TRACK & FIELD RESULTS

M.H.S.A.A. Reg 21-3 Constantine - Womens Results


05/24/10                       Women's Track & Field Meet Results                        PAGE  1

             MHSAA REGIONAL 21-3        AT  CONSTANTINE                05/21/10    OUTDOOR

 

                                     *** FINAL SCORING ***

   1. Schoolcraft                       128.50    10. Bangor                             32.00
   2. Berrien Springs                    80.00    11. Buchanan                           29.00
   3. Bronson                            59.00    12. Galesburg-Augusta                  17.00
   4. Delton Kellogg                     57.50    13. Kalamazoo Christian                15.00
   5. Watervliet                         56.00    14. Hartford                           11.00
   6. Dowagiac                           45.00    15. Constantine                        11.00
   7. Lawton                             42.00    16. Niles Brandywine                    2.00
   8. Parchment                          39.00    17. Kalamazoo Hackett Catholic Centra   0.00
   9. Coloma                             33.00


                                         EVENT RESULTS


 1. SHOT PUT                  FINAL              1.  Andrea Hiler(12)       Watervliet                               39'05.50"
                                                 2.  Karleann Stankiewicz(12Coloma                                   34'11.50"
                                                 3.  Gigi Belluomini(12)    Galesburg-Augusta                        34'11.00"
                                                 4.  Alex Spaulding(11)     Watervliet                               34'07.50"
                                                 5.  Megan Paul(12)         Bronson                                  33'05.00"
                                                 6.  Mahalia Stelter(11)    Watervliet                               33'01.00"
                                                 7.  Dawn Smith(12)         Niles Brandywine                         32'04.00"
                                                 8.  Cassandra Willis(10)   Lawton                                   32'00.50"
                                                 9.  Heather Raush(12)      Buchanan                                 31'07.00"
                                                10.  Regina Kennedy(10)     Dowagiac                                 31'01.00"
                                                11.  Olivia Freehling(09)   Hartford                                 31'00.00"
                                                12.  Danielle Downey(11)    Berrien Springs                          29'11.50"
                                                13.  Alaina Gruizenga(11)   Parchment                                29'10.00"
                                                14.  Iesha Thompson(12)     Coloma                                   29'07.50"
                                                15.  Nicole Johnson(9 )     Bangor                                   29'04.50"
                                                16.  Hailey Steinhauser(12) Berrien Springs                          29'04.00"
                                                17.  Hailey Dejong(11)      Kalamazoo Christian                      29'03.00"
                                                18.  Mika Covington(12)     Bangor                                   28'04.00"
                                                19.  Courtney Bosch(12)     Kalamazoo Christian                      28'02.50"
                                                20.  Kayla Johnson(12)      Bronson                                  28'01.00"
                                                21.  Chelsea Bennett(12)    Galesburg-Augusta                        27'11.00"
                                                22.  Mckenzie Lester(12)    Delton Kellogg                           27'07.50"
                                                23.  Catherine Hinckley(10) Lawton                                   27'04.00"
                                                24.  Becca Fetch(09)        Constantine                              26'11.50"
                                                25.  Abi Reardon(10)        Schoolcraft                              25'07.50"
                                                26.  Courtenay Dirks(10)    Delton Kellogg                           23'09.00"
                                                27.  Bria Brookins(11)      Dowagiac                                 23'01.00"


 2. DISCUS                    FINAL              1.  Andrea Hiler(12)       Watervliet                              130'11.00"
                                                 2.  Alex Spaulding(11)     Watervliet                               96'03.00"
                                                 3.  Gigi Belluomini(12)    Galesburg-Augusta                        95'09.00"
                                                 4.  Porshea Monte(10)      Watervliet                               95'05.00"
                                                 5.  Mahalia Stelter(11)    Watervliet                               95'00.00"
                                                 6.  Heavin King(09)        Constantine                              93'05.00"
                                                 7.  Megan Paul(12)         Bronson                                  91'01.00"
                                                 8.  Bailey Tippy(09)       Coloma                                   88'05.00"
                                                 9.  Olivia Freehling(09)   Hartford                                 87'02.00"
                                                10.  Theresa Hemker(12)     Bronson                                  86'06.00"
                                                11.  Taylor Haverdink(11)   Schoolcraft                              85'03.00"
                                                12.  Stevie Vance(11)       Constantine                              84'07.00"
                                                13.  Regina Kennedy(10)     Dowagiac                                 82'00.00"
                                                14.  Allison Bosch(09)      Kalamazoo Christian                      78'09.00"
                                                15.  Mckenzie Lester(12)    Delton Kellogg                           77'06.00"
                                                16.  Alaina Gruizenga(11)   Parchment                                77'01.00"
                                                17.  Zoey Brown(09)         Lawton                                   76'10.00"
                                                18.  Abby Culbert(12)       Delton Kellogg                           76'09.00"
                                                19.  Stephanie Camacho(10)  Berrien Springs                          72'07.00"
                                                20.  Heather Raush(12)      Buchanan                                 71'05.00"
                                                21.  Danielle Downey(11)    Berrien Springs                          71'04.00"
                                                22.  Rebecca Carlton(10)    Schoolcraft                              71'00.00"
                                                23.  Chelsea Bennett(12)    Galesburg-Augusta                        66'04.00"
                                                24.  Nicole Johnson(9 )     Bangor                                   64'03.00"
                                                25.  Kasey Baginski(10)     Buchanan                                 53'06.00"


