TRACK & FIELD RESULTS

Bangor Invitational 2007 - Mens Results


05/04/07                       Men's Track & Field Meet Results                         

             Bangor Invitational        AT  BANGOR H.S.                05/04/07    OUTDOOR


                                   Bangor Invitational - Men


                                     *** FINAL SCORING ***

   1. South Haven                       129.00     5. Marcellus                          41.50
   2. Berrien Springs                   115.50     6. Hartford                           35.00
   3. Lawton                             85.00     7. Coloma                             32.00
   4. Bangor                             82.00     8. Kalamazoo Christian                 4.00


                                         EVENT RESULTS


 1. SHOT PUT                  FINAL              1.  Brandan Shull          Bangor                                   50'04.00"
                                                 2.  Brian Saltzman         Coloma                                   44'03.50"
                                                 3.  Lionel Reyes           Marcellus                                41'07.50"
                                                 4.  Zak Armstrong          Lawton                                   41'03.50"
                                                 5.  Derrick Lucas          Coloma                                   40'07.50"
                                                 6.  Julius Jackson         South Haven                              40'07.50"


 2. DISCUS                    FINAL              1.  Brian Saltzman         Coloma                                  137'04.00"
                                                 2.  Brandan Shull          Bangor                                  132'09.00"
                                                 3.  Lionel Reyes           Marcellus                               122'08.00"
                                                 4.  Randolph Shaw          Berrien Springs                         115'09.00"
                                                 5.  Jeff Roberts           Berrien Springs                         110'03.00"
                                                 6.  Nick Murphy            Bangor                                  109'03.00"


 3. HIGH JUMP                 FINAL              1.  Tony Janda             Lawton                                    5'11.00"
                                                 2.  Aaron Wilson           Lawton                                    5'09.00"
                                                 3.  Tyler Lanning          Marcellus                                 5'09.00"
                                                 4.  Randolph Shaw          Berrien Springs                           5'07.00"
                                                 5.  Jacorrian Howell       Bangor                                    5'07.00"
                                                 6.T Robert Neal            Berrien Springs                           5'05.00"
                                                  .T Ian Shelly             Marcellus                                 5'05.00"


 4. POLE VAULT                FINAL              1.  Andrew Fern            Lawton                                   12'06.00"
                                                 2.  William Hodge          Bangor                                   11'06.00"
                                                 3.  Andres Diaz            South Haven                              11'06.00"
                                                 4.  Justin Hallgren        Hartford                                 10'06.00"
                                                 5.  Max Stokes             Marcellus                                10'00.00"
                                                 6.  Taylor Sawyer          Hartford                                 10'00.00"


 5. LONG JUMP                 FINAL              1.  Daniel Jackson         South Haven                              19'09.25"
                                                 2.  Clyde Lavondo          South Haven                              19'01.00"
                                                 3.  Derek Turtle           Marcellus                                18'10.00"
                                                 4.  Tyler Roots            Berrien Springs                          18'09.00"
                                                 5.  Max Stokes             Marcellus                                18'01.00"
                                                 6.  Bruce Howe             Lawton                                   18'00.00"


 6. 3200 METER RELAY          FINAL              1.  Bangor (A)                                                        8:27.90
                                                   (Jace Quinn,Tyler Melvin,Drew Fuentes,Kyle Dornan)
                                                 2.  Berrien Springs (A)                                               8:43.60
                                                 3.  Lawton (A)                                                        8:48.50
                                                 4.  Hartford (A)                                                      9:12.60
                                                 5.  Coloma (A)                                                        9:37.60
                                                 6.  South Haven (A)                                                   9:42.50


 7. 110M HURDLES             PRELIM  1           1.  Keith Curtis           Berrien Springs                              16.00
                                                 2.  Ian Shelly             Marcellus                                    16.70
                                                 3.  Andres Diaz            South Haven                                  17.60
                                                 4.  Taylor Sawyer          Hartford                                     18.00
                                                 5.  Rodney Penning         Lawton                                       19.20

                             PRELIM  2           1.  Jeremy Dybdahl         Berrien Springs                              17.40
                                                 2.  Damien Ross            South Haven                                  17.70
                                                 3.  Gary Summerhill        Hartford                                     18.30
                                                 4.  Zac Eggerding          Marcellus                                    18.90
                                                 5.  Brad Burrows           Bangor                                       19.20

                              FINAL              1.  Keith Curtis           Berrien Springs                              15.40
                                                 2.  Damien Ross            South Haven                                  16.10
                                                 3.  Ian Shelly             Marcellus                                    16.80
                                                 4.  Cameron Brunson        South Haven                                  17.70
                                                 5.  Gary Summerhill        Hartford                                     18.00
                                                 6.  Taylor Sawyer          Hartford                                     18.10


 8. 100 METER DASH           PRELIM  1           1.  Alex Everett           Bangor                                       11.80
                                                 2.  Kelip Goodwin          South Haven                                  12.00
                                                 3.  Max Stokes             Marcellus                                    12.10
                                                 4.  Rory Short             Hartford                                     12.10
                                                 5.  Charles Greer          Bangor                                       12.40

                             PRELIM  2           1.  Tyler Roots            Berrien Springs                              11.90
                                                 2.  Chris Massenberg       South Haven                                  12.20
                                                 3.  Derek Turtle           Marcellus                                    12.40
                                                 4.  Chris Sherburn         Lawton                                       12.50
                                                 5.  Cameron Croom          Berrien Springs                              12.90

