TRACK & FIELD RESULTS

MHSAA Div II Regional 11-2 Womens Results


     M.H.S.A.A.  LP  Reg 11-2   AT  ST. JOSEPH                 05/19/06    OUTDOOR

                                 MHSAA LP Regional 11-2 : Women

                                     *** FINAL SCORING ***

   1. Otsego                             96.33     9. Niles                              25.00
   2. St. Joseph                         86.00    10. Richland-Gull Lake                 17.00
   3. Allegan                            59.00    11. Dowagiac                           14.00
   4. Stevensville-Lakeshore             53.00    12. Mattawan                            9.00
   5. Vicksburg                          48.33    13. Edwardsburg                         8.00
   6. Plainwell                          45.33    14. Comstock                            2.00
   7. Sturgis                            35.00    15. South Haven                         2.00
   8. Three Rivers                       27.00

                                         EVENT RESULTS

SHOT PUT                 
FINAL              1.  Dwana Jones(12)        Sturgis                                  37'01.00"
                   2.  Rachel Denison(11)     Sturgis                                  36'02.75"
                   3.  Brandy Battan(10)      Vicksburg                                34'10.50"
                   4.  Ashley Austin(12)      Niles                                    34'07.00"
                   5.  Christina Edwards(12)  Richland-Gull Lake                       34'07.00"
                   6.  Debra Williams(12)     Three Rivers                             34'03.50"
                   7.  Jessica Oesterle(12)   Vicksburg                                33'11.00"
                   8.  Heather Michaels(12)   Plainwell                                32'05.50"
                   9.  Hannah Miller(11)      Mattawan                                 32'00.75"
                  10.  Sana Labra(12)         Allegan                                  31'01.50"
                  11.  Nichole Jones(12)      Three Rivers                             31'00.25"
                  12.  Debbie Simonds(12)     Otsego                                   30'09.00"
                  13.  Bianca Nash(10)        South Haven                              30'08.00"
                  14.  Cornelia Bryant(12)    South Haven                              30'02.75"
                  15.  Lanie Ford(09)         Edwardsburg                              30'02.50"
                  16.  Katie Polega(11)       Allegan                                  30'00.50"
                  17.  Jamie Lingbeek(11)     Plainwell                                30'00.50"
                  18.  Esthel Root(12)        Otsego                                   29'10.00"
                  19.  Kailee Checkley(11)    Edwardsburg                              29'04.50"
                  20.  Laura Piercy(12)       Richland-Gull Lake                       27'10.00"
                  21.  Heather Garrod(10)     Mattawan                                 27'10.00"
                  22.  Baysia Cox(09)         Niles                                    27'07.50"
                  23.  Jennifer Wharton(12)   Stevensville-Lakeshore                   27'00.25"
                  24.  Kristi Luckritz(10)    St. Joseph                               26'00.50"
                  25.  Cakeneshia Stegal(10)  Comstock                                 25'03.00"
                  26.  Allison Gleiss(10)     Stevensville-Lakeshore                   25'01.50"
                  27.  Sierra Kellogg(10)     Comstock                                 24'09.25"
                  28.  Kayleigh Hutchings(09) Dowagiac                                 24'06.50"
                  29.  Cari Spencer(10)       Dowagiac                                 23'07.50"
                  30.  Ashley Conklin(10)     St. Joseph                               23'00.00"