 3. HIGH JUMP                 FINAL              1.  Kara Craig(09)         Schoolcraft                               5'00.00"
                                                 2.  Krista Krueger(10)     Constantine                               4'10.00"
                                                 3.  Allison Kyle(11)       Bronson                                   4'10.00"
                                                 4.T Abby Culbert(12)       Delton Kellogg                            4'08.00"
                                                  .T Rose Fetzer(09)        Schoolcraft                               4'08.00"
                                                 6.  Emily Horjus(12)       Kalamazoo Christian                       4'08.00"
                                                 7.T Angela Patton(09)      Parchment                                 4'06.20"
                                                  .T Hannah Wilson(12)      Lawton                                    4'06.20"
                                                  .T Amanda Mikolajczyk(11) Delton Kellogg                            4'06.20"
                                                10.T Kylei. Ratkowski(09)   Bronson                                   4'06.10"
                                                  .T Kaitlin Feddema(12)    Kalamazoo Christian                       4'06.10"
                                                  .T Sophia Weidner(11)     Coloma                                    4'06.10"
                                                  .T Madison Traver(09)     Hartford                                  4'06.10"
                                                  .T Erika Whittington(10)  Lawton                                    4'06.10"


 4. POLE VAULT                FINAL              1.  Alicia Dorko(12)       Schoolcraft                               9'06.00"
                                                 2.  Chelsea Adolph(11)     Buchanan                                  9'03.00"
                                                 3.  Carmen Cardenas(12)    Bronson                                   9'03.00"
                                                 4.  Jordan Devenney(09)    Schoolcraft                               8'06.00"
                                                 5.  Lizzie Tecca(10)       Parchment                                 8'00.00"
                                                 6.  Cassandra Willis(10)   Lawton                                    8'00.00"
                                                 7.  Mallory Davis(10)      Parchment                                 8'00.00"
                                                 8.  Heidi Conrad(10)       Coloma                                    7'05.00"
                                                 9.T Tiffany Sexton(9 )     Watervliet                                7'05.00"
                                                  .T Christina Grabowski(10)Watervliet                                7'05.00"
                                                11.  Mara Kerber(11)        Bangor                                    7'05.00"


 5. LONG JUMP                 FINAL              1.  Kaisha Martin(11)      Dowagiac                                 16'04.00"
                                                 2.  Paige Anderson(09)     Berrien Springs                          16'01.00"
                                                 3.  Mariah Winright(12)    Bronson                                  15'10.00"
                                                 4.  Elaina Meadows(09)     Schoolcraft                              15'07.00"
                                                 5.  Nicole Himes(12)       Schoolcraft                              14'11.00"
                                                 6.  Emily Horjus(12)       Kalamazoo Christian                      14'04.00"
                                                 7.  Jenna Maury(10)        Lawton                                   14'03.50"
                                                 8.  Stephanie Herder(11)   Kalamazoo Christian                      14'02.50"
                                                 9.  Madison Traver(09)     Hartford                                 14'01.50"
                                                10.  Natalie Coombs(09)     Coloma                                   13'10.50"
                                                11.  Tori Dancer(12)        Coloma                                   13'09.50"
                                                12.  Amanda Piedt(12)       Berrien Springs                          13'09.00"
                                                13.  Heavin King(09)        Constantine                              13'06.00"
                                                14.  Katelyn Keister(09)    Lawton                                   13'01.00"
                                                15.  Cortney Eidson(10)     Constantine                              12'11.00"
                                                16.  Kayli Dabicci(9 )      Watervliet                               12'06.00"
                                                17.  Katie Hayward(9 )      Delton Kellogg                           12'05.00"
                                                18.  Diana Mccrumb(10)      Bangor                                   11'11.00"
                                                19.  Grace Walter(12)       Kalamazoo Hackett Catholic Central       11'07.00"
                                                20.  Kelci Lockwood(11)     Niles Brandywine                         11'07.00"
                                                21.  Katie Guido(12)        Kalamazoo Hackett Catholic Central       10'05.00"
                                                22.  Nallely Saucedo(9 )    Bangor                                    9'06.00"


 6. 3200 METER RELAY          FINAL              1.  Schoolcraft (A)                                                  10:19.90
                                            (Madeline Hartlieb(10),Mckenzie Troyer(10),Krista Broekema(11),Katilee Bensley(11))
                                                 2.  Bronson (A)                                                      10:20.00
                                                 3.  Berrien Springs (A)                                              10:47.10
                                                 4.  Lawton (A)                                                       10:47.60
                                                 5.  Hartford (A)                                                     10:49.10
                                                 6.  Coloma (A)                                                       11:01.80
                                                 7.  Delton Kellogg (A)                                               11:25.00
                                                 8.  Bangor (A)                                                       11:42.90
                                                 9.  Buchanan (A)                                                     11:46.10
                                                10.  Kalamazoo Christian (A)                                          12:05.10
                                                11.  Watervliet (A)                                                   13:10.40


 7. 100M HURDLES             PRELIM  1           1.  Katie Searles(12)      Delton Kellogg                               16.50
                                                 2.  Mika Covington(12)     Bangor                                       17.63
                                                 3.  Alyssa Barkovich(10)   Lawton                                       17.85
                                                 4.  Tiffany Sexton(9 )     Watervliet                                   18.98
                                                 5.  Emily Moore(11)        Berrien Springs                              19.00
                                                 6.  Kylei. Ratkowski(09)   Bronson                                      19.00

