TRACK & FIELD RESULTS

Lakeland Conference Championships 2006 - Men

     Lakeland Conference Meet   AT  EDWARDSBURG H.S.           05/13/06    OUTDOOR

                           Lakeland Conference Championships - Men

                                     *** FINAL SCORING ***

   1. Berrien Springs                   142.00     5. Cassopolis-Ross Beatty             51.00
   2. Edwardsburg                       117.00     6. Bridgman                           38.00
   3. Niles Brandywine                  106.00     7. Buchanan                           15.00
   4. Coloma                             57.00     8. Three Oaks-River Valley             0.00

                                         EVENT RESULTS

HIGH JUMP  
FINAL              1.  Erving Warren          Coloma                                    6'07.00"
                   2.  Jeremy Cummings        Berrien Springs                           6'00.00"
                   3.  Dan Kunde              Bridgman                                  6'00.00"
                   4.  Brent Shuttleworth     Edwardsburg                               5'10.00"
                   5.  Randolph Shaw          Berrien Springs                           5'10.00"
                   6.  Kyle Low               Niles Brandywine                          5'03.00"
                   7.  Brian Sevison          Edwardsburg                               5'03.00"

LONG JUMP  
FINAL              1.  Erving Warren          Coloma                                   21'04.50"
                   2.  Troy Kennedy           Cassopolis-Ross Beatty                   19'10.00"
                   3.  Jeremy Dybdahl         Berrien Springs                          19'00.50"
                   4.  Jeff Roberts           Berrien Springs                          19'00.25"
                   5.  Chris Hayes            Edwardsburg                              18'07.00"
                   6.  Kyle Haithcox          Cassopolis-Ross Beatty                   18'02.25"
                   7.  Chris Boykin           Cassopolis-Ross Beatty                   17'05.75"
                   8.  Brent Shuttleworth     Edwardsburg                              17'02.00"
                   9.  Kyle Sears             Buchanan                                 16'11.75"
                  10.  Taylor Brenner         Niles Brandywine                         16'10.75"
                  11.  Jd Miller              Niles Brandywine                         16'10.50"
                  12.  Nick Drach             Berrien Springs                          16'06.00"
                  13.  Derek Schultz          Coloma                                   16'01.00"

POLE VAULT  
FINAL              1.  Kyle Perry             Niles Brandywine                         11'06.00"
                   2.T Chris Hayes            Edwardsburg                              11'00.00"
                    .T Lance Taliaferro       Niles Brandywine                         11'00.00"
                   4.  Bryton Hutchings       Niles Brandywine                         10'00.00"
                   5.  Arron Sater            Buchanan                                 10'00.00"
                   6.  Jeff Kruchkow          Buchanan                                  9'06.00"
                   7.  David Knisely          Buchanan                                  9'00.00"

SHOT PUT  
FINAL              1.  Alex Lyles             Berrien Springs                          47'11.00"
                   2.  Brial Saltzman         Coloma                                   44'10.50"
                   3.  Dan Kunde              Bridgman                                 44'02.50"
                   4.  Ryan Hartman           Niles Brandywine                         43'10.00"
                   5.  Jason Rafter           Berrien Springs                          40'07.00"
                   6.  Kyle Jones             Niles Brandywine                         40'04.00"
                   7.  Steve Franklin         Edwardsburg                              39'03.00"
                   8.  Craig Blume            Edwardsburg                              38'05.50"
                   9.  Jareth Mcmillen        Bridgman                                 38'02.75"
                  10.  Jeff Roberts           Berrien Springs                          37'04.00"
                  11.  Auston Ferris          Buchanan                                 35'05.50"
                  12.  John Wirick            Cassopolis-Ross Beatty                   33'08.50"
                  13.  John Olivier           Niles Brandywine                         32'10.00"
                  14.  Nick Mcknight          Cassopolis-Ross Beatty                   32'08.00"
                  15.  Kevin Stack            Edwardsburg                              31'07.00"
                  16.  Jon Moyer              Buchanan                                 31'02.00"
                  17.  Phillip Murphy         Coloma                                   30'06.50"