DISCUS                   
FINAL              1.  Christina Edwards(12)  Richland-Gull Lake                      117'09.00"
                   2.  Sana Labra(12)         Allegan                                 117'00.00"
                   3.  Hannah Miller(11)      Mattawan                                108'08.00"
                   4.  Rachel Denison(11)     Sturgis                                 105'06.00"
                   5.  Brandy Battan(10)      Vicksburg                               104'06.00"
                   6.  Emily Laukus(10)       St. Joseph                               96'06.00"
                   7.  Heather Michaels(12)   Plainwell                                94'03.00"
                   8.  Dwana Jones(12)        Sturgis                                  93'03.00"
                   9.  Brittney Wolverton(10) Niles                                    93'00.00"
                  10.  Ashley Roland(11)      Niles                                    92'07.00"
                  11.  Megan Meier(10)        Plainwell                                91'01.00"
                  12.  Jennifer Wharton(12)   Stevensville-Lakeshore                   90'08.00"
                  13.  Nichole Jones(12)      Three Rivers                             90'08.00"
                  14.  Debra Williams(12)     Three Rivers                             89'10.00"
                  15.  Katie Polega(11)       Allegan                                  87'08.00"
                  16.  Kate Duszynski(11)     Dowagiac                                 87'01.00"
                  17.  Esthel Root(12)        Otsego                                   85'09.00"
                  18.  Ashley Austin(12)      Niles                                    84'07.00"
                  19.  Allison Gleiss(10)     Stevensville-Lakeshore                   83'08.00"
                  20.  Nichole Berner(12)     Vicksburg                                81'06.00"
                  21.  Maggie Smith(11)       St. Joseph                               81'03.00"
                  22.  Lanie Ford(09)         Edwardsburg                              80'08.00"
                  23.  Cornelia Bryant(12)    South Haven                              79'06.00"
                  24.  Debbie Simonds(12)     Otsego                                   78'11.00"
                  25.  Stacey Miller(12)      Edwardsburg                              72'10.00"
                  26.  Cari Spencer(10)       Dowagiac                                 70'01.00"
                  27.  Laura Piercy(12)       Richland-Gull Lake                       70'01.00"
                  28.  Cakeneshia Stegal(10)  Comstock                                 63'09.00"
                  29.  Bianca Nash(10)        South Haven                              62'06.00"
                  30.  Sierra Kellogg(10)     Comstock                                 62'03.00"
                  31.  Heather Garrod(10)     Mattawan                                 62'02.00"

HIGH JUMP                
FINAL              1.  Erika Schroll(12)      Three Rivers                              5'03.00"
                   2.  Alyse Pallas(12)       St. Joseph                                5'01.00"
                   3.  Katie O'connor(10)     Stevensville-Lakeshore                    5'01.00"
                   4.  Jen Fuller(09)         Sturgis                                   5'01.00"
                   5.  Grace Burkheimer(12)   Otsego                                    4'11.00"
                   6.T Abby Dame(12)          Otsego                                    4'11.00"
                    .T Carly Toth(12)         Plainwell                                 4'11.00"
                    .T Heather Buren(12)      Vicksburg                                 4'11.00"
                   9.  Lauryn Johnson(10)     Mattawan                                  4'09.00"
                  10.  Melena Touloupas(10)   Vicksburg                                 4'09.00"
                  11.  Emily Adams(10)        Mattawan                                  4'09.00"
                  12.  Laura Lewandoski(11)   St. Joseph                                4'09.00"
                  13.  Sarah Shelton(10)      Dowagiac                                  4'06.00"
                  14.  Alex Ranft(11)         Niles                                     4'06.00"
                  15.  Courtney Bumgarner(10) Plainwell                                 4'06.00"
                  16.  Jana Blodgett(09)      Sturgis                                   4'06.00"

POLE VAULT               
FINAL              1.  Ann O'Keefe(12)        Dowagiac                                 10'00.00"
                   2.  Devan Irving(11)       St. Joseph                                9'06.00"
                   3.  Jessica Schewe(10)     Stevensville-Lakeshore                    9'00.00"
                   4.  April Monaweck(11)     Plainwell                                 9'00.00"
                   5.  Juliannah Schram(11)   Sturgis                                   8'06.00"
                   6.  Cori Shek(12)          Allegan                                   8'06.00"
                   7.  Brittany Potter(10)    Otsego                                    8'00.00"
                   8.  Kelsey Debruin(11)     Vicksburg                                 8'00.00"
                   9.  Laura Lewandoski(11)   St. Joseph                                8'00.00"
                  10.  Hannah Berlin(12)      Plainwell                                 8'00.00"
                  11.  Nicole Horvath(10)     Niles                                     7'06.00"
                  12.  Brook Stubelt(10)      Stevensville-Lakeshore                    7'06.00"
                  13.  Katlin Abbs(09)        Sturgis                                   7'06.00"

