TRACK & FIELD RESULTS

K.V.A. Conference Meet 2009 - Womens Results


05/21/09                       Women's Track & Field Meet Results                        PAGE  1

             K.V.A. Conference Meet     AT  CONSTANTINE HIGH SCHOOL    05/20/09    OUTDOOR


                                 K.V.A. Conference Meet - Women


                                     *** FINAL SCORING ***

   1. Schoolcraft                       165.00     6. Galesburg-Augusta                  41.00
   2. Olivet                            144.00     7. Parchment                          30.50
   3. Battle Creek Pennfield             82.00     8. Constantine                        28.50
   4. Delton Kellogg                     79.00     9. Kalamazoo Christian                13.00
   5. Vermontville Maple Valley          66.00    10. Kalamazoo Hackett Catholic Centra  13.00


                                         EVENT RESULTS


 1. SHOT PUT                  FINAL              1.  Brigette Casselman     Constantine                              34'07.00"
                                                 2.  Tiffany Cowell         Olivet                                   33'04.00"
                                                 3.  Sarah Strohbusch       Delton Kellogg                           33'04.00"
                                                 4.  Nicole Porter          Vermontville Maple Valley                32'00.00"
                                                 5.  Gianna Belluomini      Galesburg-Augusta                        31'03.00"
                                                 6.  Katy Barkley           Olivet                                   30'03.00"
                                                 7.  Shelby Bower           Battle Creek Pennfield                   29'11.00"
                                                 8.  Ana Byrens             Olivet                                   29'03.50"
                                                 9.  Tiffany Ryan           Vermontville Maple Valley                28'02.00"
                                                10.  Katie Jacobs           Schoolcraft                              28'00.00"
                                                11.  Abbi Reardon           Schoolcraft                              27'06.00"
                                                12.  Alaina Gruizenga       Parchment                                27'05.00"
                                                13.  Alyssa Carver          Constantine                              27'03.50"
                                                14.  Sarah Hamilton         Galesburg-Augusta                        27'03.50"
                                                15.  Mckenzie Lester        Delton Kellogg                           27'03.00"
                                                16.  Melina Brann           Battle Creek Pennfield                   26'08.00"
                                                17.  Taylor Haverdink       Schoolcraft                              26'02.50"
                                                18.  Courtney Bosch         Kalamazoo Christian                      26'01.75"
                                                19.  Jennifer Dame          Kalamazoo Christian                      25'09.75"
                                                20.  Logan Mcdonald         Battle Creek Pennfield                   25'03.50"
                                                21.  Casey Mejeur           Kalamazoo Christian                      24'01.00"
                                                22.  Ashley Blizzard        Constantine                              23'11.50"
                                                23.  Lindsey Perkins        Vermontville Maple Valley                23'10.00"
                                                24.  Avery Blackburn        Delton Kellogg                           22'01.25"
                                                25.  Victoria Page          Galesburg-Augusta                        20'02.50"


 2. DISCUS                    FINAL              1.  Tiffany Cowell         Olivet                                  104'10.00"
                                                 2.  Tiffany Ryan           Vermontville Maple Valley                90'07.00"
                                                 3.  Lacy Cobb              Battle Creek Pennfield                   88'02.00"
                                                 4.  Libby Dekraker         Kalamazoo Christian                      87'00.00"
                                                 5.  Brook Roberts          Constantine                              87'00.00"
                                                 6.  Sarah Strohbusch       Delton Kellogg                           86'09.00"
                                                 7.  Gianna Belluomini      Galesburg-Augusta                        85'09.00"
                                                 8.  Ana Byrens             Olivet                                   82'09.00"
                                                 9.  Sarah Hamilton         Galesburg-Augusta                        80'00.00"
                                                10.  Mckenzie Lester        Delton Kellogg                           79'10.00"
                                                11.  Torri Pickett          Battle Creek Pennfield                   79'10.00"
                                                12.  Alaina Gruizenga       Parchment                                74'00.00"
                                                13.  Alyssa Carver          Constantine                              73'01.00"
                                                14.  Avery Blackburn        Delton Kellogg                           69'07.00"
                                                15.  Jennifer Dame          Kalamazoo Christian                      68'08.00"
                                                16.  Nicole Porter          Vermontville Maple Valley                68'08.00"
                                                17.  Taylor Haverdink       Schoolcraft                              68'06.00"
                                                18.  Tanasia Lee            Battle Creek Pennfield                   67'10.00"
                                                19.  Katie Jacobs           Schoolcraft                              67'03.00"
                                                20.  Ashley Occhipinti      Schoolcraft                              65'08.00"
                                                21.  Casey Mejeur           Kalamazoo Christian                      62'04.00"
                                                22.  Kayla Shaw             Vermontville Maple Valley                60'09.00"
                                                23.  Victoria Page          Galesburg-Augusta                        43'08.00"