DISCUS    
FINAL              1.  Craig Blume            Edwardsburg                             128'11.00"
                   2.  Ryan Hartman           Niles Brandywine                        123'08.00"
                   3.  Alex Lyles             Berrien Springs                         122'09.00"
                   4.  Kyle Jones             Niles Brandywine                        109'08.00"
                   5.  Kevin Stack            Edwardsburg                             108'02.00"
                   6.  Jason Rafter           Berrien Springs                         108'01.00"
                   7.  Dan Kunde              Bridgman                                105'02.00"
                   8.  Mark Graffenius        Coloma                                  102'01.00"
                   9.  Chris Grant            Berrien Springs                         100'04.00"
                  10.  Eric Ivins             Edwardsburg                              98'04.00"
                  11.  Jareth Mcmillen        Bridgman                                 94'08.00"
                  12.  John Wirick            Cassopolis-Ross Beatty                   91'07.00"
                  13.  Auston Ferris          Buchanan                                 90'11.00"
                  14.  Nick Mcknight          Cassopolis-Ross Beatty                   75'07.00"
                  15.  Jon Moyer              Buchanan                                 75'03.00"

3200 METER RELAY 
FINAL              1.  Niles Brandywine (A)                                              8:47.45
                       (Curtis Wilson,Brian Wieger,Ricky Wood,Kyle Low)
                   2.  Berrien Springs (A)                                               8:51.33
                   3.  Edwardsburg (A)                                                   9:04.33
                   4.  Bridgman (A)                                                      9:14.97
                   5.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                        9:50.44
                   6.  Buchanan (A)                                                      9:57.61
                   7.  Coloma (A)                                                       10:02.83

110 METER HURDLES   
PRELIM  1          1.  Dan Toth               Buchanan                                     16.52
                   2.  David Daniels          Edwardsburg                                  17.14
                   3.  Matt Duckett           Niles Brandywine                             18.11
                   4.  Brett Gilpin           Niles Brandywine                             18.40
                   5.  Tony Beilman           Bridgman                                     20.54
                   6.  Thanly Noringhang      Cassopolis-Ross Beatty                       20.91
         
PRELIM  2          1.  Erving Warren          Coloma                                       16.99
                   2.  Jeremy Dybdahl         Berrien Springs                              17.46
                   3.  Alex Hall              Edwardsburg                                  17.66
                   4.  Adam Bruni             Niles Brandywine                             18.82
                   5.  Arron Sater            Buchanan                                     19.08
                   6.  Kyle Haithcox          Cassopolis-Ross Beatty                       19.11
            
FINAL              1.  Erving Warren          Coloma                                       15.73
                   2.  David Daniels          Edwardsburg                                  15.97
                   3.  Dan Toth               Buchanan                                     16.57
                   4.  Brett Gilpin           Niles Brandywine                             17.14
                   5.  Alex Hall              Edwardsburg                                  17.37
                   6.  Matt Duckett           Niles Brandywine                             17.49
                   7.  Jeremy Dybdahl         Berrien Springs                              17.85
                   8.  Adam Bruni             Niles Brandywine                             18.68

100 METER DASH 
PRELIM  1          1.  Tyler Roots            Berrien Springs                              11.55
                   2.  Aj Ballard             Cassopolis-Ross Beatty                       11.90
                   3.  Jareth Mcmillen        Bridgman                                     12.01
                   4.  Sam Melton             Buchanan                                     13.85
           
PRELIM  2          1.  John McCormick         Coloma                                       12.04
                   2.  Ej Harris              Cassopolis-Ross Beatty                       12.45
                   3.  Matt Kading            Bridgman                                     12.87
                   4.  Shawn Morris           Buchanan                                     12.93
                   5.  Kyle Sears             Buchanan                                     14.04
          
PRELIM  3          1.  Jd Miller              Niles Brandywine                             12.33
                   2.  Kyle Poe               Edwardsburg                                  12.43
                   3.  Kyle Gordon            Three Oaks-River Valley                      12.97
                   4.  Jim Burghduf           Edwardsburg                                  13.17
                   5.  Patrick Parkinson      Berrien Springs                              13.26
             
PRELIM  4          1.  Josh Benjamin          Niles Brandywine                             12.04
                   2.  Chris Hayes            Edwardsburg                                  12.10
                   3.  Thanly Noringhang      Cassopolis-Ross Beatty                       12.42
                   4.  John Olivier           Niles Brandywine                             13.18
          
FINAL              1.  Tyler Roots            Berrien Springs                              11.61
                   2.  Aj Ballard             Cassopolis-Ross Beatty                       12.11
                   3.  Kyle Poe               Edwardsburg                                  12.20
                   4.  Josh Benjamin          Niles Brandywine                             12.21
                   5.  Chris Hayes            Edwardsburg                                  12.25
                   6.  John McCormick         Coloma                                       12.29
                   7.  Jd Miller              Niles Brandywine                             12.47
                   8.  Ej Harris              Cassopolis-Ross Beatty                       12.58