LONG JUMP                
FINAL              1.  Erika Schroll(12)      Three Rivers                             16'04.50"
                   2.  Nikki Meyers(11)       Plainwell                                16'03.00"
                   3.  Lisa Weichhand(11)     Vicksburg                                16'02.25"
                   4.  Kaylynn Stephensen(10) Niles                                    15'10.50"
                   5.  Sada Nealy(10)         Dowagiac                                 15'07.25"
                   6.  Emma Patrick(09)       Sturgis                                  15'05.00"
                   7.  Grace Burkheimer(12)   Otsego                                   15'01.75"
                   8.  Stephanie Koontz(10)   Edwardsburg                              14'11.50"
                   9.  Lauryn Johnson(10)     Mattawan                                 14'10.25"
                  10.  Brittany Potter(10)    Otsego                                   14'06.50"
                  11.  Tasha Webster(12)      Niles                                    14'05.75"
                  12.  Emily Laukus(10)       St. Joseph                               14'05.50"
                  13.  Lindsey Cadwallader-katRichland-Gull Lake                       14'05.50"
                  14.  Chelsea Rowley(10)     Mattawan                                 14'05.50"
                  15.  Gena Haas(9 )          Plainwell                                13'11.25"
                  16.  Sheritha Longs(09)     Three Rivers                             13'09.75"
                  17.  Candace Brown(09)      Edwardsburg                              13'09.50"
                  18.  Amanda Lentz(09)       Comstock                                 13'08.50"
                  19.  Devan Irving(11)       St. Joseph                               13'03.00"
                  20.  Ashley Laplante(12)    Vicksburg                                12'11.50"

3200 METER RELAY         
FINAL              1.  Allegan (A)                                                       9:52.70
                  (Carly Stone(10),Chelsea Crawford(12),Kristin Forstner(11),Samantha Draney(11)
                   2.  Otsego (A)                                                       10:15.20
                   3.  Plainwell (A)                                                    10:20.00
                   4.  Stevensville-Lakeshore (A)                                       10:23.90
                   5.  Vicksburg (A)                                                    10:49.50
                   6.  St. Joseph (A)                                                   11:02.50
                   7.  Niles (A)                                                        11:05.50
                   8.  Three Rivers (A)                                                 11:20.20
                   9.  Sturgis (A)                                                      11:44.50
                  10.  Edwardsburg (A)                                                  12:32.90

100 METER HURDLES        
FINAL              1.  Emily Laukus(10)       St. Joseph                                   15.60
                   2.  Jessica Oesterle(12)   Vicksburg                                    15.60
                   3.  Ashley Counterman(12)  Otsego                                       16.00
                   4.  Erika Schroll(12)      Three Rivers                                 16.50
                   5.  Carolyn Venner(12)     Richland-Gull Lake                           17.30
                   6.  Katie Venner(09)       Richland-Gull Lake                           17.40
                   7.  Grace Burkheimer(12)   Otsego                                       17.80
                   8.  Rachel Whitney(11)     Plainwell                                    17.80

100 METER DASH           
FINAL              1.  Sarah Myles(11)        Plainwell                                    12.20
                   2.  Kristle Davis(09)      St. Joseph                                   12.60
                   3.  Katie Rierkerk(10)     Otsego                                       12.70
                   4.  Emma Patrick(09)       Sturgis                                      12.80
                   5.  Jasmine Martin(11)     South Haven                                  12.90
                   6.  Tasha Webster(12)      Niles                                        13.00
                   7.  Kaylie Field(12)       Stevensville-Lakeshore                       13.50
                   8.  Nikki Meyers(11)       Plainwell                                    13.50

