TRACK & FIELD RESULTS

MHSAA Div II Regional 11-2 Mens Results


     M.H.S.A.A.  LP  Reg 11-2   AT  ST. JOSEPH                 05/19/06    OUTDOOR

                                  MHSAA LP Regional 11-2 : Men

                                     *** FINAL SCORING ***

   1. Niles                              78.75     9. Mattawan                           26.00
   2. South Haven                        66.25    10. St. Joseph                         22.00
   3. Sturgis                            59.00    11. Allegan                            19.00
   4. Otsego                             51.00    12. Richland-Gull Lake                 17.00
   5. Three Rivers                       49.25    13. Dowagiac                           16.00
   6. Vicksburg                          49.00    14. Plainwell                          13.50
   7. Edwardsburg                        29.25    15. Comstock                            2.00
   8. Stevensville-Lakeshore             29.00

                                         EVENT RESULTS

SHOT PUT                 
FINAL              1.  Ben Vonkoenig(12)      Stevensville-Lakeshore                   52'07.75"
                   2.  Brad Wentzel(11)       Allegan                                  49'02.00"
                   3.  Tate Woodstock(12)     Otsego                                   48'06.75"
                   4.  Ricky Strobel(12)      Otsego                                   45'02.50"
                   5.  Steve Arehart(12)      Plainwell                                45'00.00"
                   6.  Paul Depoy(11)         Niles                                    44'08.25"
                   7.  Joe Cronk(11)          Vicksburg                                44'03.00"
                   8.  Jack Chen(12)          St. Joseph                               43'02.00"
                   9.  Adam Grubius(12)       Richland-Gull Lake                       41'11.25"
                  10.  Spencer Blosser(10)    Stevensville-Lakeshore                   41'08.00"
                  11.  Trevor Deutsch(12)     Sturgis                                  41'05.00"
                  12.  Jared Marr(12)         South Haven                              40'09.50"
                  13.  Dustin Fenech(12)      Sturgis                                  40'06.75"
                  14.  Kenyon Ellison(10)     Niles                                    40'01.50"
                  15.  Jacob Hemry(11)        Comstock                                 39'07.50"
                  16.  Pat Bond(10)           Richland-Gull Lake                       39'05.50"
                  17.  Joe Riley(11)          Plainwell                                38'08.75"
                  18.  Scott Nuenschwander(12)St. Joseph                               37'03.50"
                  19.  Ryan Plachta(11)       Mattawan                                 36'11.00"
                  20.  Ryan Mccoomb(10)       Three Rivers                             36'09.00"
                  21.  Craig Blume(11)        Edwardsburg                              36'02.50"
                  22.  Chad Lassiter(12)      Vicksburg                                35'11.00"
                  23.  Brock Smalla(11)       Allegan                                  35'01.75"
                  24.  Kevin Stack(11)        Edwardsburg                              32'04.00"

 
DISCUS                   
FINAL              1.  Brad Wentzel(11)       Allegan                                 169'11.00"
                   2.  Ben Vonkoenig(12)      Stevensville-Lakeshore                  153'05.00"
                   3.  Adam Grubius(12)       Richland-Gull Lake                      137'00.00"
                   4.  Josh. Dehaan(10)       Plainwell                               132'08.00"
                   5.  T.j Hall(12)           Sturgis                                 132'06.00"
                   6.  Pat Bond(10)           Richland-Gull Lake                      130'07.00"
                   7.  Steve Arehart(12)      Plainwell                               128'11.00"
                   8.  Kit Laukus(12)         St. Joseph                              128'02.00"
                   9.  Tate Woodstock(12)     Otsego                                  124'04.00"
                  10.  Stephen Hartfield(11)  Mattawan                                124'03.00"
                  11.  Dustin Fenech(12)      Sturgis                                 121'02.00"
                  12.  Jared Marr(12)         South Haven                             119'01.00"
                  13.  Jack Chen(12)          St. Joseph                              114'05.00"
                  14.  Craig Blume(11)        Edwardsburg                             113'01.00"
                  15.  Ryan Laylin(11)        Dowagiac                                113'00.00"
                  16.  Jacob Hemry(11)        Comstock                                112'04.00"
                  17.  Travis Simon(12)       Stevensville-Lakeshore                  110'04.00"
                  18.  John Weissman(11)      Mattawan                                106'04.00"
                  19.  Kevin Stack(11)        Edwardsburg                             106'00.00"
                  20.  Ryan Mccoomb(10)       Three Rivers                            105'09.00"
                  21.  Tyler Palsrok(11)      Vicksburg                               102'04.00"
                  22.  Josh Bryant(11)        South Haven                              98'09.00"
                  23.  Kenyon Ellison(10)     Niles                                    98'08.00"
                  24.  Ricky Labra(10)        Allegan                                  97'08.00"
                  25.  Josh Mcnett(12)        Vicksburg                                86'09.00"
                  26.  Brian Asmus(11)        Niles                                    84'09.00"

