TRACK & FIELD RESULTS

Lakeland Conference Meet 2008 - Mens Results


05/21/08                       Men's Track & Field Meet Results                          

             Lakeland Conference Meet   AT  BUCHANAN H.S.              05/20/08    OUTDOOR


                                Lakeland Conference Meet - Mens


                                     *** FINAL SCORING ***

   1. Berrien Springs                   132.00     5. Edwardsburg                        62.00
   2. Bridgman                           99.00     6. Cassopolis-Ross Beatty             32.00
   3. Niles Brandywine                   98.00     7. Coloma                             31.00
   4. Buchanan                           69.00     8. Three Oaks-River Valley             4.00


                                         EVENT RESULTS


 1. SHOT PUT                  FINAL              1.  Owen Gast              Bridgman                                 46'04.00"
                                                 2.  Lucas Costanza         Berrien Springs                          42'04.25"
                                                 3.  Devin Davis            Coloma                                   41'07.00"
                                                 4.  Randy Wells            Coloma                                   40'10.50"
                                                 5.  Drew Ndengabaganizi    Berrien Springs                          40'06.50"
                                                 6.  Danny Eaglebarger      Niles Brandywine                         39'06.25"
                                                 7.  John Olivier           Niles Brandywine                         38'04.75"
                                                 8.  Daimon Cavinder        Edwardsburg                              37'05.75"
                                                 9.  Aaron Sater            Buchanan                                 37'01.50"
                                                10.  Ardee Faultersack      Bridgman                                 37'00.00"
                                                11.  Joe Collard            Berrien Springs                          36'06.25"
                                                12.  Justin Mann            Edwardsburg                              35'07.50"
                                                13.  Ryan Ruff              Bridgman                                 35'05.00"
                                                14.  Robert Mccoy           Cassopolis-Ross Beatty                   35'04.50"
                                                15.  Jordan Boven           Coloma                                   35'04.00"
                                                16.  Auston Ferris          Buchanan                                 35'00.00"
                                                17.  Tyler Peters           Edwardsburg                              33'05.25"
                                                18.  Mack Green             Buchanan                                 30'09.50"
                                                19.  Nick Mcknight          Cassopolis-Ross Beatty                   30'07.00"
                                                20.  Nick Mercer            Three Oaks-River Valley                  30'06.75"
                                                21.  Steven Backus          Three Oaks-River Valley                  29'10.00"
                                                22.  Tyler Hunt             Niles Brandywine                         28'10.25"
                                                23.  Alex Kacmar            Three Oaks-River Valley                  27'09.00"
                                                24.  Colin Harding          Cassopolis-Ross Beatty                   27'06.00"


 2. DISCUS                    FINAL              1.  Darby Kelly            Cassopolis-Ross Beatty                  123'09.00"
                                                 2.  Aaron Sater            Buchanan                                113'09.00"
                                                 3.  Owen Gast              Bridgman                                108'09.00"
                                                 4.  John Olivier           Niles Brandywine                        107'09.00"
                                                 5.  Justin Mann            Edwardsburg                             106'02.00"
                                                 6.  Nick Mcknight          Cassopolis-Ross Beatty                  104'08.00"
                                                 7.  Joe Collard            Berrien Springs                          99'10.00"
                                                 8.  Robert Mccoy           Cassopolis-Ross Beatty                   99'05.00"
                                                 9.  Steven Backus          Three Oaks-River Valley                  98'02.00"
                                                10.  Jake Bergan            Berrien Springs                          97'02.00"
                                                11.  Cole Golden            Edwardsburg                              95'11.00"
                                                12.  Auston Ferris          Buchanan                                 94'10.00"
                                                13.  Ryan Ruff              Bridgman                                 94'07.00"
                                                14.  Mike Connors           Buchanan                                 90'07.00"
                                                15.  Ardee Faultersack      Bridgman                                 90'05.00"
                                                16.  Nick Mercer            Three Oaks-River Valley                  87'11.00"
                                                17.  Nate Joiner            Edwardsburg                              87'08.00"
                                                18.  Jordan Boven           Coloma                                   85'08.00"
                                                19.  Devin Davis            Coloma                                   83'08.00"
                                                20.  Alex Kacmar            Three Oaks-River Valley                  82'08.00"
                                                21.  Randy Wells            Coloma                                   79'09.00"
                                                22.  Danny Eaglebarger      Niles Brandywine                         75'06.00"
                                                23.  Tyler Hunt             Niles Brandywine                         71'07.00"