                             PRELIM  2           1.  Natalie Coombs(09)     Coloma                                       17.32
                                                 2.  Paige Anderson(09)     Berrien Springs                              17.55
                                                 3.  Jordan Mullauer(12)    Hartford                                     17.62
                                                 4.  Hannah Wilson(12)      Lawton                                       17.70
                                                 5.  Brooke Pyles(10)       Bronson                                      18.03
                                                 6.  Sarah Warren(10)       Constantine                                  19.16
                                                 7.  Kristian Moore(9 )     Bangor                                       19.75
                                                 8.  Elizabeth Hensler(9 )  Niles Brandywine                             21.24

                             PRELIM  3           1.  Andrea Bradshaw(12)    Dowagiac                                     16.62
                                                 2.  Olivia Zvonar(11)      Coloma                                       16.74
                                                 3.  Hailey Steinhauser(12) Berrien Springs                              17.61
                                                 4.  Elaina Meadows(09)     Schoolcraft                                  17.85
                                                 5.  Rachel Leblang(11)     Hartford                                     18.32
                                                 6.  Emma Cramer(10)        Kalamazoo Christian                          18.52
                                                 7.  Katelynn Dolgos(9 )    Niles Brandywine                             19.53

                         SEMI-FINAL  1           1.  Katie Searles(12)      Delton Kellogg                               16.36
                                                 2.  Olivia Zvonar(11)      Coloma                                       16.68
                                                 3.  Jordan Mullauer(12)    Hartford                                     17.11
                                                 4.  Paige Anderson(09)     Berrien Springs                              17.19
                                                 5.  Brooke Pyles(10)       Bronson                                      18.04
                                                 6.  Alyssa Barkovich(10)   Lawton                                       18.05
                                                 7.  Tiffany Sexton(9 )     Watervliet                                   18.55
                                                 8.  Emma Cramer(10)        Kalamazoo Christian                          18.63

                         SEMI-FINAL  2           1.  Andrea Bradshaw(12)    Dowagiac                                     16.31
                                                 2.  Natalie Coombs(09)     Coloma                                       17.16
                                                 3.  Hailey Steinhauser(12) Berrien Springs                              17.27
                                                 4.  Mika Covington(12)     Bangor                                       17.35
                                                 5.  Hannah Wilson(12)      Lawton                                       17.42
                                                 6.  Rachel Leblang(11)     Hartford                                     18.17
                                                 7.  Emily Moore(11)        Berrien Springs                              19.36

                              FINAL              1.  Katie Searles(12)      Delton Kellogg                               16.10
                                                 2.  Paige Anderson(09)     Berrien Springs                              16.60
                                                 3.  Olivia Zvonar(11)      Coloma                                       16.80
                                                 4.  Andrea Bradshaw(12)    Dowagiac                                     17.00
                                                 5.  Natalie Coombs(09)     Coloma                                       17.20
                                                 6.  Jordan Mullauer(12)    Hartford                                     17.40
                                                 7.  Mika Covington(12)     Bangor                                       17.40
                                                 8.  Hailey Steinhauser(12) Berrien Springs                              17.40


 8. 100 METER DASH           PRELIM  1           1.  Kaisha Martin(11)      Dowagiac                                     13.44
                                                 2.  Sarah Street(10)       Kalamazoo Christian                          13.54
                                                 3.  Jenna Maury(10)        Lawton                                       13.63
                                                 4.  Patrionna Patterson(10)Watervliet                                   13.74
                                                 5.  Jasmine Shidler(11)    Bronson                                      13.91
                                                 6.  Katie Hayward(9 )      Delton Kellogg                               13.95
                                                 7.  Shirley Soto(12)       Bangor                                       15.16

                             PRELIM  2           1.  Carly Scott(11)        Schoolcraft                                  12.96
                                                 2.  Angela Patton(09)      Parchment                                    13.31
                                                 3.  Skye Singleton(10)     Coloma                                       13.86
                                                 4.  Amanda Dooley(12)      Galesburg-Augusta                            13.87
                                                 5.  Raechell Zahrn(12)     Berrien Springs                              14.11
                                                 6.  Katie Guido(12)        Kalamazoo Hackett Catholic Central           14.15

                             PRELIM  3           1.  Brianna Dineen(09)     Buchanan                                     13.15
                                                 2.  Laci Lind(10)          Bronson                                      13.21
                                                 3.  Meghan Stephenson(11)  Berrien Springs                              13.33
                                                 4.  Brooke Kling(11)       Watervliet                                   13.46
                                                 5.  Stevie Vance(11)       Constantine                                  14.03
                                                 6.  Katie Lamphere(11)     Hartford                                     14.28
                                                 7.  Elizabeth Shanahan(10) Kalamazoo Hackett Catholic Central           14.55

                             PRELIM  4           1.  Julie Repke(10)        Galesburg-Augusta                            13.46
                                                 2.  Megan Everett(10)      Bangor                                       13.55
                                                 3.  Nicole Himes(12)       Schoolcraft                                  13.56
                                                 4.  Bianca Wright(11)      Coloma                                       13.79
                                                 5.  Megan Vasquez(10)      Hartford                                     14.05
                                                 6.  Faith Potgiesser(10)   Lawton                                       14.33
                                                 7.  Alaina Schippers(9 )   Delton Kellogg                               14.90
                                                 8.  Kelsey St. clair(12)   Niles Brandywine                             15.16