800 METER RELAY  
FINAL              1.  Berrien Springs (A)                                               1:34.23
                       (Keith Curtis,Tyler Roots,Leslie Hanna,Jonny Rodriguez)
                   2.  Edwardsburg (A)                                                   1:35.90
                   3.  Niles Brandywine (A)                                              1:37.81
                   4.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                        1:39.28
                   5.  Coloma (A)                                                        1:41.64
                   6.  Buchanan (A)                                                      1:44.54

1600 METER RUN
FINAL              1.  Kyle Banish            Berrien Springs                            4:49.71
                   2.  Samuel-tony Atangana   Berrien Springs                            4:53.83
                   3.  Anthony.. Young        Edwardsburg                                4:55.90
                   4.  Brian Wieger           Niles Brandywine                           4:57.07
                   5.  Evan Krettek           Bridgman                                   5:03.70
                   6.  Curtis Wilson          Niles Brandywine                           5:13.46
                   7.  Kyle Low               Niles Brandywine                           5:14.37
                   8.  Matt Derucki           Edwardsburg                                5:24.22
                   9.  John Parrish           Coloma                                     5:24.96
                  10.  Cody Blad              Cassopolis-Ross Beatty                     5:30.57
                  11.  Robert Cauffman        Buchanan                                   5:31.57
                  12.  Jon Young              Buchanan                                   5:33.43
                  13.  Sean Carlson           Bridgman                                   5:42.87
                  14.  Patrick Brinnehl       Coloma                                     5:42.95
                  15.  Allan Morse            Buchanan                                   5:50.07
                  16.  Dan Crowell            Edwardsburg                                5:51.69
                  17.  Prescott Doll          Cassopolis-Ross Beatty                     5:52.07
                  18.  Sean Cassidy           Three Oaks-River Valley                    6:03.12
                  19.  Nathan Ciesolka        Cassopolis-Ross Beatty                     6:03.34

400 METER RELAY   
FINAL              1.  Berrien Springs (A)                                                 45.39
                       (Jonny Rodriguez,Keith Curtis,Leslie Hanna,Tyler Roots)
                   2.  Bridgman (A)                                                        46.48
                   3.  Niles Brandywine (A)                                                47.33
                   4.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                          48.34
                   5.  Coloma (A)                                                          48.59
                   6.  Edwardsburg (A)                                                     50.04
                   7.  Buchanan (A)                                                        50.75

400 METER DASH 
FINAL              1.  Leslie Hanna           Berrien Springs                              50.69
                   2.  Justin Price           Niles Brandywine                             52.43
                   3.  Matt Peters            Edwardsburg                                  52.68
                   4.  Kyle Poe               Edwardsburg                                  54.11
                   5.  Larry Harris           Cassopolis-Ross Beatty                       54.23
                   6.  Taylor Brenner         Niles Brandywine                             55.70
                   7.  Jake Jones             Bridgman                                     55.72
                   8.  Ryan Ackles            Edwardsburg                                  58.03
                   9.  Dowin Coffy            Berrien Springs                              58.30
                  10.  Vince Gianccann        Bridgman                                     59.18
                  11.  Bryant Miller          Buchanan                                     59.22
                  12.  Derek Schultz          Coloma                                     1:01.21
                  13.  Nick Drach             Berrien Springs                            1:01.78
                  14.  David Ferris           Buchanan                                   1:02.96
                  15.  Sam Melton             Buchanan                                   1:04.44
                  16.  Andrew Freehling       Three Oaks-River Valley                    1:07.12
                  17.  Raymond Nelson         Cassopolis-Ross Beatty                     1:09.94

300M INTERM. HURDLES 
FINAL              1.  Keith Curtis           Berrien Springs                              39.61
                   2.  David Daniels          Edwardsburg                                  41.79
                   3.  Rodney Lewis           Cassopolis-Ross Beatty                       43.66
                   4.  Alex Hall              Edwardsburg                                  44.24
                   5.  Dan Toth               Buchanan                                     45.41
                   6.  Matt Duckett           Niles Brandywine                             45.74
                   7.  Lance Taliaferro       Niles Brandywine                             45.81
                   8.  Brian Sevison          Edwardsburg                                  45.99
                   9.  Jeremy Dybdahl         Berrien Springs                              47.85
                  10.  Kyle Haithcox          Cassopolis-Ross Beatty                       48.02
                  11.  Tony Beilman           Bridgman                                     48.58
                  12.  Adam Bruni             Niles Brandywine                             51.96
                  13.  Jacob Arvin            Cassopolis-Ross Beatty                       56.67