800 METER RELAY                                   
FINAL              1.  St. Joseph (A)                                                    1:49.60
                      (Kristle Davis(09),Annie. Morphey(12),Dakota Brock(09),Megan Mejeur(12))
                   2.  Plainwell (A)                                                     1:49.90
                   3.  Stevensville-Lakeshore (A)                                        1:51.00
                   4.  Niles (A)                                                         1:52.90
                   5.  Vicksburg (A)                                                     1:53.40
                   6.  Mattawan (A)                                                      1:54.60
                   7.  Sturgis (A)                                                       1:56.20
                   8.  Otsego (A)                                                        1:56.40
                   9.  Edwardsburg (A)                                                   1:58.10
                  10.  Three Rivers (A)                                                  2:01.20
                  11.  Allegan (A)                                                       2:02.40
                  12.  Richland-Gull Lake (A)                                            2:02.41
                  13.  Comstock (A)                                                      2:16.00

1600 METER RUN           
FINAL              1.  Jenna Matthews(11)     Otsego                                     5:17.90
                   2.  Ylva Elhammer(09)      Otsego                                     5:18.40
                   3.  Samantha Draney(11)    Allegan                                    5:26.80
                   4.  Becky Schmidt(12)      St. Joseph                                 5:31.60
                   5.  Sam Brawley(10)        Niles                                      5:31.90
                   6.  Annie Magin(11)        Richland-Gull Lake                         5:32.90
                   7.  Molly Waterhouse(10)   Vicksburg                                  5:35.80
                   8.  Brittany Szymczak(10)  Mattawan                                   5:48.00
                   9.  Rachel Farrell(10)     Mattawan                                   5:49.30
                  10.  Ashley Payne(10)       Allegan                                    5:56.70
                  11.  Alli Reitz(10)         Stevensville-Lakeshore                     6:04.90
                  12.  Ruthie Sloan(11)       Sturgis                                    6:11.80
                  13.  Lori Chen(10)          St. Joseph                                 6:17.30
                  14.  Carly Mcgarr(12)       South Haven                                6:18.10
                  15.  Amanda Fox(12)         Dowagiac                                   6:18.90
                  16.  Elizabeth Groth(10)    Plainwell                                  6:19.30
                  17.  Kathy Stewart(10)      Edwardsburg                                6:26.30
                  18.  Angie Bronicki(11)     Edwardsburg                                6:41.60
                  19.  Juliannah Schram(11)   Sturgis                                    6:58.00

400 METER RELAY                                   
FINAL              1.  St. Joseph (A)                                                      51.40
                   (Kristle Davis(09),Gillian Groth(11),Laura Lewandoski(11),Annie. Morphey(12))
                   2.  Stevensville-Lakeshore (A)                                          52.00
                   3.  Vicksburg (A)                                                       52.30
                   4.  Plainwell (A)                                                       52.80
                   5.  Dowagiac (A)                                                        53.20
                   6.  Sturgis (A)                                                         54.00
                   7.  Niles (A)                                                           54.40
                   8.T Otsego (A)                                                          54.60
                    .T Mattawan (A)                                                        54.60
                  10.  South Haven (A)                                                     55.60
                  11.  Comstock (A)                                                        56.10
                  12.  Richland-Gull Lake (A)                                              56.40
                  13.  Edwardsburg (A)                                                     56.50
                  14.  Three Rivers (A)                                                    56.80
                  15.  Allegan (A)                                                         56.80

