TRACK & FIELD RESULTS

U.A.W. St. Joseph County All Stars 2008 - Womens Results


05/28/08                       Women's Track & Field Meet Results                        

           U.A.W. St. Joseph County   AT  STURGIS H.S.               05/27/08    OUTDOOR


                               UAW St. Joseph County - Women


 
                                         EVENT RESULTS


 1. SHOT PUT                  FINAL              1.  Tiffany Calhoun        White Pigeon                             36'03.00"
                                                 2.  Brigette Casselman     Constantine                              32'09.50"
                                                 3.  Anna Tissot            Three Rivers                             31'06.25"
                                                 4.  Kerri Schwartz         Colon                                    29'11.50"
                                                 5.  Katy Barnes            Sturgis                                  29'08.50"
                                                 6.  Jesi Cooper            Three Rivers                             29'07.50"
                                                 7.  Andria Baker           Constantine                              29'03.75"
                                                 8.  Jennifer Harmon        Centreville                              29'00.75"


 2. DISCUS                    FINAL              1.  Tiffany Calhoun        White Pigeon                            114'08.00"
                                                 2.  Andria Baker           Constantine                              94'04.00"
                                                 3.  Haley Eubank           Sturgis                                  92'04.00"
                                                 4.  Kerri Schwartz         Colon                                    89'09.00"
                                                 5.  Katy Barnes            Sturgis                                  82'06.00"
                                                 6.  Ashley Durbin          White Pigeon                             79'00.00"
                                                 7.  Anna Tissot            Three Rivers                             77'08.00"
                                                 8.  Jesi Cooper            Three Rivers                             76'09.00"


 3. HIGH JUMP                 FINAL              1.  Jen Fuller             Sturgis                                   5'00.00"
                                                 2.  Cierra Gest            Sturgis                                   4'10.00"
                                                 3.  Morgan Stuut           Three Rivers                              4'08.00"
                                                 4.  Amanda Babcock         Mendon                                    4'08.00"
                                                 5.T Jana Blodgett          Sturgis                                   4'06.00"
                                                  .T Madison Haradine       Three Rivers                              4'06.00"
                                                 7.  Faith Poole            Sturgis                                   4'06.00"
                                                 8.  Randi Swartzentruber   Constantine                               4'04.00"
                                                 9.  Lindsay Marks          Constantine                               4'04.00"


 4. POLE VAULT                FINAL              1.  Katlin Abbs            Sturgis                                  10'00.00"
                                                 2.  Angela Rawlings        Centreville                               8'06.00"
                                                 3.  Kylee Stockdale        Three Rivers                              7'06.00"
                                                 4.  Molly Marshall         Sturgis                                   7'06.00"
                                                 5.  Mary Boyd              Sturgis                                   7'06.00"
                                                 6.  Lorin Padgurskis       Sturgis                                   7'00.00"
                                                 7.  Kim Bennett            Sturgis                                   7'00.00"
                                                 8.  Kelsey Crocker         Mendon                                    7'00.00"
                                                 9.  Christina Riley        Mendon                                    6'06.00"
                                                10.  Stephanie Kotschevar   Centreville                               6'06.00"
                                                11.  Emily Stafford         Centreville                               6'06.00"
                                                12.  Shelby Knafel          Constantine                               6'00.00"


 5. LONG JUMP                 FINAL              1.  Allysa Owen            Three Rivers                             15'09.50"
                                                 2.  Emma Patrick           Sturgis                                  14'11.25"
                                                 3.  Devonna Mccarthy       Sturgis                                  14'07.00"
                                                 4.  Morgan Nellum          Sturgis                                  14'00.50"
                                                 5.  Amanda Babcock         Mendon                                   13'11.50"
                                                 6.  Heather France         Constantine                              13'10.25"
                                                 7.  Stephanie Clark        Sturgis                                  13'07.50"
                                                 8.  Madison Haradine       Three Rivers                             13'02.00"


 6. 3200 METER RELAY          FINAL              1.  Sturgis (A)                                                      10:35.38
                                                 2.  Three Rivers (A)                                                 11:06.89
                                                 3.  Constantine (A)                                                  11:28.15
                                                 4.  Mendon (A)                                                       11:28.62
                                                 5.  Centreville (A)                                                  11:47.24
                                                 6.  Colon (A)                                                        11:50.27
                                                 7.  White Pigeon (A)                                                 12:32.28


 7. 100M HURDLES              FINAL              1.  Caitlin Leighton       Mendon                                       17.02
                                                 2.  Elise Franks           Sturgis                                      17.21
                                                 3.  Megan Demske           Sturgis                                      17.71
                                                 4.  Molly Marshall         Sturgis                                      18.04
                                                 5.  Kim Wirgau             Colon                                        18.66
                                                 6.  Jana Blodgett          Sturgis                                      18.80
                                                 7.  Chelsea Leer           Sturgis                                      18.84