 3. HIGH JUMP                 FINAL              1.  Brent Shuttleworth     Edwardsburg                               6'03.00"
                                                 2.  Caleb Frazier          Niles Brandywine                          6'02.00"
                                                 3.  Clinton Orr            Buchanan                                  6'00.00"
                                                 4.  Parker Mojsienko       Bridgman                                  6'00.00"
                                                 5.  Brian Sevison          Edwardsburg                               5'10.00"
                                                 6.  Avery Brown            Buchanan                                  5'08.00"
                                                 7.  Steve Yeske            Bridgman                                  5'08.00"
                                                 8.  Joel Perry             Niles Brandywine                          5'08.00"
                                                 9.  Joseph Prinston        Berrien Springs                           5'06.00"
                                                10.  Richie Reed            Buchanan                                  5'06.00"
                                                11.  Lance Prescott         Niles Brandywine                          5'03.00"
                                                12.  Robert Neal            Berrien Springs                           5'00.00"


 4. POLE VAULT                FINAL              1.  Bryton Hutchings       Niles Brandywine                         12'00.00"
                                                 2.  Jeff Kruchkow          Buchanan                                 11'00.00"
                                                 3.  Tyler Ganus            Buchanan                                 11'00.00"
                                                 4.  Jake Wieger            Niles Brandywine                         10'06.00"
                                                 5.  Nick Thomas            Edwardsburg                              10'00.00"
                                                 6.  Zack Eggleston         Edwardsburg                              10'00.00"
                                                 7.T Richie Reed            Buchanan                                  9'06.00"
                                                  .T Nick Muir              Edwardsburg                               9'06.00"


 5. LONG JUMP                 FINAL              1.  Tyler Roots            Berrien Springs                          21'03.50"
                                                 2.  Clinton Orr            Buchanan                                 21'01.50"
                                                 3.  Justin Jackson         Cassopolis-Ross Beatty                   20'02.50"
                                                 4.  Chris Ott              Niles Brandywine                         19'11.50"
                                                 5.  Brent Shuttleworth     Edwardsburg                              19'10.00"
                                                 6.  Jeff Kruchkow          Buchanan                                 19'04.00"
                                                 7.  Doug Rockett           Niles Brandywine                         19'03.00"
                                                 8.  Spencer Anglero        Buchanan                                 18'04.00"
                                                 9.  Ahrin Lemacks          Edwardsburg                              18'03.50"
                                                10.  Nathan Foster          Bridgman                                 18'02.50"
                                                11.  Kyle Haithcox          Cassopolis-Ross Beatty                   17'10.50"
                                                12.  Dan Snyder             Three Oaks-River Valley                  17'00.00"
                                                13.  Denzel Brooks          Coloma                                   17'00.00"
                                                14.  Derrick Allred         Coloma                                   16'11.25"
                                                15.  Marcus Ruff            Cassopolis-Ross Beatty                   16'10.00"
                                                16.  Chad Tevlin            Edwardsburg                              16'08.50"
                                                17.  Jordan Oakley          Berrien Springs                          16'07.00"
                                                18.  Josh Lopez             Coloma                                   15'06.00"


 6. 3200 METER RELAY          FINAL              1.  Bridgman (A)                                                      8:54.65
                                                   (Andrew Cox,Tony Bielman,Nick. Wheeler,Evan Krettek)
                                                 2.  Edwardsburg (A)                                                   9:00.48
                                                 3.  Niles Brandywine (A)                                              9:10.19
                                                 4.  Buchanan (A)                                                      9:14.13
                                                 5.  Coloma (A)                                                        9:14.86
                                                 6.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                        9:29.00
                                                 7.  Berrien Springs (A)                                               9:30.84


