TRACK & FIELD RESULTS

Lakeland Conference Meet 2009 - Mens Results


05/21/09                       Men's Track & Field Meet Results                          PAGE  1

             Lakeland Conference Meet   AT  CASSOPOLIS HIGH SCHOOL     05/21/09    OUTDOOR


                                 Lakeland Conference Meet - Men


                                     *** FINAL SCORING ***

   1. Edwardsburg                       118.50     5. Bridgman                           82.00
   2. Buchanan                          106.50     6. Cassopolis-Ross Beatty             34.00
   3. Niles Brandywine                   85.00     7. Coloma                             18.00
   4. Berrien Springs                    83.00     8. Three Oaks-River Valley             0.00


                                         EVENT RESULTS


 1. SHOT PUT                  FINAL              1.  Lucas Costanza         Berrien Springs                          46'03.00"
                                                 2.  Drew Ndengabaganizi    Berrien Springs                          44'11.00"
                                                 3.  Randy Wells            Coloma                                   44'00.00"
                                                 4.  Devin Davis            Coloma                                   43'09.50"
                                                 5.  Joe Collard            Berrien Springs                          43'02.00"
                                                 6.  Darby Kelly            Cassopolis-Ross Beatty                   42'07.75"
                                                 7.  Andrew Sapmaz          Edwardsburg                              41'03.50"
                                                 8.  Stone Hadley           Niles Brandywine                         40'05.00"
                                                 9.  Daimon Cavinder        Edwardsburg                              40'04.50"
                                                10.  Wyatt Shuler           Bridgman                                 39'11.00"
                                                11.  Robert Mccoy           Cassopolis-Ross Beatty                   37'04.00"
                                                12.  Mike. Connors          Buchanan                                 37'00.00"
                                                13.  Austin Cauffman        Buchanan                                 36'06.75"
                                                14.  Justin Weber           Bridgman                                 35'11.00"
                                                15.  Rodney Ballard         Buchanan                                 35'08.75"
                                                16.  Aaron Klug             Bridgman                                 35'06.75"
                                                17.  Sawyer Reynolds        Edwardsburg                              35'03.00"
                                                18.  Tyler. Allen           Three Oaks-River Valley                  34'11.00"
                                                19.  Alex Kacmar            Three Oaks-River Valley                  31'10.25"
                                                20.  Mike Harper            Niles Brandywine                         29'09.50"


 2. DISCUS                    FINAL              1.  Darby Kelly            Cassopolis-Ross Beatty                  135'07.00"
                                                 2.  Joe Collard            Berrien Springs                         129'10.00"
                                                 3.  Devin Davis            Coloma                                  128'09.00"
                                                 4.  Mack Green             Buchanan                                118'01.00"
                                                 5.  Andrew Schmaltz        Berrien Springs                         115'10.00"
                                                 6.  Mike. Connors          Buchanan                                115'09.00"
                                                 7.  Nate Joiner            Edwardsburg                             110'11.00"
                                                 8.  Justin Mann            Edwardsburg                             109'10.00"
                                                 9.  Nick Mcknight          Cassopolis-Ross Beatty                  109'01.00"
                                                10.  Randy Wells            Coloma                                  108'07.00"
                                                11.  Jonathan Holbert       Berrien Springs                         100'05.00"
                                                12.  Daimon Cavinder        Edwardsburg                              99'08.00"
                                                13.  Aaron Klug             Bridgman                                 98'08.00"
                                                14.  Wyatt Shuler           Bridgman                                 97'01.00"
                                                15.  Tyler. Allen           Three Oaks-River Valley                  94'07.00"
                                                16.  Paul Greenway          Buchanan                                 93'00.00"
                                                17.  Alex Kacmar            Three Oaks-River Valley                  92'08.00"
                                                18.  Robert Mccoy           Cassopolis-Ross Beatty                   88'02.00"
                                                19.  Alex Philips           Niles Brandywine                         77'10.00"
                                                20.  Jake Wieger            Niles Brandywine                         77'01.00"
                                                21.  Mike Harper            Niles Brandywine                         59'00.00"


