TRACK & FIELD RESULTS

05/06/11                       Women's Track & Field Meet Results                        PAGE  1

     BANGOR INVITATIONAL        AT  BANGOR                     05/06/11    OUTDOOR

 

                                     *** FINAL SCORING ***

   1. Lawton                            129.00     5. Bangor                             39.60
   2. Coloma                            118.50     6. Kalamazoo Christian                37.00
   3. Hartford                          101.10     7. Marcellus                          13.20
   4. Otsego                             87.60     8. Comstock                            0.00

 

                                         EVENT RESULTS

 

 1. SHOT PUT                  FINAL              1.  Olivia Freehling       Hartford                                 33'09.00"
                                                 2.  Precious Chambers      Hartford                                 33'04.50"
                                                 3.  Cassandra Willis(11)   Lawton                                   33'04.00"
                                                 4.  Kim Moran(12)          Otsego                                   29'00.00"
                                                 5.  Elsa Reyes(12)         Marcellus                                28'08.50"
                                                 6.  Jessica Knapp(11)      Marcellus                                28'02.00"

 

 2. DISCUS                    FINAL              1.  Olivia Freehling       Hartford                                 99'02.00"
                                                 2.  Kim Moran(12)          Otsego                                   95'01.00"
                                                 3.  Precious Chambers      Hartford                                 92'05.00"
                                                 4.  Jessica Knapp(11)      Marcellus                                89'00.00"
                                                 5.  Cassandra Willis(11)   Lawton                                   82'09.00"
                                                 6.  Allison Bosch(10)      Kalamazoo Christian                      82'06.00"

 

 3. HIGH JUMP                 FINAL              1.  Monica Miller(10)      Otsego                                    5'00.00"
                                                 2.  Madison Traver         Hartford                                  4'08.00"
                                                 3.  Sophia Weidner(12)     Coloma                                    4'06.10"
                                                 4.  Katelyn Keister(10)    Lawton                                    4'06.00"
                                                 5.T Demi Overley(11)       Marcellus                                 4'03.10"
                                                  .T Bryn Shugars(11)       Marcellus                                 4'03.10"
                                                  .T Kelsey Owens(10)       Otsego                                    4'03.10"
                                                  .T Kristian Moore(10)     Bangor                                    4'03.10"
                                                  .T Mckenna Duffy          Hartford                                  4'03.10"

 

 4. POLE VAULT                FINAL              1.  Madison Traver         Hartford                                  8'00.00"
                                                 2.  Mara Kerber(12)        Bangor                                    7'06.10"
                                                 3.T Kelsey. Corkins(12)    Lawton                                    7'06.00"
                                                  .T Cassandra Willis(11)   Lawton                                    7'06.00"
                                                 5.  Dana Devito(10)        Otsego                                    7'00.10"
                                                 6.T Julia Kling            Hartford                                  7'00.00"
                                                  .T Heidi Conrad(11)       Coloma                                    7'00.00"

 

 5. LONG JUMP                 FINAL              1.  Natalie Coombs(10)     Coloma                                   16'02.25"
                                                 2.  Madison Traver         Hartford                                 15'09.25"
                                                 3.  Katelyn Keister(10)    Lawton                                   15'00.25"
                                                 4.  Monica Miller(10)      Otsego                                   14'11.00"
                                                 5.  Stephanie Herder(12)   Kalamazoo Christian                      14'09.50"
                                                 6.  Maggie Darnell(10)     Otsego                                   13'10.25"

 

 6. 3200 METER RELAY          FINAL              1.  Otsego (A)                                                       10:22.50
                                                   (Maggie Rickstad(9 ),Grace Nord(9 ),Carly Drobny(9 ),Paige Koshar(10))
                                                 2.  Lawton (A)                                                       10:29.60
                                                   (Lauren Cody(11),Alyssa Barkovich(11),Maddy Beach(11),Lindsey Dopheide(10))
                                                 3.  Hartford (A)                                                     10:47.70
                                                 4.  Coloma (A)                                                       11:14.00
                                                 5.  Bangor (A)                                                       11:23.20
                                                 6.  Kalamazoo Christian (A)                                          11:48.70

 

 7. 100M HURDLES             PRELIM  1           1.  Olivia Zvonar(12)      Coloma                                       16.60
                                                 2.  Julia Kling            Hartford                                     18.30
                                                 3.  Alyssa Barkovich(11)   Lawton                                       18.30
                                                 4.  Diana Mccrumb(10)      Bangor                                       19.70
                                                 5.  Kelsey Wagner(11)      Marcellus                                    19.80