 7. 110M HURDLES             PRELIM  1           1.  Keith Curtis           Berrien Springs                              15.57
                                                 2.  Aaron Sater            Buchanan                                     17.44
                                                 3.  Lance Prescott         Niles Brandywine                             17.47
                                                 4.  Nathan Foster          Bridgman                                     18.69
                                                 5.  Jalen Williams         Edwardsburg                                  18.95
                                                 6.  Corey Mccarty          Coloma                                       19.99
                                                 7.  Dan Thomas             Coloma                                       21.18

                             PRELIM  2           1.  Jeremy Dybdahl         Berrien Springs                              16.32
                                                 2.  Brett Gilpin           Niles Brandywine                             16.98
                                                 3.  Jeff Kruchkow          Buchanan                                     17.27
                                                 4.  Corey Horein           Buchanan                                     17.94
                                                 5.  Ryan Ruff              Bridgman                                     19.08
                                                 6.  Dan Snyder             Three Oaks-River Valley                      19.62
                                                 7.  Mitch Cross            Three Oaks-River Valley                      20.16

                              FINAL              1.  Keith Curtis           Berrien Springs                              15.54
                                                 2.  Jeremy Dybdahl         Berrien Springs                              16.09
                                                 3.  Brett Gilpin           Niles Brandywine                             16.25
                                                 4.  Aaron Sater            Buchanan                                     17.43
                                                 5.  Corey Horein           Buchanan                                     17.93
                                                 6.  Lance Prescott         Niles Brandywine                             18.22
                                                 7.  Nathan Foster          Bridgman                                     18.23
                                                 8.  Jeff Kruchkow          Buchanan                                     18.37


 8. 100 METER DASH           PRELIM  1           1.  Josh Benjamin          Niles Brandywine                             12.36
                                                 2.  Jerald Weaver          Berrien Springs                              12.40
                                                 3.  Jeffrey Anderson       Cassopolis-Ross Beatty                       12.42
                                                 4.  Justin Weber           Bridgman                                     12.61
                                                 5.  Sean Mitchell          Berrien Springs                              12.76
                                                 6.  Drew Baker             Edwardsburg                                  12.92
                                                 7.  Josh Lopez             Coloma                                       12.93
                                                 8.  Dane Cauffman          Buchanan                                     13.93

                             PRELIM  2           1.  Tyler Roots            Berrien Springs                              11.66
                                                 2.  Caleb Frazier          Niles Brandywine                             12.12
                                                 3.  Ryan Jedlicka          Bridgman                                     12.16
                                                 4.  Chido Mutopu           Buchanan                                     12.56
                                                 5.  Alex Steinke           Edwardsburg                                  12.57
                                                 6.  Spencer Anglero        Buchanan                                     12.78
                                                 7.  Deshan Archibald       Coloma                                       12.85
                                                 8.  Steven Eleazer         Cassopolis-Ross Beatty                       12.94

                              FINAL              1.  Tyler Roots            Berrien Springs                              11.24
                                                 2.  Caleb Frazier          Niles Brandywine                             11.56
                                                 3.  Ryan Jedlicka          Bridgman                                     11.78
                                                 4.  Jeffrey Anderson       Cassopolis-Ross Beatty                       12.18
                                                 5.  Josh Benjamin          Niles Brandywine                             12.27
                                                 6.  Jerald Weaver          Berrien Springs                              12.40
                                                 7.  Justin Weber           Bridgman                                     12.48
                                                 8.  Chido Mutopu           Buchanan                                     12.64