 3. HIGH JUMP                 FINAL              1.  Parker Mojsienko       Bridgman                                  6'06.00"
                                                 2.  Steve Yeske            Bridgman                                  6'00.00"
                                                 3.  Kyle Dale              Edwardsburg                               6'00.00"
                                                 4.  Brian Sevison          Edwardsburg                               5'11.00"
                                                 5.  Jeffrey Gumbo          Berrien Springs                           5'11.00"
                                                 6.T Nick Muir              Edwardsburg                               5'08.00"
                                                  .T Richie Reed            Buchanan                                  5'08.00"
                                                 8.  Steven Snyder          Three Oaks-River Valley                   5'05.00"
                                                 9.  Caleb Young            Niles Brandywine                          5'05.00"
                                                10.  Christian Piotrowski   Coloma                                    5'05.00"
                                                11.  Nathan Siebenmark      Berrien Springs                           5'05.00"
                                                12.  Marquis Tyler          Buchanan                                  5'05.00"
                                                13.  Dane Cauffman          Buchanan                                  5'02.00"
                                                14.  Nolan O'brien          Berrien Springs                           5'02.00"
                                                15.  Agust Olafsson         Cassopolis-Ross Beatty                    5'02.00"


 4. POLE VAULT                FINAL              1.  Tyler Ganus            Buchanan                                 12'06.00"
                                                 2.  Zak Eggleston          Edwardsburg                              12'00.00"
                                                 3.  Nick Muir              Edwardsburg                              12'00.00"
                                                 4.  Bryton Hutchings       Niles Brandywine                         11'06.00"
                                                 5.  Jake Wieger            Niles Brandywine                         10'06.00"
                                                 6.  Hunter Woods           Edwardsburg                               9'06.00"
                                                 7.  Chido Mutopu           Buchanan                                  9'06.00"
                                                 8.  Austin Knight          Niles Brandywine                          9'00.00"
                                                 9.  Kyle Corteville        Coloma                                    8'00.00"


 5. LONG JUMP                 FINAL              1.  Clinton Orr            Buchanan                                 21'05.00"
                                                 2.  Brett Gilpin           Niles Brandywine                         18'08.00"
                                                 3.  Benny Jones            Buchanan                                 18'01.00"
                                                 4.  Alex Jenni             Berrien Springs                          18'00.00"
                                                 5.  Jesse Mays             Edwardsburg                              18'00.00"
                                                 6.  Sevon Brown            Buchanan                                 17'04.00"
                                                 7.  Tanner Woods           Edwardsburg                              17'03.00"
                                                 8.  Parker Mojsienko       Bridgman                                 17'00.00"
                                                 9.  Aaron Marquardt        Niles Brandywine                         17'00.00"
                                                10.  Dustin Moore           Edwardsburg                              16'11.00"
                                                11.  Ryan Randall           Bridgman                                 16'06.00"
                                                12.  Andrew Freehling       Three Oaks-River Valley                  16'06.00"
                                                13.  Dan Snyder             Three Oaks-River Valley                  16'04.00"
                                                14.  John Marciniak         Niles Brandywine                         16'00.00"
                                                15.  Ian Montgomery         Cassopolis-Ross Beatty                   15'06.00"
                                                16.  Nick Morlock           Coloma                                   15'03.00"
                                                17.  Steven Snyder          Three Oaks-River Valley                  14'02.00"
                                                18.  Dominic Forbes         Cassopolis-Ross Beatty                   14'01.00"


 6. 3200 METER RELAY          FINAL              1.  Edwardsburg (A)                                                   8:38.59
                                                   (Josh Clark,Matt Derucki,Zak Eggleston,Pat Reck)
                                                 2.  Bridgman (A)                                                      8:49.22
                                                 3.  Niles Brandywine (A)                                              8:53.02
                                                 4.  Buchanan (A)                                                      8:55.00
                                                 5.  Berrien Springs (A)                                               8:58.90
                                                 6.  Coloma (A)                                                        9:56.29
                                                 7.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                       10:59.12