 
HIGH JUMP                
FINAL              1.  Kurt Poehlman(11)      Niles                                     6'06.00"
                   2.  Matt Gregory(11)       Richland-Gull Lake                        6'02.00"
                   3.T Brent Shuttleworth(10) Edwardsburg                               5'10.00"
                    .T Ricky Phillips(12)     Niles                                     5'10.00"
                    .T Josh Dick(12)          South Haven                               5'10.00"
                    .T Beau Osborn(11)        Three Rivers                              5'10.00"
                   7.  Peter O'connor(11)     Stevensville-Lakeshore                    5'10.00"
                   8.  Issac Brand(10)        Sturgis                                   5'10.00"
                   9.  Tarail Sutton(12)      South Haven                               5'10.00"
                  10.  Spencer Schatz(09)     Stevensville-Lakeshore                    5'07.00"
                  11.  Trevor Deutsch(12)     Sturgis                                   5'07.00"
                  12.  Logan Heivilin(11)     Three Rivers                              5'07.00"
                  13.  Taylor Williams(10)    Niles                                     5'07.00"
                  14.  Colin Yake(11)         Plainwell                                 5'07.00"

 
POLE VAULT               
FINAL              1.  Matt Playford(11)      Otsego                                   11'10.00"
                   2.  Andres Diaz(11)        South Haven                              11'10.00"
                   3.  Allan Kush(12)         Three Rivers                             11'04.00"
                   4.  Joe Fodo(10)           Stevensville-Lakeshore                   11'04.00"
                   5.T Brian Meyer(11)        Plainwell                                10'07.00"
                    .T David Davis(10)        Niles                                    10'07.00"
                   7.  Adam Gavrun(12)        Otsego                                   10'07.00"
                   8.  Chris Hayes(11)        Edwardsburg                              10'07.00"

 
LONG JUMP                
FINAL              1.  Dale Norman(11)        Sturgis                                  21'08.50"
                   2.  Jack Babuska(12)       Vicksburg                                20'11.75"
                   3.  Eric Selvidge(12)      South Haven                              19'09.25"
                   4.  Chris Hayes(11)        Edwardsburg                              19'01.50"
                   5.  Clyde Lavondo(10)      South Haven                              19'00.75"
                   6.  David Davis(10)        Niles                                    19'00.25"
                   7.  Quinten Murphy(11)     Niles                                    18'11.00"
                   8.  Justin Tabanguil(11)   Three Rivers                             18'08.50"
                   9.  Beau Osborn(11)        Three Rivers                             18'06.75"
                  10.  John Weissman(11)      Mattawan                                 18'02.00"
                  11.  James Laymon(12)       Dowagiac                                 17'10.25"
                  12.  Emmanuel Spencer(12)   Comstock                                 17'09.00"
                  13.  Ben Gibbs(10)          Richland-Gull Lake                       17'08.50"
                  14.  Antonio Ivens(09)      Vicksburg                                17'08.00"
                  15.  Mike Stough(11)        Otsego                                   17'05.50"
                  16.  Jeff Stusick(11)       Stevensville-Lakeshore                   17'05.25"
                  17.  Alex Grumbine(11)      St. Joseph                               16'03.00"
                  18.  Jordan Hosbien(11)     St. Joseph                               16'01.75"