 9. 800 METER RELAY           FINAL              1.  Coloma (A)                                                        1:36.14
                                                   (Derrick Allred,Gabe Guidry,James Morlock,John Mccormack)
                                                 2.  Niles Brandywine (A)                                              1:37.08
                                                 3.  Berrien Springs (A)                                               1:37.91
                                                 4.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                        1:41.33
                                                 5.  Edwardsburg (A)                                                   1:41.78
                                                 6.  Bridgman (A)                                                      1:42.14
                                                 7.  Buchanan (A)                                                      1:57.06


10. 1600 METER RUN            FINAL              1.  Kyle Banish            Berrien Springs                            4:47.47
                                                 2.  Evan Krettek           Bridgman                                   4:55.28
                                                 3.  Cameron Magro          Bridgman                                   4:56.12
                                                 4.  Elliott Richards       Niles Brandywine                           4:59.76
                                                 5.  Ricky Reith            Buchanan                                   5:03.91
                                                 6.  Tyler Weedon           Niles Brandywine                           5:13.94
                                                 7.  Eliga Miller           Berrien Springs                            5:18.04
                                                 8.  Matt Derucki           Edwardsburg                                5:20.21
                                                 9.  Jared Hanstra          Edwardsburg                                5:20.81
                                                10.  Tom Czuba              Coloma                                     5:22.69
                                                11.  Vince Burke            Coloma                                     5:24.00
                                                12.  Jon Young              Buchanan                                   5:30.92
                                                13.  Brendan Westrick       Cassopolis-Ross Beatty                     5:30.93
                                                14.  Ryan Loupee            Edwardsburg                                5:34.61
                                                15.  Corey Lowe             Cassopolis-Ross Beatty                     5:35.01
                                                16.  Dustin Mcmullin        Three Oaks-River Valley                    5:35.17
                                                17.  Aaron Sieting          Niles Brandywine                           5:35.63
                                                18.  Sean Cassidy           Three Oaks-River Valley                    5:37.95
                                                19.  Nick Mercer            Three Oaks-River Valley                    5:45.68


11. 400 METER RELAY           FINAL              1.  Berrien Springs (A)                                                 44.76
                                                   (Keith Curtis,Robert Neal,Jerald Weaver,Tyler Roots)
                                                 2.  Niles Brandywine (A)                                                45.41
                                                 3.  Bridgman (A)                                                        47.71
                                                 4.  Coloma (A)                                                          48.01
                                                 5.  Buchanan (A)                                                        48.19
                                                 6.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                          48.64
                                                 7.  Edwardsburg (A)                                                     48.97


12. 400 METER DASH       FINAL HEAT  2           1.  Justin Jackson         Cassopolis-Ross Beatty                       54.67
                                                 2.  David Dykema           Niles Brandywine                             55.30
                                                 3.  Steven Eleazer         Cassopolis-Ross Beatty                       56.00
                                                 4.  Dane Cauffman          Buchanan                                     58.21
                                                 5.  Tanner Woods           Edwardsburg                                  59.09
                                                 6.  Steve Petro            Three Oaks-River Valley                      59.76
                                                 7.  Forest Galanda         Three Oaks-River Valley                    1:00.76

                         FINAL HEAT  3           1.  Keith Curtis           Berrien Springs                              50.38
                                                 2.  Clinton Orr            Buchanan                                     51.87
                                                 3.  Ahrin Lemacks          Edwardsburg                                  52.46
                                                 4.  Joseph Prinston        Berrien Springs                              54.08
                                                 5.  Marco Baltazar         Berrien Springs                              54.33
                                                 6.  Spencer Anglero        Buchanan                                     55.29
                                                 7.  Alex Steinke           Edwardsburg                                  57.49
                                                 8.  John Mccormack         Coloma                                     1:02.10