                         SEMI-FINAL  1           1.  Carly Scott(11)        Schoolcraft                                  12.89
                                                 2.  Julie Repke(10)        Galesburg-Augusta                            13.25
                                                 3.  Laci Lind(10)          Bronson                                      13.251
                                                 4.  Megan Everett(10)      Bangor                                       13.37
                                                 5.  Meghan Stephenson(11)  Berrien Springs                              13.38
                                                 6.  Brooke Kling(11)       Watervliet                                   13.69
                                                 7.  Skye Singleton(10)     Coloma                                       13.90
                                                 8.  Amanda Dooley(12)      Galesburg-Augusta                            14.04

                         SEMI-FINAL  2           1.  Kaisha Martin(11)      Dowagiac                                     12.60
                                                 2.  Brianna Dineen(09)     Buchanan                                     12.89
                                                 3.  Angela Patton(09)      Parchment                                    13.21
                                                 4.  Patrionna Patterson(10)Watervliet                                   13.24
                                                 5.  Sarah Street(10)       Kalamazoo Christian                          13.32
                                                 6.  Jenna Maury(10)        Lawton                                       13.61
                                                 7.  Nicole Himes(12)       Schoolcraft                                  13.87
                                                 8.  Bianca Wright(11)      Coloma                                       14.10

                              FINAL              1.  Kaisha Martin(11)      Dowagiac                                     11.90
                                                 2.  Carly Scott(11)        Schoolcraft                                  11.90
                                                 3.  Brianna Dineen(09)     Buchanan                                     12.70
                                                 4.  Patrionna Patterson(10)Watervliet                                   12.80
                                                 5.  Angela Patton(09)      Parchment                                    12.90
                                                 6.  Julie Repke(10)        Galesburg-Augusta                            13.00
                                                 7.  Laci Lind(10)          Bronson                                      13.20
                                                 8.  Megan Everett(10)      Bangor                                       13.30


 9. 800 METER RELAY      FINAL HEAT  1           1.  Galesburg-Augusta (A)                                             1:57.60
                                                 2.  Hartford (A)                                                      2:00.20
                                                 3.  Constantine (A)                                                   2:02.90
                                                 4.  Bangor (A)                                                        2:06.00

                         FINAL HEAT  2           1.  Schoolcraft (A)                                                   1:46.90
                                                 2.  Berrien Springs (A)                                               1:48.90
                                                 3.  Delton Kellogg (A)                                                1:51.00
                                                 4.  Parchment (A)                                                     1:53.60
                                                 5.  Bronson (A)                                                       1:54.30
                                                 6.  Coloma (A)                                                        1:54.80
                                                 7.  Dowagiac (A)                                                      1:55.70
                                                 8.  Watervliet (A)                                                    1:57.70

                              FINAL              1.  Schoolcraft (A)                                                   1:46.90
                                                   (Alicia Dorko(12),Cody Herr(10),Micaila Rice(10),Carly Scott(11))
                                                 2.  Berrien Springs (A)                                               1:48.90
                                                 3.  Delton Kellogg (A)                                                1:51.00
                                                 4.  Parchment (A)                                                     1:53.60
                                                 5.  Bronson (A)                                                       1:54.30
                                                 6.  Coloma (A)                                                        1:54.80
                                                 7.  Dowagiac (A)                                                      1:55.70
                                                 8.  Galesburg-Augusta (A)                                             1:57.60
                                                 9.  Watervliet (A)                                                    1:57.70
                                                10.  Hartford (A)                                                      2:00.20
                                                11.  Constantine (A)                                                   2:02.90
                                                12.  Bangor (A)                                                        2:06.00


10. 1600 METER RUN       FINAL HEAT  1           1.  Stephanie Reith(11)    Buchanan                                   6:26.30
                                                 2.  Emily Moreland(11)     Galesburg-Augusta                          6:29.30
                                                 3.  Kelci Lockwood(11)     Niles Brandywine                           6:50.60
                                                 4.  Allison Corbin(10)     Coloma                                     6:53.00
                                                 5.  Kathryn Collis(10)     Watervliet                                 6:53.60
                                                 6.  Rachel Foote(10)       Watervliet                                 6:55.30
                                                 7.  Paige Sikkenga(09)     Kalamazoo Christian                        6:56.30
                                                 8.  Shannon Green(09)      Buchanan                                   6:56.60
                                                 9.  Libby Thompson(12)     Kalamazoo Hackett Catholic Central         7:02.20
                                                10.  Jessica Moranchel(11)  Niles Brandywine                           7:03.30
                                                11.  Molly Hartman(10)      Galesburg-Augusta                          7:04.30

                         FINAL HEAT  2           1.  Katilee Bensley(11)    Schoolcraft                                5:43.50
                                                 2.  Lauren Cody(10)        Lawton                                     5:47.10
                                                 3.  Laura Nordquist(10)    Parchment                                  5:50.80
                                                 4.  Monica Harris(12)      Coloma                                     5:51.60
                                                 5.  Lindsey Dopheide(09)   Lawton                                     5:51.90
                                                 6.  Madeline Hartlieb(10)  Schoolcraft                                5:53.00
                                                 7.  Janet Jonatzke(11)     Hartford                                   5:55.60
                                                 8.  Jessica Nave(09)       Berrien Springs                            6:07.00
                                                 9.  Kelsey Lewis(12)       Berrien Springs                            6:07.60
                                                10.  Ruth Speer(9 )         Bangor                                     6:15.90
                                                11.  Yaritza Rodriquez(11)  Bangor                                     6:17.30
                                                12.  Kailey Shaffer(11)     Parchment                                  6:18.10
                                                13.  Courtney Giles(09)     Constantine                                6:18.40
                                                14.  Sara Melton(09)        Hartford                                   6:18.80
                                                15.  Rachel Foster(11)      Kalamazoo Christian                        6:33.20

