TRACK & FIELD RESULTS

Lakeland Conference Championships 2006 - Women

     Lakeland Conference Meet   AT  EDWARDSBURG H.S.           05/13/06    OUTDOOR

                            Lakeland Conference Championships-Women

                                     *** FINAL SCORING ***

   1. Cassopolis-Ross Beatty            120.00     5. Bridgman                           52.00
   2. Coloma                            110.00     6. Three Oaks-River Valley            49.00
   3. Berrien Springs                    80.00     7. Niles Brandywine                   29.00
   4. Edwardsburg                        71.00     8. Buchanan                           13.00

                                         EVENT RESULTS

HIGH JUMP               
FINAL              1.  Kelsey Gordon          Cassopolis-Ross Beatty                    5'01.00"
                   2.  Andrea Balsis          Coloma                                    5'00.00"
                   3.  Erica Eddy             Bridgman                                  4'10.00"
                   4.  Chelsea Barrett        Coloma                                    4'09.00"
                   5.  Shenise Delaney        Berrien Springs                           4'08.00"
                   6.  Joy Davis              Berrien Springs                           4'03.00"
                   7.  Anna Callahan          Buchanan                                  4'03.00"

LONG JUMP 
FINAL              1.  Nikitas Nelson         Cassopolis-Ross Beatty                   17'03.00"
                   2.  Jaymi Walters          Coloma                                   16'04.00"
                   3.  Erica Eddy             Bridgman                                 14'10.25"
                   4.  Juliana Sarno          Coloma                                   14'09.50"
                   5.  Kassandra Gmitter      Berrien Springs                          14'08.50"
                   6.  Stephanie Koontz       Edwardsburg                              14'08.00"
                   7.  Athena Hatcher         Cassopolis-Ross Beatty                   14'05.25"
                   8.  Sydney Mead            Berrien Springs                          14'02.00"
                   9.  Heather Miller         Bridgman                                 14'01.75"
                  10.  Robin Danzy            Cassopolis-Ross Beatty                   14'01.00"
                  11.  Candace Brown          Edwardsburg                              14'00.50"
                  12.  Danisha Counce         Coloma                                   13'08.50"
                  13.  Ashley Schedler        Three Oaks-River Valley                  13'05.00"
                  14.  Michelle Eaton         Edwardsburg                              13'04.50"
                  15.  Alicia Douglas         Berrien Springs                          12'00.00"

POLE VAULT
FINAL              1.  Michelle Smith         Niles Brandywine                          8'00.00"
                   2.  Chelsea Barrett        Coloma                                    7'04.00"
                   3.  Hillary Faulkner       Buchanan                                  6'08.00"
                   4.  Ashley Harrell         Niles Brandywine                          6'00.00"

SHOT PUT   
FINAL              1.  Anna Griffin           Coloma                                   33'04.50"
                   2.  Ali Reifschneider      Bridgman                                 30'10.00"
                   3.  Kailee Checkley        Edwardsburg                              30'06.50"
                   4.  Lanie Ford             Edwardsburg                              29'08.00"
                   5.  Artisia Parker         Coloma                                   29'02.50"
                   6.  Charity Stanley        Berrien Springs                          28'06.00"
                   7.  Kyla. Waite            Berrien Springs                          28'01.00"
                   8.  Dani Giles             Edwardsburg                              27'11.50"
                   9.  Brianna Sonnenberg     Three Oaks-River Valley                  27'08.00"
                  10.  Kate Kautzky           Three Oaks-River Valley                  27'05.00"
                  11.  Keondra Williams       Cassopolis-Ross Beatty                   27'00.75"
                  12.  Katie Dreitzler        Buchanan                                 24'11.50"
                  13.  Anna Robles            Buchanan                                 23'01.50"
                  14.  Shelby Eastburn        Coloma                                   22'00.50"
                  15.  Emily Francis          Berrien Springs                          21'01.50"