                             PRELIM  2           1.  Natalie Coombs(10)     Coloma                                       17.50
                                                 2.  Kristian Moore(10)     Bangor                                       18.90
                                                 3.  Kim Moran(12)          Otsego                                       19.10
                                                 4.  Emma Cramer(11)        Kalamazoo Christian                          19.10
                                                 5.  Ashley Mccormick(9 )   Otsego                                       19.90

                              FINAL              1.  Olivia Zvonar(12)      Coloma                                       16.50
                                                 2.  Natalie Coombs(10)     Coloma                                       17.50
                                                 3.  Julia Kling            Hartford                                     18.10
                                                 4.  Alyssa Barkovich(11)   Lawton                                       18.10
                                                 5.  Emma Cramer(11)        Kalamazoo Christian                          18.50
                                                 6.  Kristian Moore(10)     Bangor                                       18.50

 

 8. 100 METER DASH           PRELIM  1           1.  Andrea Singleton(11)   Coloma                                       13.10
                                                 2.  Kelsey. Corkins(12)    Lawton                                       13.70
                                                 3.  Megan Everett(11)      Bangor                                       13.80
                                                 4.  Leah Blair(11)         Marcellus                                    14.10
                                                 5.  Lindsay Lane(10)       Otsego                                       15.40

                             PRELIM  2           1.  Sarah Street(11)       Kalamazoo Christian                          13.40
                                                 2.  Morgan Friel(9 )       Otsego                                       13.70
                                                 3.  Bailee Pastol(9 )      Lawton                                       13.80
                                                 4.  Chanelle Johnson(09)   Coloma                                       13.90
                                                 5.  Megan Vasquez          Hartford                                     14.60

                              FINAL              1.  Megan Everett(11)      Bangor                                       13.20
                                                 2.  Andrea Singleton(11)   Coloma                                       13.50
                                                 3.  Bailee Pastol(9 )      Lawton                                       13.60
                                                 4.  Sarah Street(11)       Kalamazoo Christian                          13.80
                                                 5.  Morgan Friel(9 )       Otsego                                       13.80
                                                 6.  Kelsey. Corkins(12)    Lawton                                       14.00

 

 9. 800 METER RELAY           FINAL              1.  Coloma (A)                                                        1:56.30
                                                   (Olivia Zvonar(12),Erin Churchill(09),Bianca Wright(12),Andrea Singleton(11))
                                                 2.  Lawton (A)                                                        1:59.90
                                                   (Bailee Pastol(9 ),Kayla McCoy(12),Shelby Thomas(12),Faith Potgiesser(11))
                                                 3.  Hartford (A)                                                      2:00.70
                                                 4.  Marcellus (A)                                                     2:01.10
                                                   (Macey Stokes(11),April Brown(11),Alyssa Jacobs(11),Leah Blair(11))
                                                 5.  Otsego (A)                                                        2:02.20
                                                   (Olivia Kiel(9 ),Brittany Mcculler(9 ),Monica Miller(10),Maggie Darnell(10))

 

10. 1600 METER RUN            FINAL              1.  Lauren Cody(11)        Lawton                                     5:37.20
                                                 2.  Paige Koshar(10)       Otsego                                     5:45.00
                                                 3.  Katherine Romeo        Hartford                                   5:45.50
                                                 4.  Kate Mclain(09)        Kalamazoo Christian                        5:56.50
                                                 5.  Sara Melton            Hartford                                   6:07.30
                                                 6.  Yaritza Rodriguez(12)  Bangor                                     6:14.20

 

11. 400 METER RELAY           FINAL              1.  Coloma (A)                                                          54.20
                                                   (Olivia Zvonar(12),Natalie Coombs(10),Chanelle Johnson(09),Andrea Singleton(11))
                                                 2.  Bangor (A)                                                          54.80
                                                   (Megan Everett(11),Kristian Moore(10),Krista Watson(10),Kelly Molenda(11))
                                                 3.  Lawton (A)                                                          55.40
                                                   (Bailee Pastol(9 ),Angie Knapp(11),Kelsey. Corkins(12),Faith Potgiesser(11))
                                                 4.  Hartford (A)                                                        55.70
                                                 5.  Otsego (A)                                                          56.30
                                                   (Brittany Mcculler(9 ),Kim Moran(12),Ashley Mccormick(9 ),Morgan Friel(9 ))
                                                 6.  Marcellus (A)                                                       56.40
                                                   (Macey Stokes(11),April Brown(11),Alyssa Jacobs(11),Leah Blair(11))