                              FINAL              1.  Katilee Bensley(11)    Schoolcraft                                5:43.50
                                                 2.  Lauren Cody(10)        Lawton                                     5:47.10
                                                 3.  Laura Nordquist(10)    Parchment                                  5:50.80
                                                 4.  Monica Harris(12)      Coloma                                     5:51.60
                                                 5.  Lindsey Dopheide(09)   Lawton                                     5:51.90
                                                 6.  Madeline Hartlieb(10)  Schoolcraft                                5:53.00
                                                 7.  Janet Jonatzke(11)     Hartford                                   5:55.60
                                                 8.  Jessica Nave(09)       Berrien Springs                            6:07.00
                                                 9.  Kelsey Lewis(12)       Berrien Springs                            6:07.60
                                                10.  Ruth Speer(9 )         Bangor                                     6:15.90
                                                11.  Yaritza Rodriquez(11)  Bangor                                     6:17.30
                                                12.  Kailey Shaffer(11)     Parchment                                  6:18.10
                                                13.  Courtney Giles(09)     Constantine                                6:18.40
                                                14.  Sara Melton(09)        Hartford                                   6:18.80
                                                15.  Stephanie Reith(11)    Buchanan                                   6:26.30
                                                16.  Emily Moreland(11)     Galesburg-Augusta                          6:29.30
                                                17.  Rachel Foster(11)      Kalamazoo Christian                        6:33.20
                                                18.  Kelci Lockwood(11)     Niles Brandywine                           6:50.60
                                                19.  Allison Corbin(10)     Coloma                                     6:53.00
                                                20.  Kathryn Collis(10)     Watervliet                                 6:53.60
                                                21.  Rachel Foote(10)       Watervliet                                 6:55.30
                                                22.  Paige Sikkenga(09)     Kalamazoo Christian                        6:56.30
                                                23.  Shannon Green(09)      Buchanan                                   6:56.60
                                                24.  Libby Thompson(12)     Kalamazoo Hackett Catholic Central         7:02.20
                                                25.  Jessica Moranchel(11)  Niles Brandywine                           7:03.30
                                                26.  Molly Hartman(10)      Galesburg-Augusta                          7:04.30


11. 400 METER RELAY      FINAL HEAT  1           1.  Watervliet (A)                                                      54.10
                                                 2.  Lawton (A)                                                          55.00
                                                 3.  Constantine (A)                                                     55.70
                                                 4.  Hartford (A)                                                        56.00
                                                 5.  Kalamazoo Hackett Catholic Central (A)                              56.60
                                                 6.  Bangor (A)                                                          57.00
                                                 7.  Niles Brandywine (A)                                                59.40
                                                 8.  Kalamazoo Christian (A)                                           1:01.10

                         FINAL HEAT  2           1.  Schoolcraft (A)                                                     51.30
                                                 2.  Dowagiac (A)                                                        51.90
                                                 3.  Berrien Springs (A)                                                 52.30
                                                 4.  Delton Kellogg (A)                                                  52.50
                                                 5.  Buchanan (A)                                                        52.70
                                                 6.  Bronson (A)                                                         54.10
                                                 7.  Galesburg-Augusta (A)                                               54.60
                                                 8.  Coloma (A)                                                          55.00

                              FINAL              1.  Schoolcraft (A)                                                     51.30
                                                   (Alicia Dorko(12),Nicole Himes(12),Micaila Rice(10),Carly Scott(11))
                                                 2.  Dowagiac (A)                                                        51.90
                                                 3.  Berrien Springs (A)                                                 52.30
                                                 4.  Delton Kellogg (A)                                                  52.50
                                                 5.  Buchanan (A)                                                        52.70
                                                 6.  Bronson (A)                                                         54.10
                                                 7.  Watervliet (A)                                                      54.20
                                                 8.  Galesburg-Augusta (A)                                               54.60
                                                 9.T Lawton (A)                                                          55.00
                                                  .T Coloma (A)                                                          55.00
                                                11.  Constantine (A)                                                     55.70
                                                12.  Hartford (A)                                                        56.00
                                                13.  Kalamazoo Hackett Catholic Central (A)                              56.60
                                                14.  Bangor (A)                                                          57.00
                                                15.  Niles Brandywine (A)                                                59.40
                                                16.  Kalamazoo Christian (A)                                           1:01.10


12. 400 METER DASH       FINAL HEAT  1           1.  Joy Orr(11)            Hartford                                   1:06.50
                                                 2.  Sammi Schab(9 )        Galesburg-Augusta                          1:07.40
                                                 3.  Alyssa Beeman(11)      Coloma                                     1:09.00
                                                 4.  Michala Froehlich(10)  Dowagiac                                   1:11.50

                         FINAL HEAT  2           1.  Mariah Winright(12)    Bronson                                    1:06.30
                                                 2.  Brittany Heffington(10)Hartford                                   1:06.90
                                                 3.  Casey Clark(9 )        Watervliet                                 1:07.40
                                                 4.  Megan Everett(10)      Bangor                                     1:07.90
                                                 5.  Andrea Wade(10)        Dowagiac                                   1:08.80
                                                 6.  Yemi Idowu(11)         Berrien Springs                            1:11.00
                                                 7.  Elizabeth Shanahan(10) Kalamazoo Hackett Catholic Central         1:11.20