DISCUS  
FINAL              1.  Brianna Sonnenberg     Three Oaks-River Valley                 100'10.00"
                   2.  Kate Kautzky           Three Oaks-River Valley                  98'01.00"
                   3.  Ali Reifschneider      Bridgman                                 94'11.00"
                   4.  Stephanie Koontz       Edwardsburg                              89'04.00"
                   5.  Anna Griffin           Coloma                                   88'06.00"
                   6.  Lanie Ford             Edwardsburg                              85'01.00"
                   7.  Charity Stanley        Berrien Springs                          80'03.00"
                   8.  Artisia Parker         Coloma                                   80'00.00"
                   9.  Kyla. Waite            Berrien Springs                          77'10.00"
                  10.  Brittany Willming      Coloma                                   72'01.00"
                  11.  Katie Dreitzler        Buchanan                                 61'05.00"
                  12.  Keondra Williams       Cassopolis-Ross Beatty                   57'11.00"
                  13.  Anna Robles            Buchanan                                 46'08.00"

3200 METER RELAY  
FINAL              1.  Berrien Springs (A)                                              10:50.03
                       (Liz Zordell,Jonni Glassman,Gabrielle Saitz,Becky Miller)
                   2.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                       10:58.30
                   3.  Three Oaks-River Valley (A)                                      11:27.46
                   4.  Bridgman (A)                                                     11:31.84
                   5.  Edwardsburg (A)                                                  11:31.93
                   6.  Niles Brandywine (A)                                             12:20.60
                   7.  Coloma (A)                                                       12:37.87

100 METER HURDLES     
PRELIM  1          1.  Jaymi Walters          Coloma                                       16.68
                   2.  Jeni. Janowski         Bridgman                                     18.77
                   3.  Jasmine Seay           Berrien Springs                              19.17
                   4.  Chelsea Barrett        Coloma                                       19.36
         
PRELIM  2          1.  Erin Eggleston         Edwardsburg                                  18.12
                   2.  Randi Bailey           Edwardsburg                                  18.14
                   3.  Stephanie Penley       Berrien Springs                              19.43
                   4.  Robin Danzy            Cassopolis-Ross Beatty                       19.72
                   5.  Adrienne Clabin        Berrien Springs                              19.94
           
FINAL              1.  Jaymi Walters          Coloma                                       16.48
                   2.  Jeni. Janowski         Bridgman                                     17.44
                   3.  Erin Eggleston         Edwardsburg                                  18.24
                   4.  Randi Bailey           Edwardsburg                                  18.49
                   5.  Stephanie Penley       Berrien Springs                              19.04
                   6.  Jasmine Seay           Berrien Springs                              19.11
                   7.  Chelsea Barrett        Coloma                                       19.49
                   8.  Robin Danzy            Cassopolis-Ross Beatty                       19.61
 
100 METER DASH   
PRELIM  1          1.  Jennifer Boxx          Coloma                                       13.41
                   2.  Cierra Johny           Berrien Springs                              13.61
                   3.  Danisha Counce         Coloma                                       13.90
                   4.  Michelle James         Cassopolis-Ross Beatty                       14.33
                   5.  Juliana Sarno          Coloma                                       14.38
                   6.  Mattie Arndt           Buchanan                                     14.40
                   7.  Heather Miller         Bridgman                                     14.75
          
PRELIM  2          1.  Fortune Boykin         Cassopolis-Ross Beatty                       13.44
                   2.  Evie Tafunai           Edwardsburg                                  13.52
                   3.  Brooklyn Smith         Edwardsburg                                  14.17
                   4.  Kassandra Gmitter      Berrien Springs                              14.26
                   5.  Jeni. Janowski         Bridgman                                     14.31
                   6.  Lana Smith             Three Oaks-River Valley                      14.63
                   7.  Michelle Eaton         Edwardsburg                                  14.81
                   8.  Joy Davis              Berrien Springs                              15.02
             
FINAL              1.  Fortune Boykin         Cassopolis-Ross Beatty                       13.60
                   2.  Evie Tafunai           Edwardsburg                                  13.73
                   3.  Jennifer Boxx          Coloma                                       13.80
                   4.  Cierra Johny           Berrien Springs                              14.05
                   5.  Danisha Counce         Coloma                                       14.39
                   6.  Kassandra Gmitter      Berrien Springs                              14.40
                   7.  Brooklyn Smith         Edwardsburg                                  14.46
                   8.  Michelle James         Cassopolis-Ross Beatty                       14.66