 7. 110M HURDLES             PRELIM  1           1.  Brett Gilpin           Niles Brandywine                             16.64
                                                 2.  Tyler Ganus            Buchanan                                     16.80
                                                 3.  Brian Sevison          Edwardsburg                                  17.34
                                                 4.  Gregg Hall             Edwardsburg                                  17.99
                                                 5.  Christian Piotrowski   Coloma                                       18.52
                                                 6.  Corey Mccarty          Coloma                                       19.59
                                                 7.  Tj Miller              Buchanan                                     20.68

                             PRELIM  2           1.  Lance Prescott         Niles Brandywine                             16.56
                                                 2.  Steve Yeske            Bridgman                                     17.54
                                                 3.  Cory Horein            Buchanan                                     18.07
                                                 4.  Jalen Williams         Edwardsburg                                  18.32
                                                 5.  Dan Snyder             Three Oaks-River Valley                      19.07
                                                 6.  Jacob Baumann          Berrien Springs                              20.06
                                                 7.  Aj Shell               Niles Brandywine                             21.52

                              FINAL              1.  Brett Gilpin           Niles Brandywine                             15.97
                                                 2.  Brian Sevison          Edwardsburg                                  16.18
                                                 3.  Tyler Ganus            Buchanan                                     16.48
                                                 4.  Lance Prescott         Niles Brandywine                             16.73
                                                 5.  Cory Horein            Buchanan                                     17.64
                                                 6.  Gregg Hall             Edwardsburg                                  17.71
                                                 7.  Steve Yeske            Bridgman                                     17.73
                                                 8.  Jalen Williams         Edwardsburg                                  18.58


 8. 100 METER DASH           PRELIM  1           1.  Sean Mitchell          Berrien Springs                              11.76
                                                 2.  Jeff Anderson          Cassopolis-Ross Beatty                       12.12
                                                 3.  Jesse Mays             Edwardsburg                                  12.39
                                                 4.  Nick Morlock           Coloma                                       12.76

                             PRELIM  2           1.  Chido Mutopu           Buchanan                                     11.93
                                                 2.  Austin Knight          Niles Brandywine                             12.37
                                                 3.  Chad Tevlin            Edwardsburg                                  12.45
                                                 4.  Demarcus Mckinney      Berrien Springs                              12.53

                             PRELIM  3           1.  Darby Kelly            Cassopolis-Ross Beatty                       12.17
                                                 2.  Tim. Foster            Bridgman                                     12.48
                                                 3.  Andrew Mubita          Berrien Springs                              12.56
                                                 4.  Terry Lowery           Buchanan                                     13.65

                             PRELIM  4           1.  Alex Steinke           Edwardsburg                                  12.25
                                                 2.  Cody Parish            Cassopolis-Ross Beatty                       12.37
                                                 3.  Doug Pugh              Three Oaks-River Valley                      12.43
                                                 4.  Jeff Demko             Bridgman                                     12.57
                                                 5.  Donovan Browning       Coloma                                       12.80

                              FINAL              1.  Sean Mitchell          Berrien Springs                              11.67
                                                 2.  Chido Mutopu           Buchanan                                     11.88
                                                 3.  Alex Steinke           Edwardsburg                                  11.94
                                                 4.  Jeff Anderson          Cassopolis-Ross Beatty                       11.98
                                                 5.  Darby Kelly            Cassopolis-Ross Beatty                       11.99
                                                 6.  Tim. Foster            Bridgman                                     12.26
                                                 7.  Austin Knight          Niles Brandywine                             12.44
                                                 8.  Cody Parish            Cassopolis-Ross Beatty                       12.75