 3. HIGH JUMP                 FINAL              1.  Kendall Dow            Schoolcraft                               5'00.00"
                                                 2.  Kelsey Campbell        Olivet                                    4'11.00"
                                                 3.  Nicole Debaun          Olivet                                    4'11.00"
                                                 4.  Amanda Mikolajczyk     Delton Kellogg                            4'09.00"
                                                 5.  Krista Krueger         Constantine                               4'06.00"
                                                 6.  Sarah Hamilton         Galesburg-Augusta                         4'06.00"
                                                 7.T Elizabeth Tecca        Parchment                                 4'03.00"
                                                  .T Lindsay Marks          Constantine                               4'03.00"
                                                 9.  Kaitlin Feddema        Kalamazoo Christian                       4'03.00"
                                                10.  Mckenna Mater          Vermontville Maple Valley                 4'00.00"


 4. POLE VAULT                FINAL              1.  Alicia Dorko           Schoolcraft                              10'03.00"
                                                 2.  Karlee Mater           Vermontville Maple Valley                 9'00.00"
                                                 3.  Stacey Fassett         Vermontville Maple Valley                 8'06.00"
                                                 4.  Kathleen Greaver       Schoolcraft                               7'06.00"
                                                 5.  Elizabeth Peckham      Galesburg-Augusta                         7'06.00"
                                                 6.  Kelsey Gaskill         Olivet                                    7'00.00"
                                                 7.  Kyla Darrow            Olivet                                    7'00.00"
                                                 8.  Kayla. Ray             Schoolcraft                               6'06.00"
                                                 9.  Victoria Olson         Olivet                                    6'00.00"


 5. LONG JUMP                 FINAL              1.  Kelsey Campbell        Olivet                                   15'00.25"
                                                 2.  Erika Isham            Olivet                                   14'11.25"
                                                 3.  Elizabeth Stewart      Vermontville Maple Valley                14'10.75"
                                                 4.  Elyse Thompson         Kalamazoo Hackett Catholic Central       14'09.00"
                                                 5.  Hannah Williams        Delton Kellogg                           14'08.75"
                                                 6.  Nicole Himes           Schoolcraft                              14'03.00"
                                                 7.  Stephanie Herder       Kalamazoo Christian                      14'00.50"
                                                 8.  Emily Horjus           Kalamazoo Christian                      13'11.00"
                                                 9.  Kaitlin Feddema        Kalamazoo Christian                      13'06.75"
                                                10.  Chelsea Greene         Galesburg-Augusta                        13'06.25"
                                                11.  Erica Wallen           Schoolcraft                              13'06.00"
                                                12.  Jackie Outman          Schoolcraft                              13'04.25"
                                                13.  Katherine Guido        Kalamazoo Hackett Catholic Central       13'04.00"
                                                14.  Dri Culbert            Delton Kellogg                           13'02.50"
                                                15.  Sarah Warren           Constantine                              12'09.75"
                                                16.  Mallorie Densmore      Vermontville Maple Valley                12'03.25"
                                                17.  Tiffany Graves         Olivet                                   12'01.25"
                                                18.  Nessa Weld             Galesburg-Augusta                        11'10.25"
                                                19.  Brittany Roberts       Constantine                              11'09.00"
                                                20.  Taylor Rivera          Battle Creek Pennfield                   11'05.50"
                                                21.  Kelsey Rex             Constantine                              10'07.00"
                                                22.  Elizabeth Hoban        Battle Creek Pennfield                    8'02.00"