                              FINAL              1.  Kelip Goodwin          South Haven                                  11.50
                                                 2.  Tyler Roots            Berrien Springs                              11.80
                                                 3.  Alex Everett           Bangor                                       11.90
                                                 4.  Chris Massenberg       South Haven                                  11.90
                                                 5.  Rory Short             Hartford                                     12.30
                                                 6.  Derek Turtle           Marcellus                                    12.30


 9. 800 METER RELAY           FINAL              1.  Hartford (A)                                                      1:38.00
                                                   (Rory Short,Manuel Morales,Pete Koshar,Gregorio Robles)
                                                 2.  Coloma (A)                                                        1:38.90
                                                 3.  Marcellus (A)                                                     1:41.60
                                                 4.  Lawton (A)                                                        1:42.90


10. 1600 METER RUN            FINAL              1.  Kyle Banish            Berrien Springs                            4:42.20
                                                 2.  Charlie Berdahl        Lawton                                     4:43.10
                                                 3.  Drew Fuentes           Bangor                                     4:44.40
                                                 4.  Benjamin Lewis         South Haven                                4:44.90
                                                 5.  Jace Quinn             Bangor                                     4:49.20
                                                 6.  Tony Atangana          Berrien Springs                            4:51.80


11. 400 METER RELAY           FINAL              1.  South Haven (A)                                                     44.20
                                                   (Carleton Hunter,Kelip Goodwin,Cameron Brunson,Daniel Jackson)
                                                 2.  Berrien Springs (A)                                                 45.70
                                                 3.  Lawton (A)                                                          46.00
                                                 4.  Hartford (A)                                                        46.80
                                                 5.  Bangor (A)                                                          47.30
                                                 6.  Coloma (A)                                                          48.30


12. 400 METER DASH            FINAL              1.  Chris Massenberg       South Haven                                  51.30
                                                 2.  Isaiah Frazier         South Haven                                  52.40
                                                 3.  Kevin Parkins          Berrien Springs                              52.60
                                                 4.  Kyle Dornan            Bangor                                       52.70
                                                 5.  Chris Waite            Lawton                                       53.30
                                                 6.  Aaron Wilson           Lawton                                       54.20


13. 300M INTERM. HURDLES      FINAL              1.  Keith Curtis           Berrien Springs                              40.70
                                                 2.  Damien Ross            South Haven                                  43.00
                                                 3.  Jeremy Dybdahl         Berrien Springs                              44.00
                                                 4.  Taylor Sawyer          Hartford                                     44.40
                                                 5.  Andres Diaz            South Haven                                  45.10
                                                 6.  Andrew Fern            Lawton                                       45.60


14. 800 METER RUN             FINAL              1.  Kyle Banish            Berrien Springs                            2:07.10
                                                 2.  Tony Atangana          Berrien Springs                            2:07.40
                                                 3.  Isaiah Frazier         South Haven                                2:08.20
                                                 4.  Andrew Dykhuis         Kalamazoo Christian                        2:08.70
                                                 5.  Jeremy Carrizales      Lawton                                     2:10.50
                                                 6.  Kyle Dornan            Bangor                                     2:11.00


15. 200 METER DASH           PRELIM  1           1.  Alex Everett           Bangor                                       24.50
                                                 2.  Matt Short             Lawton                                       24.60
                                                 3.  Carleton Hunter        South Haven                                  25.00
                                                 4.  Gabe Guidry            Coloma                                       25.50
                                                 5.  Jose Miranda           Hartford                                     25.60

                             PRELIM  2           1.  Tyler Roots            Berrien Springs                              24.70
                                                 2.  Kelip Goodwin          South Haven                                  25.30
                                                 3.  Pete Koshar            Hartford                                     25.50
                                                 4.  Josh Berghuis          Kalamazoo Christian                          25.60
                                                 5.  Charles Greer          Bangor                                       25.80

                              FINAL              1.  Kelip Goodwin          South Haven                                  23.20
                                                 2.  Tyler Roots            Berrien Springs                              23.80
                                                 3.  Alex Everett           Bangor                                       24.10
                                                 4.  Matt Short             Lawton                                       24.30
                                                 5.  Carleton Hunter        South Haven                                  24.40
                                                 6.  Pete Koshar            Hartford                                     25.40


16. 3200 METER RUN            FINAL              1.  Drew Fuentes           Bangor                                    10:29.80
                                                 2.  Charlie Berdahl        Lawton                                    10:30.00
                                                 3.  Benjamin Lewis         South Haven                               10:31.50
                                                 4.  Gregery Vantzelfde     Lawton                                    10:31.50
                                                 5.  Jake Skinner           Bangor                                    10:39.60
                                                 6.  Steven Jones           South Haven                               10:44.40


17. 1600 METER RELAY          FINAL              1.  South Haven (A)                                                   3:29.00
                                                   (Isaiah Frazier,Damien Ross,Chris Massenberg,Daniel Jackson)
                                                 2.  Berrien Springs (A)                                               3:34.60
                                                 3.  Lawton (A)                                                        3:36.10
                                                 4.  Bangor (A)                                                        3:37.70
                                                 5.  Hartford (A)                                                      3:41.20
                                                 6.  Coloma (A)                                                        3:48.00