                              FINAL              1.  Keith Curtis           Berrien Springs                              50.38
                                                 2.  Clinton Orr            Buchanan                                     51.87
                                                 3.  Ahrin Lemacks          Edwardsburg                                  52.46
                                                 4.  Joseph Prinston        Berrien Springs                              54.08
                                                 5.  Marco Baltazar         Berrien Springs                              54.33
                                                 6.  Justin Jackson         Cassopolis-Ross Beatty                       54.67
                                                 7.  Spencer Anglero        Buchanan                                     55.29
                                                 8.  David Dykema           Niles Brandywine                             55.30
                                                 9.  Steven Eleazer         Cassopolis-Ross Beatty                       56.00
                                                10.  Alex Steinke           Edwardsburg                                  57.49
                                                11.  Dane Cauffman          Buchanan                                     58.21
                                                12.  Tanner Woods           Edwardsburg                                  59.09
                                                13.  Steve Petro            Three Oaks-River Valley                      59.76
                                                14.  Forest Galanda         Three Oaks-River Valley                    1:00.76
                                                15.  John Mccormack         Coloma                                     1:02.10


13. 300M INTERM. HURDLES FINAL HEAT  1           1.  Kyle Haithcox          Cassopolis-Ross Beatty                       46.09
                                                 2.  Marcus Ruff            Cassopolis-Ross Beatty                       48.47
                                                 3.  Corey Horein           Buchanan                                     49.22
                                                 4.  Jalen Williams         Edwardsburg                                  49.88
                                                 5.  David Ferris           Buchanan                                     49.91
                                                 6.  Corey Mccarty          Coloma                                       50.03
                                                 7.  Dan Thomas             Coloma                                       51.80

                         FINAL HEAT  2           1.  Jeremy Dybdahl         Berrien Springs                              41.91
                                                 2.  Brian Sevison          Edwardsburg                                  42.21
                                                 3.  Brett Gilpin           Niles Brandywine                             44.05
                                                 4.  Mitch Cross            Three Oaks-River Valley                      44.91
                                                 5.  Nick Thomas            Edwardsburg                                  46.72
                                                 6.  Lance Prescott         Niles Brandywine                             46.85
                                                 7.  Nathan Foster          Bridgman                                     46.91
                                                 8.  Jeff Kruchkow          Buchanan                                     48.25

                              FINAL              1.  Jeremy Dybdahl         Berrien Springs                              41.91
                                                 2.  Brian Sevison          Edwardsburg                                  42.21
                                                 3.  Brett Gilpin           Niles Brandywine                             44.05
                                                 4.  Mitch Cross            Three Oaks-River Valley                      44.91
                                                 5.  Kyle Haithcox          Cassopolis-Ross Beatty                       46.09
                                                 6.  Nick Thomas            Edwardsburg                                  46.72
                                                 7.  Lance Prescott         Niles Brandywine                             46.85
                                                 8.  Nathan Foster          Bridgman                                     46.91
                                                 9.  Jeff Kruchkow          Buchanan                                     48.25
                                                10.  Marcus Ruff            Cassopolis-Ross Beatty                       48.47
                                                11.  Corey Horein           Buchanan                                     49.22
                                                12.  Jalen Williams         Edwardsburg                                  49.88
                                                13.  David Ferris           Buchanan                                     49.91
                                                14.  Corey Mccarty          Coloma                                       50.03
                                                15.  Dan Thomas             Coloma                                       51.80


14. 800 METER RUN             FINAL              1.  Kyle Banish            Berrien Springs                            2:07.59
                                                 2.  Zack Eggleston         Edwardsburg                                2:12.32
                                                 3.  Andrew Cox             Bridgman                                   2:15.22
                                                 4.  Tony Bielman           Bridgman                                   2:15.44
                                                 5.  Elliott Richards       Niles Brandywine                           2:16.77
                                                 6.  Matt Liebetrau         Niles Brandywine                           2:20.76
                                                 7.  Eliga Miller           Berrien Springs                            2:21.71
                                                 8.  Agust Olafsson         Cassopolis-Ross Beatty                     2:22.58
                                                 9.  Sam Rodriquez          Niles Brandywine                           2:27.32
                                                10.  Corey Harding          Cassopolis-Ross Beatty                     2:28.27
                                                11.  John Querl             Buchanan                                   2:28.89
                                                12.  Cory Guess             Coloma                                     2:29.27
                                                13.  Vince Burke            Coloma                                     2:33.03
                                                14.  Corey Lowe             Cassopolis-Ross Beatty                     2:34.25
                                                15.  Deontae Haynes         Coloma                                     2:34.59
                                                16.  Forest Galanda         Three Oaks-River Valley                    2:35.14
                                                17.  Sean Cassidy           Three Oaks-River Valley                    2:41.70
                                                18.  Steve Petro            Three Oaks-River Valley                    2:42.36