 
3200 METER RELAY         
FINAL              1.  Three Rivers (A)                                                  8:13.30
                       (Shawn McCurdy,Adam Foster(12),Logan Heivilin(11),Nathan Martin(10))
                   2.  Niles (A)                                                         8:13.70
                   3.  Sturgis (A)                                                       8:14.90
                   4.  Otsego (A)                                                        8:42.10
                   5.  Vicksburg (A)                                                     8:51.50
                   6.  Stevensville-Lakeshore (A)                                        9:02.80
                   7.  St. Joseph (A)                                                    9:11.30
                   8.  Edwardsburg (A)                                                   9:38.30
                   9.  South Haven (A)                                                   9:45.40
                  10.  Comstock (A)                                                      9:56.60

 
110 METER HURDLES        
FINAL              1.  Jesse Whitman(11)      St. Joseph                                   14.80
                   2.  Evan Kuk(12)           Vicksburg                                    14.90
                   3.  Tarail Sutton(12)      South Haven                                  15.10
                   4.  David Daniels(12)      Edwardsburg                                  15.10
                   5.  Trent Hearn(11)        Comstock                                     15.50
                   6.  Terrance Wakefield(12) Stevensville-Lakeshore                       16.30
                   7.  Mark Lockwood(11)      St. Joseph                                   16.90
                   8.  Trevor Deutsch(12)     Sturgis                                      17.00

 
100 METER DASH           
FINAL              1.  Isaiah Glaze(11)       Niles                                        10.90
                   2.  Larnell Wroten(12)     South Haven                                  11.00
                   3.  Sonny Huff(12)         Otsego                                       11.00
                   4.  Jack Babuska(12)       Vicksburg                                    11.00
                   5.  Kelip Goodwin(09)      South Haven                                  11.10
                   6.  Andre Jackson(11)      Allegan                                      11.10
                   7.  Luke Vincent(12)       Plainwell                                    11.20
                   8.  Joe Cronk(11)          Vicksburg                                    11.40

 
800 METER RELAY                                   
FINAL              1.  South Haven (A)                                                   1:32.30
                      (Jake Mitchell(12),Kelip Goodwin(09),Carleton Hunter(09),Larnell Wroten(12))
                   2.  Niles (A)                                                         1:33.10
                   3.  Three Rivers (A)                                                  1:33.80
                   4.  Stevensville-Lakeshore (A)                                        1:34.70
                   5.  Plainwell (A)                                                     1:35.00
                   6.  Vicksburg (A)                                                     1:36.80
                   7.  Comstock (A)                                                      1:39.10
                   8.  Richland-Gull Lake (A)                                            1:39.90

 
1600 METER RUN                                    
FINAL              1.  Austin Brown(11)       Sturgis                                    4:31.90
                   2.  Nathan Martin(10)      Three Rivers                               4:34.40
                   3.  Ryan Ellspermann(12)   St. Joseph                                 4:35.30
                   4.  Mike. Fish(11)         Mattawan                                   4:38.20
                   5.  Greg Bodfish(12)       South Haven                                4:43.80
                   6.  Ryan Lucas(12)         Three Rivers                               4:48.60
                   7.  Nick Schuck(11)        Niles                                      4:52.60
                   8.  Nick Brenner(11)       Plainwell                                  4:53.50
                   9.  Zachary Taylor(11)     Sturgis                                    4:53.90
                  10.  Chris. Ryan(09)        Vicksburg                                  4:56.10
                  11.  Eric Lee(10)           Richland-Gull Lake                         4:58.80
                  12.  Jarred Barts(12)       Richland-Gull Lake                         4:59.40
                  13.  Ben Damnschroder(10)   St. Joseph                                 4:59.80
                  14.  Anthony.. Young(09)    Edwardsburg                                5:00.30
                  15.  Lucas Wolthuis(12)     Vicksburg                                  5:01.50
                  16.  Ben Lewis(10)          South Haven                                5:02.00
                  17.  Joel Haynes(10)        Stevensville-Lakeshore                     5:02.70
                  18.  Jordan Brooks(09)      South Haven                                5:03.10
                  19.  Mat Moran(10)          Plainwell                                  5:03.30
                  20.  Jeff Macmillan(09)     Mattawan                                   5:04.60
                  21.  Tailer Deal(11)        Allegan                                    5:05.40
                  22.  Mike Olivett(10)       Comstock                                   5:14.90
                  23.  Andrew Karsten(11)     Niles                                      5:14.90
                  24.  Sam Lewald(12)         Stevensville-Lakeshore                     5:15.40
                  25.  Clay Hewitt(10)        Dowagiac                                   5:19.40