 6. 3200 METER RELAY          FINAL              1.  Schoolcraft (A)                                                  10:19.40
                                                   (Lindsay Sanders,Leah DeVoe,Katilee Bensley,Krista Broekema)
                                                 2.  Olivet (A)                                                       10:26.80
                                                   (Ashley Boehmer,Korrine Macinnes,Kayla Case,Katy Barkley)
                                                 3.  Battle Creek Pennfield (A)                                       10:44.90
                                                 4.  Vermontville Maple Valley (A)                                    10:56.90
                                                 5.  Delton Kellogg (A)                                               11:20.00
                                                 6.  Constantine (A)                                                  11:46.71
                                                 7.  Kalamazoo Christian (A)                                          11:58.60
                                                 8.  Galesburg-Augusta (A)                                            12:31.30


 7. 100M HURDLES             PRELIM  1           1.  Katie Searles          Delton Kellogg                               16.90
                                                 2.  Emma Cramer            Kalamazoo Christian                          18.56
                                                 3.  Daly Broekema          Schoolcraft                                  18.85
                                                 4.  Lacy Cobb              Battle Creek Pennfield                       23.12
                                                 5.  Tiffanie Proctor       Galesburg-Augusta                           NF

                             PRELIM  2           1.  Nicole Debaun          Olivet                                       18.02
                                                 2.  Tanasia Lee            Battle Creek Pennfield                       18.12
                                                 3.  Brittany Stone         Constantine                                  20.17
                                                 4.  Karlee Mater           Vermontville Maple Valley                    21.37
                                                 5.  Kamey Gibbs            Vermontville Maple Valley                    21.56
                                                 6.  Maegan Ackerman        Kalamazoo Christian                          21.57

                             PRELIM  3           1.  Laura Williamson       Kalamazoo Hackett Catholic Central           17.88
                                                 2.  Tiffany Graves         Olivet                                       18.24
                                                 3.  Pantera Rider          Vermontville Maple Valley                    18.84
                                                 4.  Kimberly Bobilya       Galesburg-Augusta                            20.14
                                                 5.  Danielle Hartley       Constantine                                  20.33
                                                 6.  Brittany Roberts       Constantine                                  20.97

                             PRELIM  4           1.  Leila Bouabdellaoui    Parchment                                    17.74
                                                 2.  Andrea Polley          Delton Kellogg                               18.27
                                                 3.  Margaret Johnston      Schoolcraft                                  18.52
                                                 4.  Kristen Spears         Schoolcraft                                  18.96
                                                 5.  Nessa Weld             Galesburg-Augusta                            22.28

                              FINAL              1.  Katie Searles          Delton Kellogg                               16.01
                                                 2.  Nicole Debaun          Olivet                                       16.25
                                                 3.  Leila Bouabdellaoui    Parchment                                    16.49
                                                 4.  Tiffany Graves         Olivet                                       17.00
                                                 5.  Laura Williamson       Kalamazoo Hackett Catholic Central           17.70
                                                 6.  Andrea Polley          Delton Kellogg                               18.17
                                                 7.  Tanasia Lee            Battle Creek Pennfield                       18.40
                                                 8.  Emma Cramer            Kalamazoo Christian                          18.63


 8. 100 METER DASH           PRELIM  1           1.  Carly Scott            Schoolcraft                                  12.73
                                                 2.  Hannah Williams        Delton Kellogg                               12.97
                                                 3.  Julie Repke            Galesburg-Augusta                            13.35
                                                 4.  Katherine Guido        Kalamazoo Hackett Catholic Central           13.80
                                                 5.  Mallorie Densmore      Vermontville Maple Valley                    14.00
                                                 6.  Kelsey Rex             Constantine                                  14.67
                                                 7.  Lacee Williams         Parchment                                    15.10

                             PRELIM  2           1.  Ashley Landis          Schoolcraft                                  13.24
                                                 2.  Shanequa Hampton       Battle Creek Pennfield                       13.36
                                                 3.  Sarah Street           Kalamazoo Christian                          13.46
                                                 4.  Me'azeshia Goiser      Parchment                                    13.78
                                                 5.  Jessa Cheeseman        Vermontville Maple Valley                    14.43
                                                 6.  Sarah Heney            Delton Kellogg                               15.48