400 METER DASH                                    
FINAL              1.  Katie Rierkerk(10)     Otsego                                     1:00.50
                   2.  Megan Mejeur(12)       St. Joseph                                 1:00.90
                   3.  Teal Westerfield(10)   Stevensville-Lakeshore                     1:01.40
                   4.  Chelsea Crawford(12)   Allegan                                    1:01.50
                   5.  Lawren Wilson(09)      Mattawan                                   1:01.80
                   6.  Evie Tafunai(10)       Edwardsburg                                1:03.00
                   7.  Dakota Brock(09)       St. Joseph                                 1:03.90
                   8.  Kate Brundige(11)      Vicksburg                                  1:04.10
                   9.  Mary Cline(11)         Otsego                                     1:04.50
                  10.  Jessica Hoffman(12)    Richland-Gull Lake                         1:04.50
                  11.  Emily Baker(12)        Sturgis                                    1:04.90
                  12.  Megan Love(10)         Mattawan                                   1:05.10
                  13.  Ashley Majdan(10)      Plainwell                                  1:06.00
                  14.  Hannah Berlin(12)      Plainwell                                  1:06.30
                  15.  Amanda Lentz(09)       Comstock                                   1:06.80
                  16.  Shannon Grossman(10)   Richland-Gull Lake                         1:07.80
                  17.  Lisa Rubino(12)        Dowagiac                                   1:09.00
                  18.  Christin Hall(09)      Sturgis                                    1:09.50
                  19.  Macaria Verner(09)     Vicksburg                                  1:10.20
                  20.  Kim Billings(09)       Edwardsburg                                1:12.10

300M LOW HURDLES                                  
FINAL              1.  Carly Stone(10)        Allegan                                      48.50
                   2.  Ashley Counterman(12)  Otsego                                       49.10
                   3.  Erin Eggleston(10)     Edwardsburg                                  50.00
                   4.  Jessica Oesterle(12)   Vicksburg                                    50.80
                   5.  Erika Schroll(12)      Three Rivers                                 50.80
                   6.  Carolyn Venner(12)     Richland-Gull Lake                           50.90
                   7.  Emily Adams(10)        Mattawan                                     51.60
                   8.  Jen Fuller(09)         Sturgis                                      52.30
                   9.  Grace Burkheimer(12)   Otsego                                       52.50
                  10.  Meghan Oesterle(09)    Vicksburg                                    53.20
                  11.  Megan Demske(10)       Sturgis                                      54.00
                  12.  Tara Pazder(09)        Stevensville-Lakeshore                       54.10
                  13.  Tiffany Laprate(12)    Stevensville-Lakeshore                       54.20
                  14.  Dayna Mcpherson(10)    Mattawan                                     54.30
                  15.  Gillian Groth(11)      St. Joseph                                   54.50
                  16.  Becky Kirshbaum(10)    Niles                                        54.70
                  17.  Gena Haas(9 )          Plainwell                                    54.90
                  18.  Katie Venner(09)       Richland-Gull Lake                           55.00
                  19.  Emily Laukus(10)       St. Joseph                                   55.80
                  20.  Randi Bailey(11)       Edwardsburg                                  56.90
                  21.  Chelsea Stommen(10)    Comstock                                     57.90
                  22.  Sammee Schaller(10)    Niles                                      1:03.20