 

12. 400 METER DASH            FINAL              1.  Katelyn Keister(10)    Lawton                                     1:05.80
                                                 2.  Erin Churchill(09)     Coloma                                     1:07.10
                                                 3.  Sarah Street(11)       Kalamazoo Christian                        1:07.40
                                                 4.  Shelby Thomas(12)      Lawton                                     1:07.80
                                                 5.  Bianca Wright(12)      Coloma                                     1:10.40
                                                 6.  Erika Dekoekkoek(10)   Kalamazoo Christian                        1:10.70

 

13. 300M LOW HURD             FINAL              1.  Olivia Zvonar(12)      Coloma                                       50.90
                                                 2.  Alyssa Barkovich(11)   Lawton                                       51.90
                                                 3.  Natalie Coombs(10)     Coloma                                       53.40
                                                 4.  Ashley Mccormick(9 )   Otsego                                       54.30
                                                 5.  Aspen Gerlach          Hartford                                     56.00
                                                 6.  Mckenna Duffy          Hartford                                     56.40

 

14. 800 METER RUN             FINAL              1.  Lindsey Dopheide(10)   Lawton                                     2:32.20
                                                 2.  Grace Nord(9 )         Otsego                                     2:36.00
                                                 3.  Alexis Baker(09)       Coloma                                     2:40.30
                                                 4.  Alexis Pflugradt(09)   Coloma                                     2:42.00
                                                 5.  Maddy Beach(11)        Lawton                                     2:43.10
                                                 6.  Alex Burnett           Hartford                                   2:44.10

 

15. 200 METER DASH           PRELIM  1           1.  Andrea Singleton(11)   Coloma                                       27.10
                                                 2.  Sarah Street(11)       Kalamazoo Christian                          28.10
                                                 3.  Hope Hill              Hartford                                     28.40
                                                 4.  Faith Potgiesser(11)   Lawton                                       28.90
                                                 5.  Brittany Mcculler(9 )  Otsego                                       30.60

                             PRELIM  2           1.  Bailee Pastol(9 )      Lawton                                       28.10
                                                 2.  Kelly Molenda(11)      Bangor                                       28.50
                                                 3.  Megan Everett(11)      Bangor                                       29.10
                                                 4.  Bianca Wright(12)      Coloma                                       30.00
                                                 5.  Macey Stokes(11)       Marcellus                                    30.80

                              FINAL              1.  Andrea Singleton(11)   Coloma                                       28.20
                                                 2.  Sarah Street(11)       Kalamazoo Christian                          28.50
                                                 3.  Bailee Pastol(9 )      Lawton                                       28.70
                                                 4.  Kelly Molenda(11)      Bangor                                       29.10
                                                 5.  Hope Hill              Hartford                                     29.60
                                                 6.  Megan Everett(11)      Bangor                                       29.70

 

16. 3200 METER RUN            FINAL              1.  Carly Drobny(9 )       Otsego                                    12:07.70
                                                 2.  Lauren Cody(11)        Lawton                                    12:18.60
                                                 3.  Kate Mclain(09)        Kalamazoo Christian                       12:38.60
                                                 4.  Renee Schwartz(10)     Otsego                                    13:13.70
                                                 5.  Stefany Tule           Hartford                                  13:13.70
                                                 6.  Katherine Romeo        Hartford                                  13:29.80

 

17. 1600 METER RELAY          FINAL              1.  Lawton (A)                                                        4:26.10
                                                   (Shelby Thomas(12),Alyssa Barkovich(11),Katelyn Keister(10),Lindsey Dopheide(10))
                                                 2.  Otsego (A)                                                        4:29.80
                                                   (Morgan Friel(9 ),Maggie Rickstad(9 ),Maggie Darnell(10),Paige Koshar(10))
                                                 3.  Coloma (A)                                                        4:36.00
                                                 4.  Bangor (A)                                                        4:40.60
                                                 5.  Kalamazoo Christian (A)                                           4:43.50
                                                 6.  Hartford (A)                                                      4:45.50