800 METER RELAY  
FINAL              1.  Coloma (A)                                                        1:50.90
                       (Jennifer Boxx,Jessica Doss,Andrea Balsis,Jaymi Walters)
                   2.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                        1:53.46
                   3.  Edwardsburg (A)                                                   1:55.61
                   4.  Berrien Springs (A)                                               2:00.17
                   5.  Buchanan (A)                                                      2:04.67
                   6.  Three Oaks-River Valley (A)                                       2:05.50
                   7.  Niles Brandywine (A)                                              2:06.55

1600 METER RUN  
FINAL              1.  Sara Mcintyre          Cassopolis-Ross Beatty                     5:54.38
                   2.  Becky Miller           Berrien Springs                            5:55.29
                   3.  Olivia Rauen           Three Oaks-River Valley                    5:57.72
                   4.  Ashley Harrell         Niles Brandywine                           6:00.67
                   5.  Jessica Forker         Bridgman                                   6:02.09
                   6.  Gabby Saitz            Berrien Springs                            6:13.67
                   7.  Hogg Lauren            Berrien Springs                            6:20.17
                   8.  Nina Miller            Bridgman                                   6:34.15
                   9.  Angie Bronicki         Edwardsburg                                6:39.45
                  10.  Paige Cole             Cassopolis-Ross Beatty                     6:44.84
                  11.  Jenne Antoniu          Edwardsburg                                6:54.26
                  12.  Gina Sebasty           Buchanan                                   7:01.01
                  13.  Rebecca Mondich        Edwardsburg                                7:05.72
                  14.  Megan Hauck            Bridgman                                   7:21.00
                  15.  Amanda Thomas          Coloma                                     7:41.10
                  16.  Katie Brown            Coloma                                     8:24.64

400 METER RELAY  
FINAL              1.  Coloma (A)                                                          53.35
                       (Jennifer Boxx,Jessica Doss,Danisha Counce,Andrea Balsis)
                   2.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                          54.19
                   3.  Bridgman (A)                                                        55.44
                   4.  Berrien Springs (A)                                                 55.46
                   5.  Edwardsburg (A)                                                     56.38
                   6.  Buchanan (A)                                                        58.07
                   7.  Niles Brandywine (A)                                                59.38
                   8.  Three Oaks-River Valley (A)                                       1:00.79

400 METER DASH       
FINAL              1.  Kelsey Gordon          Cassopolis-Ross Beatty                     1:02.54
                   2.  Tiffany Williams       Cassopolis-Ross Beatty                     1:04.75
                   3.  Tricia Horak           Three Oaks-River Valley                    1:05.01
                   4.  Lindsey Borr           Buchanan                                   1:05.16
                   5.  Sara Mcintyre          Cassopolis-Ross Beatty                     1:05.33
                   6.  Shenise Delaney        Berrien Springs                            1:05.62
                   7.  Sydney Mead            Berrien Springs                            1:07.43
                   8.  Deanna Sandmann        Berrien Springs                            1:07.60
                   9.  Courtney Tamplin       Coloma                                     1:09.15
                  10.  Sarah Walter           Coloma                                     1:09.66
                  11.  Kim Billings           Edwardsburg                                1:13.82
                  12.  Samantha Lee           Three Oaks-River Valley                    1:15.05
                  13.  Ashley Cory            Edwardsburg                                1:16.27
                  14.  Ali Murphy             Bridgman                                   1:16.75
                  15.  Alicia Garcia          Niles Brandywine                           1:17.49
                  16.  Nicole Svienty         Bridgman                                   1:18.51
                  17.  Jessica Hightower      Coloma                                     1:19.79
                  18.  Jenny Mitchell         Bridgman                                   1:28.66

300M LOW HURDLES     
FINAL              1.  Jaymi Walters          Coloma                                       47.59
                   2.  Erin Eggleston         Edwardsburg                                  51.11
                   3.  Robin Danzy            Cassopolis-Ross Beatty                       53.44
                   4.  Nikitas Nelson         Cassopolis-Ross Beatty                       53.93
                   5.  Randi Bailey           Edwardsburg                                  54.56
                   6.  Jasmine Seay           Berrien Springs                              55.15
                   7.  Adrienne Clabin        Berrien Springs                              56.96
                   8.  Jeni. Janowski         Bridgman                                     57.71
                   9.  Kyla Molica            Niles Brandywine                             59.24
                  10.  Maggie Lubarski        Three Oaks-River Valley                    1:00.39
                  11.  Stephanie Penley       Berrien Springs                            1:00.75