 9. 800 METER RELAY           FINAL              1.  Berrien Springs (A)                                               1:35.11
                                                   (Nolan O'brien,Andrew Mubita,Marco Baltazar,Sean Mitchell)
                                                 2.  Niles Brandywine (A)                                              1:35.58
                                                 3.  Buchanan (A)                                                      1:36.05
                                                 4.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                        1:39.25
                                                 5.  Edwardsburg (A)                                                   1:39.59
                                                 6.  Bridgman (A)                                                      1:41.20
                                                 7.  Three Oaks-River Valley (A)                                       1:46.19


10. 1600 METER RUN            FINAL              1.  Josh Clark             Edwardsburg                                4:40.59
                                                 2.  Evan Kretteck          Bridgman                                   4:46.52
                                                 3.  Cammeron Magro         Bridgman                                   4:54.84
                                                 4.  Tyler Weedon           Niles Brandywine                           4:56.52
                                                 5.  Ricky Reith            Buchanan                                   5:00.74
                                                 6.  Elliott Richards       Niles Brandywine                           5:09.27
                                                 7.  Ryan Probst            Niles Brandywine                           5:10.39
                                                 8.  Josh Eagleson          Edwardsburg                                5:11.27
                                                 9.  Matt Derucki           Edwardsburg                                5:18.53
                                                10.  Mike Jasper            Berrien Springs                            5:21.56
                                                11.  Jerret Anderson        Bridgman                                   5:25.05
                                                12.  Skylar Parsons         Berrien Springs                            5:26.39
                                                13.  Alex Ehlert            Three Oaks-River Valley                    5:27.00
                                                14.  Vince Burke            Coloma                                     5:27.12
                                                15.  Matt Bromilow          Berrien Springs                            5:29.22
                                                16.  Kyle Carpenter         Cassopolis-Ross Beatty                     6:09.50
                                                17.  Brady Mollberg         Buchanan                                   6:23.24


11. 400 METER RELAY           FINAL              1.  Buchanan (A)                                                        44.65
                                                   (Spencer Anglero,Benny Jones,Richie Reed,Clinton Orr)
                                                 2.  Berrien Springs (A)                                                 46.06
                                                 3.  Niles Brandywine (A)                                                46.97
                                                 4.  Bridgman (A)                                                        47.00
                                                 5.  Edwardsburg (A)                                                     47.21
                                                 6.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                          48.41


12. 400 METER DASH       FINAL HEAT  1           1.  Dustin Moore           Edwardsburg                                  55.54
                                                 2.  Jimmy Burghduf         Edwardsburg                                  55.68
                                                 3.  Huston Harrison        Coloma                                       58.32
                                                 4.  Parker Mojsienko       Bridgman                                     58.56
                                                 5.  Caleb Young            Niles Brandywine                           1:00.83
                                                 6.  Brad Garrod            Coloma                                     1:01.44
                                                 7.  Tj Miller              Buchanan                                   1:03.01

                         FINAL HEAT  2           1.  Marco Baltazar         Berrien Springs                              52.48
                                                 2.  Alex Steinke           Edwardsburg                                  52.54
                                                 3.  David Dykema           Niles Brandywine                             53.68
                                                 4.  Steven Eleazer         Cassopolis-Ross Beatty                       54.89
                                                 5.  Dane Cauffman          Buchanan                                     55.47
                                                 6.  Ian Montgomery         Cassopolis-Ross Beatty                       56.74
                                                 7.  Sevon Brown            Buchanan                                     56.93
                                                 8.  Tyler.. Allen          Bridgman                                     59.64

                              FINAL              1.  Marco Baltazar         Berrien Springs                              52.48
                                                 2.  Alex Steinke           Edwardsburg                                  52.54
                                                 3.  David Dykema           Niles Brandywine                             53.68
                                                 4.  Steven Eleazer         Cassopolis-Ross Beatty                       54.89
                                                 5.  Dane Cauffman          Buchanan                                     55.47
                                                 6.  Dustin Moore           Edwardsburg                                  55.54
                                                 7.  Jimmy Burghduf         Edwardsburg                                  55.68
                                                 8.  Ian Montgomery         Cassopolis-Ross Beatty                       56.74
                                                 9.  Sevon Brown            Buchanan                                     56.93
                                                10.  Huston Harrison        Coloma                                       58.32
                                                11.  Parker Mojsienko       Bridgman                                     58.56
                                                12.  Tyler.. Allen          Bridgman                                     59.64
                                                13.  Caleb Young            Niles Brandywine                           1:00.83
                                                14.  Brad Garrod            Coloma                                     1:01.44
                                                15.  Tj Miller              Buchanan                                   1:03.01