                             PRELIM  3           1.  Elizabeth Stewart      Vermontville Maple Valley                    13.23
                                                 2.  Nicole Himes           Schoolcraft                                  13.35
                                                 3.  Elayne Thomas          Olivet                                       13.84
                                                 4.  Hannah Ring            Galesburg-Augusta                            14.14
                                                 5.  Stevie Vance           Constantine                                  14.16
                                                 6.  Tanequa Hampton        Battle Creek Pennfield                       14.60
                                                 7.  Heidi Dykstra          Kalamazoo Christian                          16.75

                             PRELIM  4           1.  Michelle Repke         Galesburg-Augusta                            13.43
                                                 2.  Ashley Boehmer         Olivet                                       13.51
                                                 3.  Micaila Rice           Schoolcraft                                  13.59
                                                 4.  Emily Horjus           Kalamazoo Christian                          14.06
                                                 5.  Jordan Schrock         Constantine                                  14.40
                                                 6.  Casandra Barnes        Parchment                                    16.37

                              FINAL              1.  Carly Scott            Schoolcraft                                  12.35
                                                 2.  Hannah Williams        Delton Kellogg                               12.85
                                                 3.  Ashley Landis          Schoolcraft                                  12.90
                                                 4.  Michelle Repke         Galesburg-Augusta                            13.00
                                                 5.  Elizabeth Stewart      Vermontville Maple Valley                    13.10
                                                 6.  Shanequa Hampton       Battle Creek Pennfield                       13.31
                                                 7.  Ashley Boehmer         Olivet                                       13.81


 9. 800 METER RELAY      FINAL HEAT  1           1.  Parchment (A)                                                     2:02.00
                                                   (Casandra Barnes,Me'azeshia Goiser,Elizabeth Tecca,Lacee Williams)
                                                 2.  Constantine (A)                                                   2:12.40

                         FINAL HEAT  2           1.  Schoolcraft (A)                                                   1:47.90
                                                 2.  Olivet (A)                                                        1:50.30
                                                   (Tiffany Graves,Erika Isham,Kelsey Campbell,Allison Hester)
                                                 3.  Battle Creek Pennfield (A)                                        1:56.20
                                                   (Monique Seedorf,Tanequa Hampton,Shanequa Hampton,Emma Fishnick)
                                                 4.  Galesburg-Augusta (A)                                             1:57.10
                                                   (Calynn Schumacher,Amanda Dooley,Julie Repke,Michelle Repke)
                                                 5.  Delton Kellogg (A)                                                2:01.50
                                                 6.  Vermontville Maple Valley (A)                                     2:01.50
                                                 7.  Kalamazoo Hackett Catholic Central (A)                            2:04.30
                                                   (Lea Schwenker,Katherine Guido,Laura Williamson,Elyse Thompson)

                              FINAL              1.  Schoolcraft (A)                                                   1:47.90
                                                   (Ashley Landis,Alicia Dorko,Cody Herr,Carly Scott)
                                                 2.  Olivet (A)                                                        1:50.30
                                                   (Tiffany Graves,Erika Isham,Kelsey Campbell,Allison Hester)
                                                 3.  Battle Creek Pennfield (A)                                        1:56.20
                                                   (Monique Seedorf,Tanequa Hampton,Shanequa Hampton,Emma Fishnick)
                                                 4.  Galesburg-Augusta (A)                                             1:57.10
                                                   (Calynn Schumacher,Amanda Dooley,Julie Repke,Michelle Repke)
                                                 5.  Vermontville Maple Valley (A)                                     2:01.424
                                                 6.  Delton Kellogg (A)                                                2:01.425
                                                 7.  Parchment (A)                                                     2:02.00
                                                   (Casandra Barnes,Me'azeshia Goiser,Elizabeth Tecca,Lacee Williams)
                                                 8.  Kalamazoo Hackett Catholic Central (A)                            2:04.30
                                                   (Lea Schwenker,Katherine Guido,Laura Williamson,Elyse Thompson)
                                                 9.  Constantine (A)                                                   2:12.40