                         FINAL HEAT  3           1.  Aisha Hodge(12)        Bangor                                       59.80
                                                 2.  Cody Herr(10)          Schoolcraft                                1:01.60
                                                 3.  Hannah Williams(12)    Delton Kellogg                             1:02.00
                                                 4.  Gabrielle Baur(11)     Berrien Springs                            1:03.80
                                                 5.  Carley Rice(12)        Lawton                                     1:04.60
                                                 6.  Ari Karaptian(9 )      Parchment                                  1:04.70
                                                 7.  Rachel Parker(9 )      Delton Kellogg                             1:06.70
                                                 8.  Katelyn Keister(09)    Lawton                                     1:07.90

                              FINAL              1.  Aisha Hodge(12)        Bangor                                       59.80
                                                 2.  Cody Herr(10)          Schoolcraft                                1:01.60
                                                 3.  Hannah Williams(12)    Delton Kellogg                             1:02.00
                                                 4.  Gabrielle Baur(11)     Berrien Springs                            1:03.80
                                                 5.  Carley Rice(12)        Lawton                                     1:04.60
                                                 6.  Ari Karaptian(9 )      Parchment                                  1:04.70
                                                 7.  Mariah Winright(12)    Bronson                                    1:06.30
                                                 8.  Joy Orr(11)            Hartford                                   1:06.50
                                                 9.  Rachel Parker(9 )      Delton Kellogg                             1:06.70
                                                10.  Brittany Heffington(10)Hartford                                   1:06.90
                                                11.T Sammi Schab(9 )        Galesburg-Augusta                          1:07.40
                                                  .T Casey Clark(9 )        Watervliet                                 1:07.40
                                                13.T Megan Everett(10)      Bangor                                     1:07.90
                                                  .T Katelyn Keister(09)    Lawton                                     1:07.90
                                                15.  Andrea Wade(10)        Dowagiac                                   1:08.80
                                                16.  Alyssa Beeman(11)      Coloma                                     1:09.00
                                                17.  Yemi Idowu(11)         Berrien Springs                            1:11.00
                                                18.  Elizabeth Shanahan(10) Kalamazoo Hackett Catholic Central         1:11.20
                                                19.  Michala Froehlich(10)  Dowagiac                                   1:11.50


13. 300M LOW HURD        FINAL HEAT  1           1.  Krista Krueger(10)     Constantine                                  54.60
                                                 2.  Tiffany Sexton(9 )     Watervliet                                   54.70
                                                 3.  Diana Mccrumb(10)      Bangor                                       55.00
                                                 4.  Emma Cramer(10)        Kalamazoo Christian                          56.10

                         FINAL HEAT  2           1.  Kara Craig(09)         Schoolcraft                                  50.00
                                                 2.  Olivia Zvonar(11)      Coloma                                       50.20
                                                 3.  Hannah Wilson(12)      Lawton                                       52.90
                                                 4.  Brooke Pyles(10)       Bronson                                      53.10
                                                 5.  Jordan Schrock(10)     Constantine                                  53.20
                                                 6.  Natalie Coombs(09)     Coloma                                       54.00
                                                 7.  Griselda Tule(12)      Hartford                                     54.20
                                                 8.  Margaret Johnston(11)  Schoolcraft                                  56.90

                         FINAL HEAT  3           1.  Koby Gillespie(11)     Berrien Springs                              46.90
                                                 2.  Lauren Dudley(12)      Bronson                                      47.50
                                                 3.  Andrea Polley(10)      Delton Kellogg                               47.70
                                                 4.  Katie Searles(12)      Delton Kellogg                               49.20
                                                 5.  Alyssa Barkovich(10)   Lawton                                       50.10
                                                 6.  Mallory Davis(10)      Parchment                                    50.80
                                                 7.  Emily Moore(11)        Berrien Springs                              52.20
                                                 8.  Rachel Leblang(11)     Hartford                                     52.40

                              FINAL              1.  Koby Gillespie(11)     Berrien Springs                              46.90
                                                 2.  Lauren Dudley(12)      Bronson                                      47.50
                                                 3.  Andrea Polley(10)      Delton Kellogg                               47.70
                                                 4.  Katie Searles(12)      Delton Kellogg                               49.20
                                                 5.  Kara Craig(09)         Schoolcraft                                  50.00
                                                 6.  Alyssa Barkovich(10)   Lawton                                       50.10
                                                 7.  Olivia Zvonar(11)      Coloma                                       50.20
                                                 8.  Mallory Davis(10)      Parchment                                    50.80
                                                 9.  Emily Moore(11)        Berrien Springs                              52.20
                                                10.  Rachel Leblang(11)     Hartford                                     52.40
                                                11.  Hannah Wilson(12)      Lawton                                       52.90
                                                12.  Brooke Pyles(10)       Bronson                                      53.10
                                                13.  Jordan Schrock(10)     Constantine                                  53.20
                                                14.  Natalie Coombs(09)     Coloma                                       54.00
                                                15.  Griselda Tule(12)      Hartford                                     54.20
                                                16.  Krista Krueger(10)     Constantine                                  54.60
                                                17.  Tiffany Sexton(9 )     Watervliet                                   54.70
                                                18.  Diana Mccrumb(10)      Bangor                                       55.00
                                                19.  Emma Cramer(10)        Kalamazoo Christian                          56.10
                                                20.  Margaret Johnston(11)  Schoolcraft                                  56.90