15. 200 METER DASH           PRELIM  1           1.  Clinton Orr            Buchanan                                     24.08
                                                 2.  Ryan Jedlicka          Bridgman                                     24.14
                                                 3.  Josh Benjamin          Niles Brandywine                             25.44
                                                 4.  Derrick Allred         Coloma                                       25.63
                                                 5.  Gabe Guidry            Coloma                                       25.73
                                                 6.  Drew Baker             Edwardsburg                                  25.97
                                                 7.  Jeffrey Anderson       Cassopolis-Ross Beatty                       27.43
                                                 8.  Zack Devereaux         Buchanan                                     29.21

                             PRELIM  2           1.  Caleb Frazier          Niles Brandywine                             24.57
                                                 2.  John Mccormack         Coloma                                       25.07
                                                 3.  Jonathan Omane         Berrien Springs                              25.13
                                                 4.  David Dykema           Niles Brandywine                             25.17
                                                 5.  Chad Tevlin            Edwardsburg                                  25.66
                                                 6.  Sean Mitchell          Berrien Springs                              26.02
                                                 7.  Matt Kading            Bridgman                                     26.03
                                                 8.  Dane Cauffman          Buchanan                                     27.40

                              FINAL              1.  Ryan Jedlicka          Bridgman                                     23.58
                                                 2.  Caleb Frazier          Niles Brandywine                             23.73
                                                 3.  Clinton Orr            Buchanan                                     23.83
                                                 4.  John Mccormack         Coloma                                       24.10
                                                 5.  Josh Benjamin          Niles Brandywine                             24.98
                                                 6.  Jonathan Omane         Berrien Springs                              25.18
                                                 7.  Derrick Allred         Coloma                                       25.36
                                                 8.  David Dykema           Niles Brandywine                             26.23


16. 3200 METER RUN            FINAL              1.  Kyle Banish            Berrien Springs                           10:33.81
                                                 2.  Evan Krettek           Bridgman                                  10:37.89
                                                 3.  Cameron Magro          Bridgman                                  10:51.28
                                                 4.  Devin Bywaters         Edwardsburg                               11:01.39
                                                 5.  Ricky Reith            Buchanan                                  11:08.06
                                                 6.  Kurt Schlipp           Coloma                                    11:24.23
                                                 7.  Nate Siebnenmark       Berrien Springs                           11:28.81
                                                 8.  Tyler Weedon           Niles Brandywine                          11:59.66
                                                 9.  Jared Hanstra          Edwardsburg                               12:01.19
                                                10.  Alex Darmos            Buchanan                                  12:10.84
                                                11.  Aaron Sieting          Niles Brandywine                          12:18.01
                                                12.  Victor Schultz         Edwardsburg                               12:27.47
                                                13.  Brendan Westrick       Cassopolis-Ross Beatty                    12:39.64
                                                14.  Dustin Mcmullin        Three Oaks-River Valley                   13:10.01
                                                15.  Nathan Ciesiolka       Cassopolis-Ross Beatty                    14:06.68


17. 1600 METER RELAY          FINAL              1.  Berrien Springs (A)                                               3:33.91
                                                   (Joseph Prinston,Jeremy Dybdahl,Kyle Banish,Keith Curtis)
                                                 2.  Bridgman (A)                                                      3:36.92
                                                 3.  Edwardsburg (A)                                                   3:41.39
                                                 4.  Niles Brandywine (A)                                              3:48.31
                                                 5.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                        3:50.77
                                                 6.  Buchanan (A)                                                      3:54.21
                                                 7.  Coloma (A)                                                        4:14.35