10. 1600 METER RUN            FINAL              1.  Kayla Case             Olivet                                     5:32.50
                                                 2.  Lindsay Sanders        Schoolcraft                                5:42.70
                                                 3.  Leila Bouabdellaoui    Parchment                                  5:50.30
                                                 4.  Madeline Hartlieb      Schoolcraft                                5:53.70
                                                 5.  Laura Nordquist        Parchment                                  5:56.80
                                                 6.  Betsey Hudson          Schoolcraft                                5:57.70
                                                 7.  Kailey Shaffer         Parchment                                  6:01.90
                                                 8.  Molly Macinnes         Olivet                                     6:11.10
                                                 9.  Tiffany Dimock         Galesburg-Augusta                          6:11.30
                                                10.  Lauren Trumble         Vermontville Maple Valley                  6:13.10
                                                11.  Jamie Boros            Constantine                                6:15.50
                                                12.  Kaytlin Furlong        Vermontville Maple Valley                  6:24.70
                                                13.  Erica Plotas           Battle Creek Pennfield                     6:26.70
                                                14.  Megan Shoemaker        Vermontville Maple Valley                  6:29.60
                                                15.  Rachel Foster          Kalamazoo Christian                        6:38.70
                                                16.  Gianna Belluomini      Galesburg-Augusta                          6:48.00
                                                17.  Keri Barron            Kalamazoo Christian                        6:55.60
                                                18.  Molly Hartman          Galesburg-Augusta                          6:56.10


11. 400 METER RELAY           FINAL              1.  Schoolcraft (A)                                                     51.40
                                                   (Ashley Landis,Alicia Dorko,Kendall Dow,Carly Scott)
                                                 2.  Galesburg-Augusta (A)                                               52.90
                                                   (Calynn Schumacher,Amanda Dooley,Julie Repke,Michelle Repke)
                                                 3.  Olivet (A)                                                          53.40
                                                   (Elayne Thomas,Nicole Debaun,Kelsey Campbell,Allison Hester)
                                                 4.  Battle Creek Pennfield (A)                                          53.70
                                                   (Tanequa Hampton,Sara. Sparks,Emma Fishnick,Shanequa Hampton)
                                                 5.  Constantine (A)                                                     56.20
                                                 6.  Kalamazoo Hackett Catholic Central (A)                              57.00
                                                   (Lea Schwenker,Katherine Guido,Laura Williamson,Elyse Thompson)
                                                 7.  Vermontville Maple Valley (A)                                       57.40
                                                 8.  Delton Kellogg (A)                                                  58.80


12. 400 METER DASH       FINAL HEAT  1           1.  Laura Nordquist        Parchment                                  1:08.60
                                                 2.  Sarah Stripp           Kalamazoo Christian                        1:09.50
                                                 3.  Elizabeth Peckham      Galesburg-Augusta                          1:11.70
                                                 4.  Catara Briggs          Vermontville Maple Valley                  1:13.40
                                                 5.  Alyson Boucher         Galesburg-Augusta                          1:15.50
                                                 6.  Sarah Heney            Delton Kellogg                             1:20.40

                         FINAL HEAT  2           1.  Elizabeth Stewart      Vermontville Maple Valley                  1:01.60
                                                 2.  Cody Herr              Schoolcraft                                1:03.40
                                                 3.  Monique Seedorf        Battle Creek Pennfield                     1:04.50
                                                 4.  Erika Isham            Olivet                                     1:04.90
                                                 5.  Cassie Welch           Schoolcraft                                1:07.60
                                                 6.  Taylor Rivera          Battle Creek Pennfield                     1:10.00
                                                 7.  Amanda Mikolajczyk     Delton Kellogg                             1:10.60