14. 800 METER RUN        FINAL HEAT  1           1.  Jamie Boros(12)        Constantine                                2:46.40
                                                 2.  Elizabeth Hein(12)     Buchanan                                   2:47.60
                                                 3.  Sammi Schab(9 )        Galesburg-Augusta                          2:48.30
                                                 4.  Heidi Conrad(10)       Coloma                                     2:48.70
                                                 5.  Erin Baumeister(09)    Hartford                                   2:49.00
                                                 6.  Katrina Cummins(10)    Constantine                                2:57.80
                                                 7.  Libby Thompson(12)     Kalamazoo Hackett Catholic Central         3:17.60
                                                 8.  Ali Salisbury(9 )      Niles Brandywine                           3:33.70

                         FINAL HEAT  2           1.  Aisha Hodge(12)        Bangor                                     2:30.00
                                                 2.  Amanda Piedt(12)       Berrien Springs                            2:31.60
                                                 3.  Jolene Drum(10)        Delton Kellogg                             2:32.10
                                                 4.  Lily Sagers(12)        Schoolcraft                                2:34.20
                                                 5.  Lindsey Dopheide(09)   Lawton                                     2:35.40
                                                 6.  Laura Nordquist(10)    Parchment                                  2:35.90
                                                 7.  Yaritza Rodriquez(11)  Bangor                                     2:40.40
                                                 8.  Alyssa Kruchkow(12)    Buchanan                                   2:42.30
                                                 9.  Emily. Mayes(09)       Bronson                                    2:44.80
                                                10.  Kelsey Sophia(10)      Delton Kellogg                             2:45.70
                                                11.  Stephanie Herder(11)   Kalamazoo Christian                        2:46.30
                                                12.  Maddy Beach(10)        Lawton                                     2:46.80
                                                13.  Amanda Bromilow(12)    Berrien Springs                            2:47.30
                                                14.  Aly Kent(12)           Hartford                                   2:51.40

                              FINAL              1.  Aisha Hodge(12)        Bangor                                     2:30.00
                                                 2.  Amanda Piedt(12)       Berrien Springs                            2:31.60
                                                 3.  Jolene Drum(10)        Delton Kellogg                             2:32.10
                                                 4.  Lily Sagers(12)        Schoolcraft                                2:34.20
                                                 5.  Lindsey Dopheide(09)   Lawton                                     2:35.40
                                                 6.  Laura Nordquist(10)    Parchment                                  2:35.90
                                                 7.  Yaritza Rodriquez(11)  Bangor                                     2:40.40
                                                 8.  Alyssa Kruchkow(12)    Buchanan                                   2:42.30
                                                 9.  Emily. Mayes(09)       Bronson                                    2:44.80
                                                10.  Kelsey Sophia(10)      Delton Kellogg                             2:45.70
                                                11.  Stephanie Herder(11)   Kalamazoo Christian                        2:46.30
                                                12.  Jamie Boros(12)        Constantine                                2:46.40
                                                13.  Maddy Beach(10)        Lawton                                     2:46.80
                                                14.  Amanda Bromilow(12)    Berrien Springs                            2:47.30
                                                15.  Elizabeth Hein(12)     Buchanan                                   2:47.60
                                                16.  Sammi Schab(9 )        Galesburg-Augusta                          2:48.30
                                                17.  Heidi Conrad(10)       Coloma                                     2:48.70
                                                18.  Erin Baumeister(09)    Hartford                                   2:49.00
                                                19.  Aly Kent(12)           Hartford                                   2:51.40
                                                20.  Katrina Cummins(10)    Constantine                                2:57.80
                                                21.  Libby Thompson(12)     Kalamazoo Hackett Catholic Central         3:17.60
                                                22.  Ali Salisbury(9 )      Niles Brandywine                           3:33.70


15. 200 METER DASH           PRELIM  1           1.  Kaisha Martin(11)      Dowagiac                                     27.09
                                                 2.  Julie Repke(10)        Galesburg-Augusta                            28.25
                                                 3.  Cecilia Mendez(10)     Bronson                                      28.44
                                                 4.  Kayla Mccoy(11)        Lawton                                       29.60
                                                 5.  Katie Hayward(9 )      Delton Kellogg                               29.75
                                                 6.  Katie Guido(12)        Kalamazoo Hackett Catholic Central           29.91

                             PRELIM  2           1.  Carly Scott(11)        Schoolcraft                                  27.43
                                                 2.  Patrionna Patterson(10)Watervliet                                   29.06
                                                 3.  Elizabeth Shanahan(10) Kalamazoo Hackett Catholic Central           30.44
                                                 4.  Heather Harvey(9 )     Galesburg-Augusta                            30.55
                                                 5.  Megan Vasquez(10)      Hartford                                     31.00
                                                 6.  Dri Culbert(10)        Delton Kellogg                               31.19

                             PRELIM  3           1.  Angela Patton(09)      Parchment                                    28.31
                                                 2.  Tori Dancer(12)        Coloma                                       28.81
                                                 3.  Raechell Zahrn(12)     Berrien Springs                              29.03
                                                 4.  Shelby Thomas(11)      Lawton                                       29.52
                                                 5.  Haylee Melvin(10)      Bangor                                       31.60