13. 300M INTERM. HURDLES FINAL HEAT  2           1.  Christian Piotrowski   Coloma                                       47.39
                                                 2.  Dan Snyder             Three Oaks-River Valley                      47.42
                                                 3.  Jalen Williams         Edwardsburg                                  49.25
                                                 4.  Matt Liebetrau         Niles Brandywine                             49.27
                                                 5.  John Lee               Buchanan                                     52.08
                                                 6.  Jacob Baumann          Berrien Springs                              52.14
                                                 7.  Terry Lowery           Buchanan                                     53.77

                         FINAL HEAT  3           1.  Brian Sevison          Edwardsburg                                  42.14
                                                 2.  Lance Prescott         Niles Brandywine                             42.50
                                                 3.  Jeff Demko             Bridgman                                     42.75
                                                 4.  Tyler Ganus            Buchanan                                     44.83
                                                 5.  Gregg Hall             Edwardsburg                                  45.69
                                                 6.  Nolan O'brien          Berrien Springs                              45.84
                                                 7.  Corey Mccarty          Coloma                                       46.13
                                                 8.  Marcus Ruff            Cassopolis-Ross Beatty                       46.88

                              FINAL              1.  Brian Sevison          Edwardsburg                                  42.14
                                                 2.  Lance Prescott         Niles Brandywine                             42.50
                                                 3.  Jeff Demko             Bridgman                                     42.75
                                                 4.  Tyler Ganus            Buchanan                                     44.83
                                                 5.  Gregg Hall             Edwardsburg                                  45.69
                                                 6.  Nolan O'brien          Berrien Springs                              45.84
                                                 7.  Corey Mccarty          Coloma                                       46.13
                                                 8.  Marcus Ruff            Cassopolis-Ross Beatty                       46.88
                                                 9.  Christian Piotrowski   Coloma                                       47.39
                                                10.  Dan Snyder             Three Oaks-River Valley                      47.42
                                                11.  Jalen Williams         Edwardsburg                                  49.25
                                                12.  Matt Liebetrau         Niles Brandywine                             49.27
                                                13.  John Lee               Buchanan                                     52.08
                                                14.  Jacob Baumann          Berrien Springs                              52.14
                                                15.  Terry Lowery           Buchanan                                     53.77


14. 800 METER RUN             FINAL              1.  Evan Kretteck          Bridgman                                   2:04.32
                                                 2.  Josh Clark             Edwardsburg                                2:05.33
                                                 3.  Agust Olafsson         Cassopolis-Ross Beatty                     2:06.87
                                                 4.  Marquis Tyler          Buchanan                                   2:11.59
                                                 5.  Benjamin Klug          Berrien Springs                            2:12.00
                                                 6.  Zak Eggleston          Edwardsburg                                2:12.04
                                                 7.  Brendon Wurzel         Berrien Springs                            2:12.27
                                                 8.  Jake Malsch            Bridgman                                   2:14.14
                                                 9.  Tyler Weedon           Niles Brandywine                           2:17.82
                                                10.  Dakota Gidley          Buchanan                                   2:18.73
                                                11.  Mike Jasper            Berrien Springs                            2:20.17
                                                12.  John Marciniak         Niles Brandywine                           2:20.93
                                                13.  Pat Reck               Edwardsburg                                2:23.57
                                                14.  Ryan Probst            Niles Brandywine                           2:24.41
                                                15.  Conner Magro           Bridgman                                   2:25.15
                                                16.  Deontae Haynes         Coloma                                     2:25.79
                                                17.  John Querl             Buchanan                                   2:26.04
                                                18.  Matt Thomas            Coloma                                     2:35.43
                                                19.  Cory Harding           Cassopolis-Ross Beatty                     2:35.64
                                                20.  Robert Mccoy           Cassopolis-Ross Beatty                     2:49.83