                              FINAL              1.  Elizabeth Stewart      Vermontville Maple Valley                  1:01.60
                                                                                                             ** UNUSED! **
                                                 2.  Cody Herr              Schoolcraft                                1:03.40
                                                                                                             ** UNUSED! **
                                                 3.  Monique Seedorf        Battle Creek Pennfield                     1:04.50
                                                                                                             ** UNUSED! **
                                                 4.  Erika Isham            Olivet                                     1:04.90
                                                                                                             ** UNUSED! **
                                                 5.  Cassie Welch           Schoolcraft                                1:07.60
                                                                                                             ** UNUSED! **
                                                 6.  Laura Nordquist        Parchment                                  1:08.60
                                                                                                             ** UNUSED! **
                                                 7.  Sarah Stripp           Kalamazoo Christian                        1:09.50
                                                                                                             ** UNUSED! **
                                                 8.  Taylor Rivera          Battle Creek Pennfield                     1:10.00
                                                                                                             ** UNUSED! **
                                                 9.  Amanda Mikolajczyk     Delton Kellogg                             1:10.60
                                                                                                             ** UNUSED! **
                                                10.  Elizabeth Peckham      Galesburg-Augusta                          1:11.70
                                                                                                             ** UNUSED! **
                                                11.  Catara Briggs          Vermontville Maple Valley                  1:13.40
                                                                                                             ** UNUSED! **
                                                12.  Alyson Boucher         Galesburg-Augusta                          1:15.50
                                                                                                             ** UNUSED! **
                                                13.  Sarah Heney            Delton Kellogg                             1:20.40
                                                                                                             ** UNUSED! **


13. 300M LOW HURD        FINAL HEAT  1           1.  Danielle Hartley       Constantine                                  58.90
                                                 2.  Nessa Weld             Galesburg-Augusta                          1:01.00
                                                 3.  Lacy Cobb              Battle Creek Pennfield                     1:01.60
                                                 4.  Kamey Gibbs            Vermontville Maple Valley                  1:05.60

                         FINAL HEAT  2           1.  Margaret Johnston      Schoolcraft                                  55.10
                                                 2.  Emma Cramer            Kalamazoo Christian                          55.20
                                                 3.  Brittany Stone         Constantine                                  57.10
                                                 4.  Kimberly Bobilya       Galesburg-Augusta                            58.50
                                                 5.  Maegan Ackerman        Kalamazoo Christian                          58.90
                                                 6.  Sarah Warren           Constantine                                1:00.40
                                                 7.  Brianna Hollister      Olivet                                     1:01.80

                         FINAL HEAT  3           1.  Emma Fishnick          Battle Creek Pennfield                       45.60
                                                 2.  Hannah Williams        Delton Kellogg                               48.20
                                                 3.  Katie Searles          Delton Kellogg                               48.60
                                                 4.  Kendall Dow            Schoolcraft                                  50.90
                                                 5.  Andrea Polley          Delton Kellogg                               51.80
                                                 6.  Nicole Debaun          Olivet                                       52.80
                                                 7.  Pantera Rider          Vermontville Maple Valley                    53.40
                                                 8.  Tiffany Graves         Olivet                                       53.90

                              FINAL              1.  Emma Fishnick          Battle Creek Pennfield                       45.60
                                                 2.  Hannah Williams        Delton Kellogg                               48.20
                                                 3.  Katie Searles          Delton Kellogg                               48.60
                                                 4.  Kendall Dow            Schoolcraft                                  50.90
                                                 5.  Andrea Polley          Delton Kellogg                               51.80
                                                 6.  Nicole Debaun          Olivet                                       52.80
                                                 7.  Pantera Rider          Vermontville Maple Valley                    53.40
                                                 8.  Tiffany Graves         Olivet                                       53.90
                                                 9.  Margaret Johnston      Schoolcraft                                  55.10
                                                10.  Emma Cramer            Kalamazoo Christian                          55.20
                                                11.  Brittany Stone         Constantine                                  57.10
                                                12.  Kimberly Bobilya       Galesburg-Augusta                            58.50
                                                13.  Danielle Hartley       Constantine                                  58.90
                                                14.  Maegan Ackerman        Kalamazoo Christian                          58.90
                                                15.  Sarah Warren           Constantine                                1:00.40
                                                16.  Nessa Weld             Galesburg-Augusta                          1:01.00
                                                17.  Lacy Cobb              Battle Creek Pennfield                     1:01.60
                                                18.  Brianna Hollister      Olivet                                     1:01.80
                                                19.  Kamey Gibbs            Vermontville Maple Valley                  1:05.60