                             PRELIM  4           1.  Alicia Dorko(12)       Schoolcraft                                  28.22
                                                 2.  Sarah Street(10)       Kalamazoo Christian                          29.11
                                                 3.  Brooke Kling(11)       Watervliet                                   29.88
                                                 4.  Shelby Simmons(12)     Coloma                                       29.881
                                                 5.  Angelica Lucarelli(11) Constantine                                  31.02
                                                 6.  Jenna Birmele(11)      Hartford                                     31.12

                         SEMI-FINAL  1           1.  Kaisha Martin(11)      Dowagiac                                     26.62
                                                 2.  Angela Patton(09)      Parchment                                    27.89
                                                 3.  Sarah Street(10)       Kalamazoo Christian                          27.891
                                                 4.  Cecilia Mendez(10)     Bronson                                      27.98
                                                 5.  Julie Repke(10)        Galesburg-Augusta                            28.14
                                                 6.  Shelby Thomas(11)      Lawton                                       29.56
                                                 7.  Elizabeth Shanahan(10) Kalamazoo Hackett Catholic Central           30.80
                                                 8.  Heather Harvey(9 )     Galesburg-Augusta                            30.87

                         SEMI-FINAL  2           1.  Carly Scott(11)        Schoolcraft                                  27.42
                                                 2.  Alicia Dorko(12)       Schoolcraft                                  27.81
                                                 3.  Patrionna Patterson(10)Watervliet                                   28.56
                                                 4.  Shelby Simmons(12)     Coloma                                       28.72
                                                 5.  Raechell Zahrn(12)     Berrien Springs                              28.89
                                                 6.  Brooke Kling(11)       Watervliet                                   29.61
                                                 7.  Kayla Mccoy(11)        Lawton                                       30.49

                              FINAL              1.  Kaisha Martin(11)      Dowagiac                                     26.10
                                                 2.  Sarah Street(10)       Kalamazoo Christian                          28.00
                                                 3.  Cecilia Mendez(10)     Bronson                                      28.20
                                                 4.  Angela Patton(09)      Parchment                                    28.30
                                                 5.  Patrionna Patterson(10)Watervliet                                   28.50


16. 3200 METER RUN            FINAL              1.  Torrie Eger(12)        Buchanan                                  12:19.90
                                                 2.  Krista Broekema(11)    Schoolcraft                               12:20.20
                                                 3.  Sarah Hartlieb(10)     Schoolcraft                               12:45.50
                                                 4.  Jessica Nave(09)       Berrien Springs                           12:56.20
                                                 5.  Kelsey Lewis(12)       Berrien Springs                           13:07.40
                                                 6.  Lauren Cody(10)        Lawton                                    13:12.50
                                                 7.  Kailey Shaffer(11)     Parchment                                 13:37.60
                                                 8.  Ruth Speer(9 )         Bangor                                    13:41.20
                                                 9.  Olivia Thibeault(10)   Watervliet                                13:51.50
                                                10.  Courtney Giles(09)     Constantine                               13:55.10
                                                11.  Becca Guntz(12)        Coloma                                    13:58.80
                                                12.  Emily Moreland(11)     Galesburg-Augusta                         14:13.60
                                                13.  Kelsey Cleveland(10)   Dowagiac                                  14:37.50
                                                14.  Rachel Foster(11)      Kalamazoo Christian                       14:44.50
                                                15.  Stefany Tule(09)       Hartford                                  15:03.80
                                                16.  Kaitlyn Vrydaghs(11)   Constantine                               15:17.00
                                                17.  Molly Hartman(10)      Galesburg-Augusta                         15:40.30
                                                18.  Libby Thompson(12)     Kalamazoo Hackett Catholic Central        15:50.30


17. 1600 METER RELAY     FINAL HEAT  1           1.  Constantine (A)                                                   4:40.50
                                                 2.  Kalamazoo Christian (A)                                           4:51.30
                                                 3.  Galesburg-Augusta (A)                                             5:04.50
                                                 4.  Watervliet (A)                                                    5:11.70

                         FINAL HEAT  2           1.  Berrien Springs (A)                                               4:14.90
                                                 2.  Schoolcraft (A)                                                   4:18.20
                                                 3.  Delton Kellogg (A)                                                4:19.40
                                                 4.  Bangor (A)                                                        4:24.30
                                                 5.  Lawton (A)                                                        4:25.90
                                                 6.  Parchment (A)                                                     4:29.60
                                                 7.  Bronson (A)                                                       4:36.90
                                                 8.  Hartford (A)                                                      4:38.00

                              FINAL              1.  Berrien Springs (A)                                               4:14.90
                                               (Gabrielle Baur(11),Koby Gillespie(11),Amanda Piedt(12),Hailey Steinhauser(12))
                                                 2.  Schoolcraft (A)                                                   4:18.20
                                                 3.  Delton Kellogg (A)                                                4:19.40
                                                 4.  Bangor (A)                                                        4:24.30
                                                 5.  Lawton (A)                                                        4:25.90
                                                 6.  Parchment (A)                                                     4:29.60
                                                 7.  Bronson (A)                                                       4:36.90
                                                 8.  Hartford (A)                                                      4:38.00
                                                 9.  Constantine (A)                                                   4:40.50
                                                10.  Kalamazoo Christian (A)                                           4:51.30
                                                11.  Galesburg-Augusta (A)                                             5:04.50
                                                12.  Watervliet (A)                                                    5:11.70