800 METER RUN 
FINAL              1.  Jake Roberts           Edwardsburg                                2:05.43
                   2.  Kyle Banish            Berrien Springs                            2:09.86
                   3.  Ricky Wood             Niles Brandywine                           2:09.94
                   4.  Ryan Anderson          Cassopolis-Ross Beatty                     2:19.97
                   5.  Curtis Wilson          Niles Brandywine                           2:21.52
                   6.  Brent Shuttleworth     Edwardsburg                                2:26.01
                   7.  Samuel-tony Atangana   Berrien Springs                            2:28.59
                   8.  Jeff Anderson          Cassopolis-Ross Beatty                     2:30.94
                   9.  Adam Houin             Buchanan                                   2:31.84
                  10.  Andy Cox               Bridgman                                   2:32.58
                  11.  Jake Jones             Bridgman                                   2:33.45
                  12.  Cory Harding           Cassopolis-Ross Beatty                     2:33.51
                  13.  Robert Cauffman        Buchanan                                   2:47.84

200 METER DASH   
PRELIM  1          1.  Jonny Rodriguez        Berrien Springs                              24.16
                   2.  Matt Peters            Edwardsburg                                  24.89
                   3.  Matt Kading            Bridgman                                     26.00
                   4.  Sam Melton             Buchanan                                     28.67
         
PRELIM  2          1.  Erving Warren          Coloma                                       24.37
                   2.  Josh Benjamin          Niles Brandywine                             24.80
                   3.  Raymond Nelson         Cassopolis-Ross Beatty                       25.29
                   4.  Jim Burghduf           Edwardsburg                                  26.81
         
PRELIM  3          1.  Brett Gilpin           Niles Brandywine                             24.00
                   2.  Larry Harris           Cassopolis-Ross Beatty                       24.42
                   3.  Guidry Gabriel         Coloma                                       25.55
                   4.  Shawn Morris           Buchanan                                     26.31
                   5.  August Wittorp         Edwardsburg                                  27.05
          
PRELIM  4          1.  Aj Ballard             Cassopolis-Ross Beatty                       24.58
                   2.  Matt Carlson           Bridgman                                     25.19
                   3.  Kyle Gordon            Three Oaks-River Valley                      26.05
                   4.  John Olivier           Niles Brandywine                             27.52
                   5.  Kyle Sears             Buchanan                                     28.50
           
FINAL              1.  Erving Warren          Coloma                                       23.37
                   2.  Jonny Rodriguez        Berrien Springs                              23.43
                   3.  Matt Carlson           Bridgman                                     24.17
                   4.  Larry Harris           Cassopolis-Ross Beatty                       24.53
                   5.  Aj Ballard             Cassopolis-Ross Beatty                       24.59
                   6.  Brett Gilpin           Niles Brandywine                             24.64
                   7.  Josh Benjamin          Niles Brandywine                             24.65
                   8.  Matt Peters            Edwardsburg                                  25.22

3200 METER RUN 
FINAL              1.  Samuel-tony Atangana   Berrien Springs                           10:48.19
                   2.  Anthony.. Young        Edwardsburg                               10:54.09
                   3.  Evan Krettek           Bridgman                                  11:02.91
                   4.  Brian Wieger           Niles Brandywine                          11:14.17
                   5.  Ryan Bringadahl        Edwardsburg                               11:21.93
                   6.  Ben Klug               Berrien Springs                           11:24.47
                   7.  Tylor Weedon           Niles Brandywine                          11:56.83
                   8.  Dan Devos              Niles Brandywine                          12:18.66
                   9.  Sean Carlson           Bridgman                                  12:21.42
                  10.  Kurt Schlipp           Coloma                                    12:38.28
                  11.  Matt Clayton           Berrien Springs                           12:48.04
                  12.  Cody Blad              Cassopolis-Ross Beatty                    12:48.55
                  13.  Prescott Doll          Cassopolis-Ross Beatty                    12:50.37
                  14.  Matt Derucki           Edwardsburg                               13:04.23
                  15.  Allan Morse            Buchanan                                  13:10.65
                  16.  Robert Cauffman        Buchanan                                  13:20.15
                  17.  Nathan Ciesolka        Cassopolis-Ross Beatty                    13:31.85

1600 METER RELAY
FINAL              1.  Edwardsburg (A)                                                   3:33.93
                       (Matt Peters,Kyle Poe,David Daniels,Jake Roberts)
                   2.  Niles Brandywine (A)                                              3:40.70
                   3.  Cassopolis-Ross Beatty (A)                                        3:55.17
                   4.  Coloma (A)                                                        3:57.78
                   5.  Buchanan (A)                                                      4:00.34