14. 800 METER RUN        FINAL HEAT  1           1.  Amanda Jacobs          Battle Creek Pennfield                     2:53.30
                                                 2.  Krista Krueger         Constantine                                2:55.30
                                                 3.  Mckenna Mater          Vermontville Maple Valley                  2:57.30
                                                 4.  Stephanie Herder       Kalamazoo Christian                        2:59.50
                                                 5.  Lindsay Marks          Constantine                                3:03.80
                                                 6.  Ashleigh Lambert       Galesburg-Augusta                          3:04.70
                                                 7.  Hannah Ring            Galesburg-Augusta                          3:05.40

                         FINAL HEAT  2           1.  Katy Barkley           Olivet                                     2:25.70
                                                 2.  Katilee Bensley        Schoolcraft                                2:29.30
                                                 3.  Betsey Hudson          Schoolcraft                                2:30.80
                                                 4.  Annalisa Krug          Battle Creek Pennfield                     2:34.10
                                                 5.  Jolene Drum            Delton Kellogg                             2:37.90
                                                 6.  Leah Devoe             Schoolcraft                                2:38.90
                                                 7.  Kayla Case             Olivet                                     2:39.40
                                                 8.  Korrine Macinnes       Olivet                                     2:40.90
                                                 9.  Jamie Boros            Constantine                                2:42.20
                                                10.  Erica Plotas           Battle Creek Pennfield                     2:43.60
                                                11.  Laura Nordquist        Parchment                                  2:46.10
                                                12.  Kailey Shaffer         Parchment                                  2:46.60
                                                13.  Lauren Trumble         Vermontville Maple Valley                  2:47.50
                                                14.  Tiffany Dimock         Galesburg-Augusta                          2:48.30
                                                15.  Megan Shoemaker        Vermontville Maple Valley                  2:51.50
                                                16.  Mandy Dye              Delton Kellogg                              NF

                              FINAL              1.  Katy Barkley           Olivet                                     2:25.70
                                                 2.  Katilee Bensley        Schoolcraft                                2:29.30
                                                 3.  Betsey Hudson          Schoolcraft                                2:30.80
                                                 4.  Annalisa Krug          Battle Creek Pennfield                     2:34.10
                                                 5.  Jolene Drum            Delton Kellogg                             2:37.90
                                                 6.  Leah Devoe             Schoolcraft                                2:38.90
                                                 7.  Kayla Case             Olivet                                     2:39.40
                                                 8.  Korrine Macinnes       Olivet                                     2:40.90
                                                 9.  Jamie Boros            Constantine                                2:42.20
                                                10.  Erica Plotas           Battle Creek Pennfield                     2:43.60
                                                11.  Laura Nordquist        Parchment                                  2:46.10
                                                12.  Kailey Shaffer         Parchment                                  2:46.60
                                                13.  Lauren Trumble         Vermontville Maple Valley                  2:47.50
                                                14.  Tiffany Dimock         Galesburg-Augusta                          2:48.30
                                                15.  Megan Shoemaker        Vermontville Maple Valley                  2:51.50
                                                16.  Amanda Jacobs          Battle Creek Pennfield                     2:53.30
                                                17.  Krista Krueger         Constantine                                2:55.30
                                                18.  Mckenna Mater          Vermontville Maple Valley                  2:57.30
                                                19.  Stephanie Herder       Kalamazoo Christian                        2:59.50
                                                20.  Lindsay Marks          Constantine                                3:03.80
                                                21.  Ashleigh Lambert       Galesburg-Augusta                          3:04.70
                                                22.  Hannah Ring            Galesburg-Augusta                          3:05.40


15. 200 METER DASH           PRELIM  1           1.  Carly Scott            Schoolcraft                                  27.54
                                                 2.  Me'azeshia Goiser      Parchment                                    29.54
                                                 3.  Elayne Thomas          Olivet                                       31.30
                                                 4.  Sami Watson            Constantine                                  31.333
                                                 5.  Melissa Browne         Vermontville Maple Valley                    31.336

