunter Hollister       Olivet                                     1:00.50
                                                13.  Kalee Kershner         Galesburg-Augusta                          1:03.20
                                                14.  Lynzie Trumble         Vermontville Maple Valley                  1:04.30

 

14. 800 METER RUN             FINAL              1.  Katy Barkley           Olivet                                     2:26.90
                                                 2.  Jolene Drum            Delton Kellogg                             2:28.50
                                                 3.  Laura Nordquist        Parchment                                  2:31.80
                                                 4.  Katilee Bensley        Schoolcraft                                2:35.20
                                                 5.  Madeline Hartlieb      Schoolcraft                                2:37.70
                                                 6.  Mckenzie Troyer        Schoolcraft                                2:38.20
                                                 7.  Corrine Macinnes       Olivet                                     2:45.60
                                                 8.  Stephanie Herder       Kalamazoo Christian                        2:47.40
                                                 9.  Rachel Foster          Kalamazoo Christian                        2:48.40
                                                10.  Hannah Hilton          Vermontville Maple Valley                  2:49.40
                                                11.  Carley Ackerman        Kalamazoo Christian                        2:50.20
                                                12.  Megan Shoemaker        Vermontville Maple Valley                  2:52.90
                                                13.  Erica Plotas           Battle Creek Pennfield                     2:57.00
                                                14.  Crystal Wensauer       Delton Kellogg                             3:07.80
                                                15.  Molly Hartman          Galesburg-Augusta                          3:10.50
                                                16.  Carol Osenbaugh        Battle Creek Pennfield                     3:11.60

 

15. 200 METER DASH           PRELIM  1           1.  Emma Fishnick          Battle Creek Pennfield                       27.96
                                                 2.  Maggie Fisk            Olivet                                       28.23
                                                 3.  Nicole Thompson        Delton Kellogg                               30.33
                                                 4.  Stephanie Bumford      Vermontville Maple Valley                    32.40
                                                 5.  Jessica Farrer         Kalamazoo Hackett Catholic Central           33.86

                             PRELIM  2           1.  Micaila Rice           Schoolcraft                                  27.82
                                                 2.  Haley Walkowski        Olivet                                       28.00
                                                 3.  Angela Patton          Parchment                                    28.10
                                                 4.  Christine King         Vermontville Maple Valley                    32.16

                             PRELIM  3           1.  Sarah Street           Kalamazoo Christian                          27.60
                                                 2.  Julie Repke            Galesburg-Augusta                            27.65
                                                 3.  Taylor Rivera          Battle Creek Pennfield                       27.72
                                                 4.  Cassie Welch           Schoolcraft                                  29.84
                                                 5.  Morgan O'dell          Delton Kellogg                               34.00

                             PRELIM  4           1.  Hadley Joppie          Vermontville Maple Valley                    29.50
                                                 2.  Cody Herr              Schoolcraft                                  29.84
                                                 3.  Bethany Kruger         Delton Kellogg                               32.81
                                                 4.  Becca Dykstra          Kalamazoo Christian                          33.87

                              FINAL              1.  Emma Fishnick          Battle Creek Pennfield                       27.40
                                                 2.  Haley Walkowski        Olivet                                       27.40
                                                 3.  Micaila Rice           Schoolcraft                                  27.90
                                                 4.  Cody Herr              Schoolcraft                                  28.00
                                                 5.  Sarah Street           Kalamazoo Christian                          28.10
                                                 6.  Julie Repke            Galesburg-Augusta                            28.60
                                                 7.  Maggie Fisk            Olivet                                       28.80
                                                 8.  Hadley Joppie          Vermontville Maple Valley                    30.00

 

16. 3200 METER RUN            FINAL              1.  Katy Barkley           Olivet                                    13:01.80
                                                 2.  Sarah Hartlieb         Schoolcraft                               13:10.40
                                                 3.  Kate Mclain            Kalamazoo Christian                       13:16.80
                                                 4.  Krista Broekema        Schoolcraft                               13:31.70
                                                 5.  Madeline Hartlieb      Schoolcraft                               13:46.60
                                                 6.  Alexis Tennant         Olivet                                    14:38.60
                                                 7.  Vicki Frailey          Galesburg-Augusta                         15:35.60

 

17. 1600 METER RELAY          FINAL              1.  Parchment (A)                                                     4:18.20
                                                   (Laura Nordquist,Lizzie Tecca,Abigail Sanders,Ari Karapatian)
                                                 2.  Battle Creek Pennfield (A)                                        4:25.30
                                                 3.  Olivet (A)                                                        4:25.90
                                                 4.  Delton Kellogg (A)                                                4:26.40
                                                 5.  Schoolcraft (A)                                                   4:28.20
                                                 6.  Galesburg-Augusta (A)                                             4:35.00
                                                 7.  Kalamazoo Christian (A)                                           4:40.10
                                                 8.  Vermontville Maple Valley (A)                                     4:40.60