 
400 METER RELAY                                   
FINAL              1.  Mattawan (A)                                                        44.30
                      (Brad Moore(12),Erik Enstrom(10),John Kobreek(12),Darnell Downing(12))
                   2.  Dowagiac (A)                                                        44.70
                   3.  Vicksburg (A)                                                       45.10
                   4.  Otsego (A)                                                          45.20
                   5.  South Haven (A)                                                     45.20
                   6.  Sturgis (A)                                                         45.40
                   7.  Three Rivers (A)                                                    45.60
                   8.  Richland-Gull Lake (A)                                              45.70
                   9.  Stevensville-Lakeshore (A)                                          45.90
                  10.  Comstock (A)                                                        46.00
                  11.  Plainwell (A)                                                       46.70
                  12.  Niles (A)                                                           46.70
                  13.  St. Joseph (A)                                                      47.20
                  14.  Allegan (A)                                                         48.40

 
400 METER DASH                                    
FINAL              1.  Craig Rumpf(11)        Niles                                        51.30
                   2.  Jake Mitchell(12)      South Haven                                  51.50
                   3.  Lewis Delmuro(10)      Niles                                        51.70
                   4.  Ryanj Deneau(10)       Three Rivers                                 52.10
                   5.  Steve Crowell(10)      Plainwell                                    52.80
                   6.  Tim Dyer(11)           Three Rivers                                 52.90
                   7.  Chris Massenburg(09)   South Haven                                  53.30
                   8.  Jon Radtke(11)         Stevensville-Lakeshore                       53.40
                   9.  Arjun Bonerjee(10)     St. Joseph                                   53.80
                  10.  Tyler Kellogg(12)      Sturgis                                      54.20
                  11.  Ben Kimble(10)         Vicksburg                                    54.50
                  12.  Jacob Hatfield(11)     Vicksburg                                    54.80
                  13.  Tamer Abubakr(12)      Mattawan                                     55.30
                  14.  Nate Schacher(12)      Otsego                                       55.60
                  15.  Hunter Feraco(09)      Richland-Gull Lake                           55.90
                  16.  Davied Sayre(11)       Dowagiac                                     55.90
                  17.  Ian Caple(09)          Stevensville-Lakeshore                       56.10
                  18.  Kyle Loucks(11)        Comstock                                     56.20
                  19.  Darnell Downing(12)    Mattawan                                     56.30
                  20.  Nate Larson(10)        Otsego                                       56.30
                  21.  Matt Howland(11)       Comstock                                     56.40
                  22.  Mike Zimmerman(11)     Richland-Gull Lake                           56.60
                  23.  Josh Fisher(10)        St. Joseph                                   57.20
                  24.  Will Byers(12)         Allegan                                      58.20

 
300M INTERM. HURDLES                              
FINAL              1.  Evan Kuk(12)           Vicksburg                                    40.60
                   2.  David Daniels(12)      Edwardsburg                                  40.80
                   3.  Chase Ellard(11)       Vicksburg                                    41.60
                   4.  Jesse Whitman(11)      St. Joseph                                   41.90
                   5.  Alex Perry(11)         Plainwell                                    42.20
                   6.  Terrance Wakefield(12) Stevensville-Lakeshore                       42.40
                   7.  Damien Ross(10)        South Haven                                  42.50
                   8.  Trent Hearn(11)        Comstock                                     42.60
                   9.  Justin Tabanguil(11)   Three Rivers                                 42.70
                  10.  Matt Graham(12)        Three Rivers                                 43.00
                  11.  Ricky Phillips(12)     Niles                                        43.60
                  12.  James Laymon(12)       Dowagiac                                     43.70
                  13.  Chris. Thompson(11)    Niles                                        44.30
                  14.  Jake Gabriel(09)       Plainwell                                    44.60
                  15.  Issac Brand(10)        Sturgis                                      44.60
                  16.  Alex Hall(11)          Edwardsburg                                  45.20
                  17.  Charlie Eversole(11)   Stevensville-Lakeshore                       46.40
                  18.  Brendan Buck(11)       Richland-Gull Lake                           46.50
                  19.  Eric Butryn(12)        Richland-Gull Lake                           46.60
                  20.  Aaron Lynema(10)       Allegan                                      47.40
                  21.T Alex Bond(10)          Otsego                                       47.90
                    .T Henry Rench(10)        Mattawan                                     47.90
                  23.  Ryan Vandosen(09)      Sturgis                                      49.20