                             PRELIM  2           1.  Ashley Landis          Schoolcraft                                  28.76
                                                 2.  Shanequa Hampton       Battle Creek Pennfield                       28.76
                                                 3.  Sarah Street           Kalamazoo Christian                          29.12
                                                 4.  Grace Walter           Kalamazoo Hackett Catholic Central           31.13
                                                 5.  Hannah Ring            Galesburg-Augusta                            32.69
                                                 6.  Casandra Barnes        Parchment                                    37.56

                             PRELIM  3           1.  Emma Fishnick          Battle Creek Pennfield                       28.53
                                                 2.  Julie Repke            Galesburg-Augusta                            28.74
                                                 3.  Mallorie Densmore      Vermontville Maple Valley                    29.15
                                                 4.  Amanda Mikolajczyk     Delton Kellogg                               30.25
                                                 5.  Stevie Vance           Constantine                                  30.31
                                                 6.  Lacee Williams         Parchment                                    34.52

                             PRELIM  4           1.  Monique Seedorf        Battle Creek Pennfield                       28.49
                                                 2.  Michelle Repke         Galesburg-Augusta                            28.49
                                                 3.  Micaila Rice           Schoolcraft                                  29.55
                                                 4.  Jordan Schrock         Constantine                                  30.90
                                                 5.  Jen Heney              Delton Kellogg                               32.62
                                                 6.  Heidi Dykstra          Kalamazoo Christian                          36.58

                              FINAL              1.  Carly Scott            Schoolcraft                                  26.20
                                                 2.  Emma Fishnick          Battle Creek Pennfield                       26.50
                                                 3.  Ashley Landis          Schoolcraft                                  27.00
                                                 4.  Michelle Repke         Galesburg-Augusta                            27.10
                                                 5.  Shanequa Hampton       Battle Creek Pennfield                       27.70
                                                 6.  Julie Repke            Galesburg-Augusta                            28.30
                                                 7.  Monique Seedorf        Battle Creek Pennfield                       28.60
                                                 8.  Me'azeshia Goiser      Parchment                                    29.40


16. 3200 METER RUN            FINAL              1.  Krista Broekema        Schoolcraft                               12:13.60
                                                 2.  Haily Traxler          Battle Creek Pennfield                    12:21.90
                                                 3.  Sarah Hartlieb         Schoolcraft                               12:44.00
                                                 4.  Kayla Case             Olivet                                    12:49.60
                                                 5.  Katy Barkley           Olivet                                    13:04.60
                                                 6.  Monica Lawrence        Schoolcraft                               13:11.90
                                                 7.  Molly Macinnes         Olivet                                    13:28.20
                                                 8.  Kailey Shaffer         Parchment                                 13:29.10
                                                 9.  Kaitlyn Vrydaghs       Constantine                               14:16.70
                                                10.  Tiffany Dimock         Galesburg-Augusta                         14:46.10
                                                11.  Molly Hartman          Galesburg-Augusta                         15:22.80


17. 1600 METER RELAY          FINAL              1.  Delton Kellogg (A)                                                4:17.40
                                                   (Andrea Polley,Jolene Drum,Katie Searles,Hannah Williams)
                                                 2.  Battle Creek Pennfield (A)                                        4:19.30
                                                   (Annalisa Krug,Tanequa Hampton,Monique Seedorf,Emma Fishnick)
                                                 3.  Vermontville Maple Valley (A)                                     4:20.00
                                                 4.  Schoolcraft (A)                                                   4:20.80
                                                 5.  Parchment (A)                                                     4:27.70
                                                   (Me'azeshia Goiser,Elizabeth Tecca,Laura Nordquist,Leila Bouabdellaoui)
                                                 6.  Olivet (A)                                                        4:35.00
                                                   (Allison Hester,Erika Isham,Ashley Boehmer,Korrine Macinnes)
                                                 7.  Constantine (A)                                                   4:41.40
                                                   (Sami Watson,Krista Krueger,Harmoney Mortensen,Jordan Schrock)
                                                 8.  Galesburg-Augusta (A)                                             5:05.50
                                                   (Chelsea Greene,Elizabeth Peckham,Sarah Hamilton,Amanda Dooley)