15. 200 METER DASH           PRELIM  1           1.  Clinton Orr            Buchanan                                     24.15
                                                 2.  Tim. Foster            Bridgman                                     24.94
                                                 3.  Doug Pugh              Three Oaks-River Valley                      25.09
                                                 4.  Austin Knight          Niles Brandywine                             25.77
                                                 5.  Cody Parish            Cassopolis-Ross Beatty                       35.87

                             PRELIM  2           1.  David Dykema           Niles Brandywine                             23.75
                                                 2.  Alex Steinke           Edwardsburg                                  24.38
                                                 3.  Steven Eleazer         Cassopolis-Ross Beatty                       24.92
                                                 4.  Nick Morlock           Coloma                                       26.16

                             PRELIM  3           1.  Chido Mutopu           Buchanan                                     24.70
                                                 2.  Matt Kading            Bridgman                                     24.98
                                                 3.  Lee Williamson         Edwardsburg                                  25.22
                                                 4.  Donovan Browning       Coloma                                       27.44

                             PRELIM  4           1.  Jeff Anderson          Cassopolis-Ross Beatty                       25.11
                                                 2.  Ryan Randall           Bridgman                                     25.40
                                                 3.  Dane Cauffman          Buchanan                                     25.87
                                                 4.  Demarcus Mckinney      Berrien Springs                              26.24

                              FINAL              1.  Clinton Orr            Buchanan                                     23.05
                                                 2.  David Dykema           Niles Brandywine                             24.46
                                                 3.  Alex Steinke           Edwardsburg                                  24.58
                                                 4.  Matt Kading            Bridgman                                     25.30
                                                 5.  Tim. Foster            Bridgman                                     25.58
                                                 6.  Ryan Randall           Bridgman                                     25.83
                                                 7.  Jeff Anderson          Cassopolis-Ross Beatty                       26.44
                                                 8.  Chido Mutopu           Buchanan                                     28.89


16. 3200 METER RUN            FINAL              1.  Cammeron Magro         Bridgman                                  10:33.21
                                                 2.  Josh Clark             Edwardsburg                               10:33.82
                                                 3.  Ricky Reith            Buchanan                                  10:57.86
                                                 4.  Tyler Weedon           Niles Brandywine                          11:14.54
                                                 5.  Evan Kretteck          Bridgman                                  11:31.18
                                                 6.  Vince Burke            Coloma                                    11:32.78
                                                 7.  Jerret Anderson        Bridgman                                  11:34.09
                                                 8.  Benjamin Klug          Berrien Springs                           11:45.68
                                                 9.  Nathan Siebenmark      Berrien Springs                           11:45.83
                                                10.  Matt Bromilow          Berrien Springs                           11:57.57
                                                11.  Matt Derucki           Edwardsburg                               11:57.58
                                                12.  Josh Eagleson          Edwardsburg                               12:20.56
                                                13.  John Kuntz             Buchanan                                  12:24.94
                                                14.  Alex Ehlert            Three Oaks-River Valley                   12:26.33
                                                15.  Derek Dobryzowski      Buchanan                                  13:09.22


17. 1600 METER RELAY          FINAL              1.  Buchanan (A)                                                      3:34.95
                                                   (Spencer Anglero,Richie Reed,Clinton Orr,Benny Jones)
                                                 2.  Edwardsburg (A)                                                   3:37.60
                                                 3.  Niles Brandywine (A)                                              3:40.90
                                                 4.  Berrien Springs (A)                                               3:41.30
                                                 5.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                        3:45.03
                                                 6.  Bridgman (A)                                                      3:57.18
                                                 7.  Coloma (A)                                                        4:09.56