 
800 METER RUN                                     
FINAL              1.  Austin Brown(11)       Sturgis                                    1:59.50
                   2.  Tommy Brinn(09)        Otsego                                     1:59.90
                   3.  Jake Roberts(11)       Edwardsburg                                2:00.60
                   4.  Ben Murray(11)         Sturgis                                    2:01.00
                   5.  Graham Barker-king(12) Mattawan                                   2:01.50
                   6.  Isaiah Frazier(11)     South Haven                                2:02.40
                   7.  Andy Wuthnow(12)       Niles                                      2:03.00
                   8.  Andy Barrus(11)        Sturgis                                    2:03.90
                   9.  Bryan Dunyak(12)       Richland-Gull Lake                         2:04.20
                  10.  Dan Geiger(11)         Niles                                      2:06.70
                  11.  Joe Redford(12)        Vicksburg                                  2:08.80
                  12.  Adam Foster(12)        Three Rivers                               2:09.20
                  13.  Chad Reigle(12)        Vicksburg                                  2:09.50
                  14.  Nathan Martin(10)      Three Rivers                               2:10.00
                  15.  Ray Johnson(09)        Plainwell                                  2:12.80

 
200 METER DASH           
FINAL              1.  Isaiah Glaze(11)       Niles                                        22.70
                   2.  Eli Caldwell(12)       Dowagiac                                     23.20
                   3.  Dale Norman(11)        Sturgis                                      23.20
                   4.  Jack Babuska(12)       Vicksburg                                    23.20
                   5.  Demario Hawkins(12)    Otsego                                       23.50
                   6.  Spencer Feraco(11)     Richland-Gull Lake                           23.60
                   7.  Carleton Hunter(09)    South Haven                                  24.30
                   8.  Trey Mitchell(12)      Richland-Gull Lake                           24.30

 
3200 METER RUN           
FINAL              1.  Bryan Principe(12)     Mattawan                                   9:52.60
                   2.  Will Dresser(11)       Sturgis                                   10:09.90
                   3.  Brian Reynolds(12)     Otsego                                    10:10.40
                   4.  Logan Heivilin(11)     Three Rivers                              10:17.30
                   5.  Ryan Ellspermann(12)   St. Joseph                                10:17.60
                   6.  Peter Wilson(12)       Richland-Gull Lake                        10:18.30
                   7.  James Kirshner(09)     St. Joseph                                10:21.20
                   8.  Trevor Baker(12)       Mattawan                                  10:24.00
                   9.  Stephen Scally(12)     Niles                                     10:25.40
                  10.  Ryan. Smith(10)        Otsego                                    10:27.30
                  11.  Shawn Mccurdy(12)      Three Rivers                              10:27.80
                  12.  Taylor Polzin(10)      Sturgis                                   10:28.40
                  13.  Chris. Ryan(09)        Vicksburg                                 10:47.00
                  14.  Derek Prusa(11)        Stevensville-Lakeshore                    10:52.20
                  15.  Ben Lewis(10)          South Haven                               10:58.30
                  16.  Erik Guetschow(12)     Plainwell                                 10:58.70
                  17.  Andrew Karsten(11)     Niles                                     11:12.60
                  18.  Ross Cousins(11)       Vicksburg                                 11:13.30
                  19.  Mike Boulter(10)       Plainwell                                 11:13.90
                  20.  Ryan Bringadahl(10)    Edwardsburg                               11:34.30

 
1600 METER RELAY                                  
FINAL              1.  Niles (A)                                                         3:28.60
                      (Craig Rumpf(11),Isaiah Glaze(11),Lewis Delmuro(10),Nick Schuck(11))
                   2.  South Haven (A)                                                   3:30.30
                   3.  Three Rivers (A)                                                  3:30.90
                   4.  Edwardsburg (A)                                                   3:31.70
                   5.  Sturgis (A)                                                       3:33.50
                   6.  Otsego (A)                                                        3:33.90
                   7.  Stevensville-Lakeshore (A)                                        3:34.80
                   8.  Vicksburg (A)                                                     3:38.50
                   9.  Richland-Gull Lake (A)                                            3:39.80
                  10.  St. Joseph (A)                                                    3:47.10