 8. 100 METER DASH            FINAL              1.  Mckenzie Decker        Centreville                                  13.32
                                                 2.  Emma Patrick           Sturgis                                      13.37
                                                 3.  Devonna Mccarthy       Sturgis                                      13.83
                                                 4.  Annie Pangborn         Three Rivers                                 13.99
                                                 5.  Morgan Balcom          Constantine                                  14.09
                                                 6.  Heather France         Constantine                                  14.54
                                                 7.  Stevie Vance           Constantine                                  14.62
                                                 8.  Regina Swan            White Pigeon                                 14.76


 9. 800 METER RELAY           FINAL              1.  Three Rivers (A)                                                  1:51.66
                                                 2.  Mendon (A)                                                        1:54.32
                                                 3.  Sturgis (A)                                                       1:56.12
                                                 4.  White Pigeon (A)                                                  1:57.38
                                                 5.  Colon (A)                                                         1:58.27
                                                 6.  Centreville (A)                                                   2:07.19


10. 1600 METER RUN            FINAL              1.  Morgan Stuut           Three Rivers                               5:30.43
                                                 2.  Ann marie Arseneau     Sturgis                                    5:32.33
                                                 3.  Mary Boyd              Sturgis                                    5:33.34
                                                 4.  Audry Yonge            Three Rivers                               5:44.00
                                                 5.  Alex Keyser            Sturgis                                    5:50.23
                                                 6.  Chelsea Mohney         Mendon                                     5:57.36
                                                 7.  Michelle Merritt       Sturgis                                    6:02.30
                                                 8.  Kayla Barton           Three Rivers                               6:06.99


11. 400 METER RELAY           FINAL              1.  Sturgis (A)                                                         52.75
                                                 2.  Constantine (A)                                                     54.69
                                                 3.  Colon (A)                                                           55.53
                                                 4.  Centreville (A)                                                     55.73
                                                 5.  Mendon (A)                                                          56.15
                                                 6.  Three Rivers (A)                                                    57.74
                                                 7.  White Pigeon (A)                                                    57.80


12. 400 METER DASH            FINAL              1.  Allysa Owen            Three Rivers                               1:04.12
                                                 2.  Rachel Harden          Mendon                                     1:04.18
                                                 3.  Elise Franks           Sturgis                                    1:05.47
                                                 4.  Megan Walther          Three Rivers                               1:06.46
                                                 5.  Crystal Rose           White Pigeon                               1:06.73


13. 300M LOW HURD             FINAL              1.  Jen Fuller             Sturgis                                      47.66
                                                 2.  Megan Demske           Sturgis                                      51.35
                                                 3.  Caitlin Leighton       Mendon                                       51.91
                                                 4.  Lauren Patterson       Constantine                                  54.38
                                                 5.  Kim Wirgau             Colon                                        55.29
                                                 6.  Madison Haradine       Three Rivers                                 55.45
                                                 7.  Chelsea Leer           Sturgis                                      55.81
                                                 8.  Molly Marshall         Sturgis                                      57.37


14. 800 METER RUN             FINAL              1.  Ann marie Arseneau     Sturgis                                    2:32.72
                                                 2.  Bronte Stewart         Sturgis                                    2:33.25
                                                 3.  Jana Boatman           White Pigeon                               2:38.72
                                                 4.  Monica Schroll         Three Rivers                               2:41.64
                                                 5.  Jessie Hanstine        Three Rivers                               2:43.61
                                                 6.  Jessica Kelley         Centreville                                2:45.86
                                                 7.  Michelle Merritt       Sturgis                                    2:49.40
                                                 8.  Lindsay Marks          Constantine                                2:53.08


15. 200 METER DASH            FINAL              1.  Mckenzie Decker        Centreville                                  27.12
                                                 2.  Jasmine Roberts        Three Rivers                                 27.53
                                                 3.  Emma Patrick           Sturgis                                      27.61
                                                 4.  Morgan Balcom          Constantine                                  28.26
                                                 5.  Becca Clemens          Colon                                        28.98
                                                 6.  Megan Walther          Three Rivers                                 28.98
                                                 7.  Crystal Rose           White Pigeon                                 29.78
                                                 8.  Annie Pangborn         Three Rivers                                 29.89


16. 3200 METER RUN            FINAL              1.  Ann marie Arseneau     Sturgis                                   12:06.59
                                                 2.  Mary Boyd              Sturgis                                   12:10.62
                                                 3.  Alex Keyser            Sturgis                                   12:28.36
                                                 4.  Audry Yonge            Three Rivers                              12:30.13
                                                 5.  Michelle Merritt       Sturgis                                   12:50.55
                                                 6.  Chelsea Mohney         Mendon                                    13:02.85
                                                 7.  Kayla Barton           Three Rivers                              13:19.77
                                                 8.  Andria Baker           Constantine                               13:40.19


17. 1600 METER RELAY          FINAL              1.  Three Rivers (A)                                                  4:19.33
                                                 2.  Sturgis (A)                                                       4:30.19
                                                 3.  Mendon (A)                                                        4:32.03
                                                 4.  White Pigeon (A)                                                  4:33.82
                                                 5.  Constantine (A)                                                   4:37.29
                                                 6.  Centreville (A)                                                   4:45.27