800 METER RUN 
FINAL              1.  Kelsey Gordon          Cassopolis-Ross Beatty                     2:33.39
                   2.  Becky Miller           Berrien Springs                            2:34.02
                   3.  Olivia Rauen           Three Oaks-River Valley                    2:44.43
                   4.  Jonni Glassman         Berrien Springs                            2:47.06
                   5.  Liz Zordell            Berrien Springs                            2:47.54
                   6.  Jessica Forker         Bridgman                                   2:49.03
                   7.  Megan Barry            Coloma                                     2:53.07
                   8.  Paige Cole             Cassopolis-Ross Beatty                     2:54.61
                   9.  Taira Williams         Cassopolis-Ross Beatty                     2:56.27
                  10.  Heather Meadows        Edwardsburg                                2:57.81
                  11.  Jenne Antoniu          Edwardsburg                                3:00.55
                  12.  Rebecca Mondich        Edwardsburg                                3:07.15
                  13.  Karlie Yeske           Coloma                                     3:35.24

200 METER DASH   
PRELIM  1          1.  Evie Tafunai           Edwardsburg                                  27.85
                   2.  Jennifer Boxx          Coloma                                       28.35
                   3.  Candace Brown          Edwardsburg                                  29.61
                   4.  Mattie Arndt           Buchanan                                     30.01
                   5.  Cierra Johny           Berrien Springs                              30.22
                   6.  Taletha Andrews        Cassopolis-Ross Beatty                       30.27
                   7.  Athena Hatcher         Cassopolis-Ross Beatty                       30.57
                   8.  Jessica Hightower      Coloma                                       31.73
          
PRELIM  2          1.  Fortune Boykin         Cassopolis-Ross Beatty                       28.10
                   2.  Andrea Balsis          Coloma                                       28.13
                   3.  Brooklyn Smith         Edwardsburg                                  29.32
                   4.  Alicia Douglas         Berrien Springs                              30.39
                   5.  Kassandra Gmitter      Berrien Springs                              30.82
                   6.  Lana Smith             Three Oaks-River Valley                      31.19
                   7.  Hillary Faulkner       Buchanan                                     33.55
           
FINAL              1.  Evie Tafunai           Edwardsburg                                  28.01
                   2.  Andrea Balsis          Coloma                                       28.02
                   3.  Fortune Boykin         Cassopolis-Ross Beatty                       28.50
                   4.  Jennifer Boxx          Coloma                                       28.86
                   5.  Brooklyn Smith         Edwardsburg                                  30.29
                   6.  Candace Brown          Edwardsburg                                  30.32
                   7.  Alicia Douglas         Berrien Springs                              30.33
                   8.  Mattie Arndt           Buchanan                                     30.63

3200 METER RUN 
FINAL              1.  Ashley Harrell         Niles Brandywine                          13:06.37
                   2.  Gabby Saitz            Berrien Springs                           13:20.94
                   3.  Becky Miller           Berrien Springs                           13:50.80
                   4.  Amanda Klutts          Bridgman                                  14:06.67
                   5.  Angie Bronicki         Edwardsburg                               14:09.16
                   6.  Liz Zordell            Berrien Springs                           14:35.91
                   7.  Katelin Bowman         Edwardsburg                               15:50.82
                   8.  Megan Hauck            Bridgman                                  15:53.92
                   9.  Amanda Thomas          Coloma                                    17:11.64
                  10.  Sarah Derucki          Edwardsburg                               17:29.11
 
1600 METER RELAY     
FINAL              1.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                        4:23.45
                       (Kelsey Gordon,Sarah Mcintyre,Tiffany Williams,Taira Williams)
                   2.  Berrien Springs (A)                                               4:32.60
                   3.  Three Oaks-River Valley (A)                                       4:36.66
                   4.  Coloma (A)                                                        4:48.57
                   5.  Edwardsburg (A)                                                   4:56.01
                   6.  Bridgman (A)                                                      4:59.03