800 METER RUN                                     
FINAL              1.  Kristin Forstner(11)   Allegan                                    2:23.20
                   2.  Jenna Matthews(11)     Otsego                                     2:24.90
                   3.  Jessica Schewe(10)     Stevensville-Lakeshore                     2:29.40
                   4.  Becky Schmidt(12)      St. Joseph                                 2:30.00
                   5.  Ylva Elhammer(09)      Otsego                                     2:30.60
                   6.  Rachel Davis(9 )       Plainwell                                  2:35.00
                   7.  Brittany Spencer(11)   Otsego                                     2:37.80
                   8.  Autumn Grayson(10)     Niles                                      2:39.00
                   9.  Carly Knauf(12)        Stevensville-Lakeshore                     2:39.50
                  10.  Jessica Hodgson(9 )    Plainwell                                  2:40.00
                  11.  Brittany Szymczak(10)  Mattawan                                   2:40.10
                  12.  Lauren Flower(10)      South Haven                                2:40.30
                  13.  K.k. Ryan(11)          St. Joseph                                 2:41.30
                  14.  Sae hee Kim(10)        Sturgis                                    2:42.50
                  15.  Jenna Colver(11)       Richland-Gull Lake                         2:42.90
                  16.  Kaitlin Debruin(12)    Vicksburg                                  2:43.60
                  17.  Emily Baker(12)        Sturgis                                    2:44.90
                  18.  Kristin Stinavage(09)  Mattawan                                   2:45.40
                  19.  Holly Angle(11)        Allegan                                    2:47.40
                  20.  Kathy Stewart(10)      Edwardsburg                                2:48.10
                  21.  Kimmie Vanscoick(09)   Three Rivers                               2:50.40
                  22.  Kimberly Fields(09)    Three Rivers                               2:54.20
                  23.  Chelsey White(11)      Richland-Gull Lake                         2:56.20
                  24.  Heather Meadows(10)    Edwardsburg                                2:56.90
                  25.  Carly Mcgarr(12)       South Haven                                3:00.00

200 METER DASH           
FINAL              1.  Kaylynn Stephensen(10) Niles                                        26.40
                   2.  Katie Rierkerk(10)     Otsego                                       26.80
                   3.  Kristle Davis(09)      St. Joseph                                   27.20
                   4.  Jessica Steele(9 )     Plainwell                                    27.70
                   5.  Amanda Lentz(09)       Comstock                                     28.00
                   6.  Evie Tafunai(10)       Edwardsburg                                  28.10
                   7.  Lisa Weichhand(11)     Vicksburg                                    28.20
                   8.  Nikki Meyers(11)       Plainwell                                    28.20

3200 METER RUN           
FINAL              1.  Ylva Elhammer(09)      Otsego                                    11:34.40
                   2.  Jenna Matthews(11)     Otsego                                    11:46.90
                   3.  Amanda Balk(09)        Stevensville-Lakeshore                    11:49.90
                   4.  Molly Waterhouse(10)   Vicksburg                                 12:02.80
                   5.  Julie Helm(09)         St. Joseph                                12:07.40
                   6.  Kelsey Kuehl(10)       Stevensville-Lakeshore                    12:25.80
                   7.  Annie Magin(11)        Richland-Gull Lake                        12:26.40
                   8.  Alexandra Klein(10)    Mattawan                                  12:35.90
                   9.  Brittney Hall(12)      South Haven                               12:45.90
                  10.  Bailey Waterhouse(12)  Vicksburg                                 12:55.40
                  11.  Ashley Payne(10)       Allegan                                   13:04.50
                  12.  Courtney Clancy(09)    Richland-Gull Lake                        13:07.30
                  13.  Ruthie Sloan(11)       Sturgis                                   13:15.80
                  14.  Danielle Burk(10)      St. Joseph                                13:29.10
                  15.  Angie Bronicki(11)     Edwardsburg                               14:18.50
                  16.  Katy Guo(11)           Sturgis                                   14:20.00
                  17.  Katelin Bowman(10)     Edwardsburg                               15:37.80

1600 METER RELAY                                  
FINAL              1.  Allegan (A)                                                       4:07.90
                  (Kristin Forstner(11),Samantha Draney(11),Chelsea Crawford(12),Carly Stone(10)
                   2.  Vicksburg (A)                                                     4:16.30
                   3.  St. Joseph (A)                                                    4:16.60
                   4.  Stevensville-Lakeshore (A)                                        4:23.20
                   5.  Otsego (A)                                                        4:23.70
                   6.  Sturgis (A)                                                       4:30.20
                   7.  Plainwell (A)                                                     4:30.40
                   8.  Richland-Gull Lake (A)                                            4:30.80
                   9.  Niles (A)                                                         4:42.00
                  10.  Three Rivers (A)                                                  4:44.50